שחור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שחור
שלשת הקסא #000000
ייצוג RGB R=0, G=0, B=0
ייצוג HSV H=0, S=0, V=0
ייצוג CMYK C=0, M=0, Y=0, K=100
עורב שחור

שחור הוא התחושה הנוצרת בהיעדר כל אור וכל צבע. בתפיסה אינטואיטיבית ובשפת היומיום, שחור מוגדר כצבע הכהה ביותר, וזאת בהתאם להגדרה האינטואיטיבית של המושג "צבע". שחור מוחלט, דהיינו היעדר אור מוחלט, אינו קיים, אך המוח יפרש כל שטח שתאורתו חלשה מאד ליד הסביבה שלו כשחור.

ככל שפיגמנט סופג יותר אור ולא משקף אותו בחזרה לעין, כך "ייראה יותר שחור". פיגמנט שחור יכול להיות תוצאה של שילוב של כמה פיגמנטים הסופגים בהתאמה את כל הצבעים. אם מערבבים את שלושת צבעי היסוד בפרופורציות מתאימות, אזי בתאורה אחידה התוצאה מחזירה כה מעט אור ביחס לסביבתה עד שהיא נקראת שחורה.

אטימולוגיה

הטיות של תואר השם ״שחור״, כמו ״שחרחר״, מופיעות מספר פעמים בשיר השירים והן מתארות צבעי עור ושיער, הדומים לצבעו של העורב. על פי מודל השפה הפרוטו-שמית, באם כל השפות השמיות הייתה מילה, שתיארה את הצבע השחור. אולם, מילה זו שונה מן המילה העברית ״שחור״.

שימושים, סמליות וביטויים

בפיזיקה

חור שחור הוא גוף כה מסיבי שהאור אינו יכול לברוח ממנו. לכן גם אי אפשר לצפות בו ישירות, רק לשער על מיקומו בעקבות ההשפעות שהוא יוצר על סביבתו.

גוף שחור בולע כל קרינה.

בפוליטיקה

שחור ורוע

בעולם המערבי הצבע השחור מעורר לרוב קונוטציות שליליות, לדוגמה: במונח "יום שחור" משתמשים כאשר באותו יום חל אירוע עצוב או טרגי. הסיבה ששחור מקושר לאופל, קדרות ורוע היא העובדה ששחור הוא הצבע של חושך, שממנו פחדו הקדמונים (בניגוד ללבן הבהיר המסמל את האור). כתוצאה מכך הצבע השחור מקושר למוות, לכוחות אפלים, לנסתר ולעל-טבעי ולכוחות הרשע.

לעומת זאת, בתרבויות אחרות כגון שבטי המסאי של קניה וטנזניה, הצבע השחור מתקשר עם ענני גשם ולכן הוא סמל של חיים ושיגשוג. בדת הוויקה, הצבע השחור מסמל הגנה וביטחון.

לעומת התרבות המערבית, לשחור במזרח הרחוק אין כל משמעות - לא לטוב ולא לרע.

שחור בחברה ובכלכלה

שחור בספרות

הצבעוני השחור - רומן היסטורי מהמאה התשע עשרה.

שחור בספורט

  • שופטי כדורגל לובשים באופן מסורתי תלבושות שחורות לגמרי, למרות שכיום החוקים השתנו קמעה ונראים שופטים בתלבושות בצבעים שונים.
  • במרוצי ספורט מוטורי כדוגמת מרוץ מכוניות או מרוץ אופנועים, דגל שחור מורה למתחרה מסוים לצאת לרחבת הטיפולים, בדרך כלל עקב פסילה של הנהג או הרוכב.
  • שחור הוא צבע הכדור עם הערך 8 במשחק הביליארד.
  • בחוף הים, דגל שחור מסמל שהרחצה אסורה.
  • "היהלום השחור" הוא הכינוי לכדורגלן אאוזביו מפורטוגל.

בהלכה

כבר בתקופת המשנה סימלו הבגדים השחורים אבל ואכזבה, וכפי שמתואר במשנה:

וכהן שנמצא בו פסול, לובש שחורים ומתעטף שחורים.

ראו גם

קישורים חיצוניים