אבא סיקרא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אַבָּא סִיקְרָא[1]ארמית: "אבי הפגיון") הוא כינויו בתלמוד של בן אבטיח[2] (או בן בטיח), אחד ממנהיגי המרד הגדול של היהודים ברומאים לפני חורבן בית שני (70-66 לספירה) ומנהיגם של הסיקריים. בתלמוד בבלי הוא מוזכר כ"ראש הבריונים".

כמו כן, היה אדם בעל ממדי גוף יוצאי דופן; עד שעל פי דברי חז"ל היה אגרופו כגודל ראשו של אדם ממוצע[3], ופיו היה מכיל קרוב לליטר בבת אחת[4].

לאחר פריצת הרומאים לעיר-הרגו את אבא סיקרא יחד עם שאר ראשי המרד בירושלים.

חייו

אבא סיקרא היה אחיינו (בן אחותו) של רבן יוחנן בן זכאי שהיה מראשי המתונים. בתלמוד מסופר, כי הקנאים הציתו בזמן המרד את כל מחסני המזון שבירושלים כדי לאלץ את תושבי העיר להילחם, בכך גרמו לרעב כבד בעיר הנצורה. רבן יוחנן בן זכאי שלח בהסתר לקרוא לאבא סיקרא וביקש ממנו שינסה למצוא דרך להוציא אותו מן העיר בתקווה שיוכל להציל משהו מן החורבן הכללי. אבא סיקרא נענה לבקשתו ובאמצעות תחבולה הבריח את דודו בתכריכים מן העיר.

כן מסופר בתלמוד: ”אבא סיקרא, ראש בריוני ירושלים, בן אחותו של ר' יוחנן בן זכאי היה, שלח לו: בוא אצלי בצנעא. בא, אמר לו: עד מתי אתם עושים כך וממיתים את האנשים ברעב? אמר לו: מה אעשה? אם אומר להם דבר – יהרגוני! אמר לו:תוציא אותי, ואולי יצא מזה קצת הצלה. אמר לו:החזק את עצמך כחולה, וכשישמע קול בעיר על המחלה תתעטף בתכריכים, נוציא קול על הפטירה, וכך יוציאו אותך תלמידיך שיובאו בסוד הדברים מן העיר.“ (תלמוד בבלי, מסכת גיטין, פרק ה', דף נ"ו, עמוד א')

בתרבות

במאה ה-20 חתם אב"א אחימאיר, מייסד "ברית הבריונים", בשם העט "אבא סיקרא" על טוריו בשבועון "חזית העם" ובעיתון "חרות"[5][6].

בשנת 2021 עלה לאקרנים הסרט "אגדת חורבן". בן בטיח-אבא סיקרא, אותו מדבב שולי רנד, הוא הפרוטגוניסט.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ גיטין נ"ו ע"א
  2. ^ כך מבואר באיכה רבה, פרשה א'.
  3. ^ משנה, מסכת כלים, פרק י"ז, משנה ב', ועוד.
  4. ^ תלמוד ירושלמי, מסכת יומא, פרק ח', הלכה ב'.
  5. ^ "אבא סיקרא" מתקיף חכמי ישראל, שערים, 30 במרץ 1959
  6. ^ אבא סיקרא (אב"א אחימאיר), ללא הגה וללא מפרשים, חרות, 12 בנובמבר 1948
P history.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא תולדות עם ישראל. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0