yes הטלוויזיה בלוויין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:חברה מסחרית

שימוש בפרמטרים מיושנים [ אנשי מפתח ]

D.B.S שרותי לווין (1998) בע"מ
Yes . logo.svg
סוג חברה פרטית
מוטו יש טלוויזיה ויש yes
מייסדים איציק אלייקים, מיכל רפאלי כדורי, רוני ברנוב ויונה ויזנטל
תקופת הפעילות 1998, עלה לאוויר ב- 10 ביולי 2000 – הווה
חברת אם קבוצת בזק
משרד ראשי ישראלישראל כפר סבא, ישראל
ענפי תעשייה טלוויזיה בלוויין, IPTV
מוצרים עיקריים טלוויזיה רב-ערוצית, וידאו על פי דרישה
הכנסות 3.72 מיליארד ש"ח (2014)
רווח 322 מיליון ש"ח הפסד (2014)
אנשי מפתח רן גוראון, מנכ"ל
עובדים 1,700
 
www.yes.co.il

yes הוא המותג של חברת D.B.S שירותי לווין (1998) בע"מ המספקת שירותי טלוויזיה רב-ערוצית באמצעות הלוויינים "עמוס 3" ו"עמוס 7" והחל מ-2019 גם בשידור אינטרנטי.[1] בהיותו חברת בת של בזק, מאז שנת 2019 החברה מתופעלת על ידי הנהלה אחודה המשותפת גם לחברות פלאפון ובזק בינלאומי, לקראת מיזוג מלא של חברות הבת בקבוצה.

החברה נמצאת בבעלות שתי חברות אם שבשליטת איש העסקים שאול אלוביץ' - חברת בזק המחזיקה ב-49.1% מהמניות, וחברת יורוקום המחזיקה ב-50.1 ממניות DBS, ובין היתר באמצעות חברת אינטרנט גולד - קווי זהב גם ב-30.96% ממניות בזק.

ב-2019, החברה היא ספקית הטלוויזיה הרב-ערוצית השנייה בגודלה בישראל, עם כ-620 אלף מנויים. מנכ"ל החברה הוא רן גוראון.[2]

החברה משדרת כ-150 ערוצי טלוויזיה ובנוסף ערוצי רדיו ומוזיקה, ביניהם עשרות ערוצים בהפרדה גבוהה בפורמט 1080i. בשנת 2019 השיקה החברה לראשונה שירות טריפל, המעניק ללקוח סל מוצרי תקשורת הכולל שירות טלוויזיה, תשתית וספק אינטרנט וטלפון ביתי.

yes מפעילה אפליקציה בשם "yes Go" המאפשרת צפייה בתכנים של yes על גבי מכשירים ניידים.

היסטוריה

רקע והקמה

החברה הוקמה בשנת 1998 בעידוד שרת התקשורת, לימור לבנת, שסברה כי חברת טלוויזיה נוספת תעורר תחרות בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית; אשר נשלט כמונופול על ידי חברות הכבלים מאז תחילת שנות ה-90 של המאה ה-20. חברת הלווין החלה לפעול ב-28 ביולי 2000 ושידרה על גבי הלוויינים עמוס 2 ועמוס 3.

השנתיים הראשונות לפעולת החברה התאפיינו בתקלות רבות בהליך ההתקנה, אם בשל כשלים בארגון מערכת החיבור וההתקנה, ואם בגלל המכשולים שניסו חברות הכבלים לשים בדרכם של מי שביקשו להתנתק מהן. אחרי תקופה זו השתפרו שירותי ההתקנה ותמיכת הלקוחות של החברה במידה ניכרת.

התקווה לעורר את התחרות בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית התגשמה רק בחלקה. אמנם בתחילת הדרך שתי החברות הורידו את מחיריהן במטרה למשוך לקוחות, ולמנוע עזיבה של לקוחות קיימים. ייתכן ותוצאה זו נבעה מהעובדה של- yes ולחברות כבלים לא הייתה סיבה לחשוש מחדירת גורם מתחרה במחיר זול יותר. התחרות בין החברות התמקדה, אך ורק בתחום התוכן והתמצתה בעיקר בתחום התוכניות ובתכנים מיוחדים תמורת תשלום נוסף.

חברות הכבלים ניסו בתחילה להתמודד עם ניסיונות החדירה של yes לשוק באמצעות הצבת פיתויים בפני לקוחות עוזבים, ניסיונות להפוך את פרוצדורת המעבר למורכבת, ובראש ובראשונה באמצעות רכישת תכנים שישודרו בלעדית בשידורי הכבלים. מצב זה הביא לכך שבשנותיה הראשונות הציגה yes שפע תכנים שנרכשו במחירים זולים בהרבה מספריות הטלוויזיה הבריטית והאוסטרלית. תוכנית זו נכשלה במידה רבה, גם משום שהוצאות הרכישה המופרזות הובילו את חברות הכבלים אל עברי פשיטת רגל, אך גם משום שרוב הסדרות שנרכשו בממון רב שודרו בערוץ 3, שהועבר גם לצופי yes. סיבה משוערת נוספת הייתה שחברות הכבלים העריכו באופן שגוי את מידת החשיבות שיש לתכנים ספציפיים במערכת ההחלטות של לקוחותיהם, שככל הנראה הכריעו פעמים רבות גם על בסיס של שירות (או היעדרו), או שהסתגלו בקלות רבה ואף יצרו העדפה לתכנים שהציעה "yes".

בעשור השני של המאה ה-21

ל-yes מגוון ערוצים הייחודיים לה. חלק מהערוצים משותפים לשתי החברות. yes משתמשת בשירותיהם של הלוויינים הישראליים עמוס 3 ו-עמוס 7 באמצעות רכישת משיבים מחברת חלל תקשורת כדי לשדר את שידוריה לבתי האב בישראל. הלקוחות קולטים את השידורים בעזרת צלחת לוויין על גג ביתם.

בשנת 2010 סיפקה yes שירותים ל-571 אלף מנויים.[3][4] ובתחילת 2014 לחברה היו כ-607 אלף מנויים.

החל מ-6 בספטמבר 2007, היום בו תקפה ישראל את הכור הגרעיני בסוריה, חלו שיבושי צפייה בחברת הלוויין, במיוחד בצפון ובקו החוף. בתחילה הוערך כי מדובר בספינה הולנדית העוגנת מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל, לאחר בדיקת צה"ל פורסם כי מדובר במדינה זרה. לפי דיווחי כלי התקשורת גם בלבנון היו שיבושי צפייה. השיבושים נמשכו קצת יותר מחודש, עד 11 באוקטובר. בעקבות השיבושים התנתקו כ-750 איש. חברת yes מצידה פתחה את כל הערוצים לשלושה חודשים כפיצוי.[5]

ב-4 בפברואר 2009 אושר על ידי שופטת בית המשפט העליון ושני נציגי ציבור בית הדין להגבלים עסקיים המיזוג בין בזק ל-yes בתנאים מגבילים שימנעו פגיעה בתחרות. פסק הדין שינה החלטה קודמת של רשות ההגבלים העסקיים, אשר אסרה לחלוטין על בזק למזג את yes.[6]

ב-2 באפריל 2017, עקב סוף חייו המסחריים של הלוויין עמוס 2, עברה לשדר על גבי הלוויינים הישראליים עמוס 3 ועמוס 7.

ב-1 בנובמבר 2017 הציגה yes סמליל חדש ומיתוג מחודש.

במרץ 2019 הודיעה yes כי הדירקטוריון שלה קיבל החלטה להפסיק ולהעביר את שידורי הטלוויזיה באמצעות לוויין, לטובת העברה הדרגתית לשידור על גבי האינטרנט. תהליך ההעברה ייקח מספר שנים, וההערכה היא שהחברה תעבור לשידורים מלאים על גבי האינטרנט עד שנת 2028, המועד בו יסתיימו ההסכמים בינה לבין חברת "חלל תקשורת" לשימוש בלוויינים לצורך שידור.[7] עזיבת הלוויין תוביל לכך שעל yes כבר לא תחול רגולציה מטעם מועצת הכבלים והלוויין, מה שיוביל בין היתר לכך שלא תהיה מחויבת להשקיע בהפקות מקור ישראליות.[8]

סמלילו הראשוני של פרויקט אלפא

החל משנת 2018 yes היא חלק מפרויקט "אלפא", שנוצר על מנת לאחד את שלושת חברות הבת של בזק - בזק בינלאומי, yes, ופלאפון כך שיפעלו כמקשה אחת וינוהלו יחדיו על הנהלה אחת, תוך ייעול בכוח העובד בחברות וסינרגיה בין השירותים המוצעים בחברות.[9] במסגרת הפרויקט yes השיקה טריפל - הכולל שירות סטרימינג עם תוכני החברה, חבילת אינטרנט וטלפון קווי של בזק בינלאומי.[10]

בשנת 2021, בעקבות החלטת משרד התקשורת לבטל את ההפרדה בין ספק האינטרנט והתשתית, ועקב השינויים במצב חברות הבת מאז תחילת הפרויקט, הוחלט דווקא בבזק לא למזג את שלוש חברות הבת, אלא לאחד בין בזק בינלאומי ו-yes, כש-yes תהיה זו שמובילה את החברה המאוחדת הקולטת לתוכה את פעילות האינטרנט הפרטי של בזק בינלאומי.[11]

STINGTV

הלוגו של שירות הטלוויזיה סטינג טי וי
הלוגו של STINGTV
Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – STINGTV

ביולי 2017 נחשף ש-yes בשלבים אחרונים של פיתוח שירות משלה לסטרימינג בטלוויזיה בשם STINGTV. השירות הושק באוקטובר 2017. השירות מבוסס אינטרנט, באמצעות מערכת הפעלה של אנדרואיד, Apple TV וטלוויזיות חכמות.[12] ניתן להתחבר באמצעות טלוויזיות חכמות וסטרימרים תומכים או הזמנת ממיר ייעודי. השירות מציע חבילות מצומצמות שכוללות את ערוצי הברודקאסט הישראליים, ערוצי סדרות, סרטים וילדים של yes, ערוצי ספורט, מדע וטבע ועוד. בנוסף, השירות מציע תוכני VOD באיכות HD.[13] בעבר, פורסם שזוהי למעשה חברת-בת שעומדת בפני עצמה.[14]

yes+‎

סמל המותג "yes+‎"

ב-28 באוקטובר 2019, השיקה חברת yes לראשונה את שירות הסטרימינג שלה yes+‎ התומך ב-Apple TV. ב-31 במרץ 2020 השיקה את השירות ב-Android TV. בכוונת החברה לבצע מעבר הדרגתי לאורך תקופה של 7 שנים, עד לסיום החוזה עם "חלל תקשורת", לתשתית אינטרנט ולוותר על השידורים בלוויין, לאור התחרות והמחיר של תחזוקת תשתית שידורים עצמאית.[15][16][17][18][19][20]נכון לאפריל 2020 yes+‎ הוא שירות הסטרימינג בעל התוכן הגדול בישראל.

ב-15 ביולי 2020, yes חשפה פיתוח בשם yes+ Live שפותח בשיתוף עם חברת Synamedia, אשר אמור להתגבר על בעיית השיהוי בשידור על גבי האינטרנט.[21][22][23][24][25][26][27][28]

השירות זמין לצפייה באיכות 4K

yes Studios

Yes Studios.png

yes Studios היא זרוע של yes להפצה, מכירה, פיתוח והפקת תוכן, המתמחה ביצירה ישראלית מקורית ופונה לקהל העולמי. היא אחראית על שורה של עסקאות תוכן חשובות ושידור תוכן ישראלי בפלטפורמות גלובליות ואדפטציות של פורמטים ישראלים מצליחים ברחבי העולם.

וידאו לפי דרישה

ל-yes ישנם מספר שרותי VOD (ראשי התיבות של "Video-On-Demand", בגרסה עברית "וידאו על פי דרישה") הפועלים כל אחד בצורה שונה ובמקביל אחד לשני.

 • yes VOD: הושק ב-2010, כמעט 5 שנים לאחר השקת השירות המקביל בחברת הכבלים HOT, השירות דומה ל-VOD של הכבלים, אך בשונה ממנו, הוא שירות מסוג Over The Top) OTT), מבוסס על חיבור לאינטרנט ולא על תווך השידור הרגיל של הממיר תוך שילוב של תקשורת באמצעות הלוויין והאינטרנט. התקשורת באמצעות לווין היא חד כיוונית (מהחברה ללקוח) והתקשורת בכיוון השני (מהלקוח לחברה) נעשית על ידי האינטרנט המהיר. השירות הוא וכולל מגוון תכנים, ביניהם סרטים, סדרות, תוכניות פנאי ובידור ואף תוכני HD. ניתן לגשת אליו גם עם ממירי yes HD ללא הקלטה.

ערוצי yes

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ערוצי הסדרות של yes

החברה מציעה תוכן עשיר ומגוון, שפונה לקהלים שונים, הכולל ערוצים שותפים לצד ערוצים הנמצאים בבעלות החברה, המהווים את הבידול המרכזי והיתרון התחרותי הגדול שלה. ביניהם, ערוצי סרטים המשדרים 95% מהסרטים היוצאים לאקרנים בארץ בתוך שנה מיום יציאתם לקולנוע וערוצי סדרות המשדרים בראשוניות את הסדרות מהרשתות הנחשבות בעולם. ערוץ הדוקו של החברה מפיק את מגוון הסרטים והסדרות זוכי הפרסים הדוקומנטריים הגדול ביותר בישראל.

שידור בהפרדה גבוהה (HD)

מסוף שנת 2007 החלה yes לספק שידורי טלוויזיה בהפרדה גבוהה, על ידי שימוש בממיר מיוחד. עד לשנת 2009, ממיר yesMax לא היה יכול לשדר ולהקליט שידורי HD, ואילו באפריל 2009 השיקה yes את הממיר yesMAX HD. ממיר מקליט בנפח של 320GB. נכון לשנת 2014 החברה משווקת את הממיר עם כונן קשיח פנימי בנפח של 1000GB.

פרסים והכרה

אחת מהפקות המקור של yes נבחרה על ידי הניו-יורק טיימס לאחת הסדרות הטובות בעולם, זכתה באופן חסר תקדים בכל 11 הפרסים להם הייתה מועמדת בטקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה לשנת 2017, ביניהם סדרת הדרמה הטובה ביותר.

בפרסי האקדמיה לטלוויזיה לשנת 2018, זכתה yes במספר שיא של 21 פרסים. כמו כן, שלוש שנים ברציפות זכתה yes בפרסים החשובים ביותר בפסטיבל Series Mania בצרפת עם שלוש סדרות שלה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ שירות yes פלוס יצא לדרך: האם הוא משתלם?, ynet, ‏2019-12-04
 2. ^ אתר למנויים בלבד נתי טוקר, לקראת המיזוג: רן גוראון מונה למנכ"ל yes – רון אילון עוזב, באתר TheMarker‏, 17 ביוני 2018
 3. ^ אפרת אהרוני, ‏השוואה בין yes ל-HOT - איזו חברה עדיפה בשירות, טכנולוגיה, תכנים ומחירי החבילות?, באתר גלובס, 7 ביולי 2010
 4. ^ אמיתי זיו, yes שוב מעלה תעריפים: תייקר את חבילת הבסיס בסוף החודש ב-3%, באתר TheMarker‏, 14 במרץ 2010
 5. ^ שלומי דונר, yes פותחת את כל הערוצים בחינם לשלושה חודשים, באתר ynet, 16 באוקטובר 2007
 6. ^ אמיר טייג, אושר המיזוג בין yes ובזק בתנאים מגבילים, באתר ynet, 4 בפברואר 2009
 7. ^ אתר למנויים בלבד נתי טוקר, yes נוטשת את הלוויין - תעבור לשידור מלא על גבי האינטרנט, באתר TheMarker‏, 14 במרץ 2019
 8. ^ גד פרץ, ‏עלויות מטורפות ותלות בפרויקט שעדיין לא יצא בכלל לדרך: עד כמה מהפכת השידור של yes באמת קרובה?, באתר גלובס
 9. ^ אתר למנויים בלבד נטי טוקר, בזק בוחנת מיזוג של תחומי הטלוויזיה, הסלולר והאינטרנט תחת מנכ"ל אחד, באתר TheMarker‏, 29 במאי 2018
 10. ^ גד פרץ, ‏קבוצת החברות הבנות של בזק נערכת למעבר למותג אחד, באתר גלובס, 24 באוגוסט 2020
 11. ^ גד פרץ, ‏סוף דרכה של אלפא? בזק בינלאומי תמוזג ל־yes; פלאפון תנוהל בנפרד, באתר גלובס, 21 בפברואר 2021
 12. ^ אהוד קינן, ‏כמה יעלה שירות הסטרימינג של יס ומה יהיה בו?, באתר ‏מאקו‏‏, ‏18 ביולי 2017‏
 13. ^ "הדבש והעוקץ: בדקנו את STING TV, שירות הטלוויזיה החדש של יס". גיקטיים. 2017-11-11. נבדק ב-2017-11-11.
 14. ^ ישראל וולמן, המיזם הסודי של יס, באתר ynet, 25 ביוני 2017
 15. ^ מירב קריסטל, חברת yes משיקה שירות טלוויזיה חדש עם אפל, באתר ynet, 28 באוקטובר 2019
 16. ^ אילן נטניו, ‏yes עוזבת את הצלחת ומתחברת לרשת | ישראל היום, באתר ישראל היום, 28 באוקטובר 2019 14:35
 17. ^ YouTube full-color icon (2017).svg הדור הבא של חווית הצפייה +Yes, סרטון באתר יוטיוב
 18. ^ גד פרץ, ‏עוברת לסטרימינג: yes השיקה את שירות הטלוויזיה באינטרנט. כמה הוא יעלה לכם, ומה יקרה ללוויין?, באתר גלובס, 28 באוקטובר 2019
 19. ^ נריה קראוס, נפרדים מהלוויין? חברת יס מקפלת את הצלחות ומשיקה שת"פ עם אפל, באתר חדשות 13, 29 באוקטובר 2019
 20. ^ יואב אביב, נערכים לדור החמישי, באתר journalism.co.il, 14 במרץ 2019
 21. ^ אין יותר דיליי בשידור: yes משיקה את yes+ Live, באתר ג'ירפה, ‏2020-07-15
 22. ^ טכנולוגיית yes+ LIVE תבטל את הדיליי בשידורים חיים דרך האינטרנט, באתר מגזין גאדג'טים וטכנולוגיה - Gadgety.co.il | גאדג'טי, ‏2020-07-15
 23. ^ מאת צחי הופמן, גול בזמן אמת - yes משיקה פתרון לצפייה ללא דיליי, The Gadget Reviews, ‏2020-07-15
 24. ^ אביאור אבו, תחרות חדשה בטלוויזיה האינטרנטית: קיצור הדיליי בשידור, באתר כלכליסט, 15 ביולי 2020
 25. ^ סתיו נמר, ‏[https://www.maariv.co.il/business/tech/Article-777733 יס הכריזה על פיתוח מיוחד שיימנע את הדיליי בשידורי הטלוויזיה השונים], באתר מעריב אונליין, 15 ביולי 2020
 26. ^ ינון בן שושן, ‏יס השיקה טכנולוגיה חדשה: שידורי טלוויזיה ללא דיליי, באתר ישראל היום, 15 ביולי 2020
 27. ^ מייקי לוי‏, יס מכריזה על טכנולוגיה שמתיימרת לשים סוף לדיליי בשידורי האינטרנט, באתר וואלה!‏, 15 ביולי 2020
 28. ^ מירב קריסטל, yes: ביטלנו את העיכוב בצפייה לייב בטלוויזיה באינטרנט, באתר ynet, 15 ביולי 2020
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0