הרב אברהם שרמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אברהם שרמן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

הרב אברהם חיים שרמן (נולד בתשעה באב תש"א, אוגוסט 1941) הוא דיין חרדי ישראלי, כיהן כחבר בית הדין הרבני הגדול.

ביוגרפיה

נולד בבני ברק למשפחה דתית-לאומית. אביו, יוסף, בוגר ישיבות ליטא, היה מורה בחינוך הממלכתי-דתי. אמו מלכה, מפעילות תנועת אמונה, בתו של הרב משה אקסלרוד, שהיה רב העיירות בליוב וז'לובין, מחסידיו של הרבי הרש"ב. אחיה הוא הדיין הרב גדליהו אקסלרוד, שהוא בן גילו של הרב שרמן.

התחנך בבית הספר של החינוך העצמאי בבני ברק. לאחר מכן למד בישיבת היישוב החדש בתל אביב, והמשיך את לימודיו בישיבת חברון. נישא ללאה קוק, בתו של הרב רפאל קוק רבה של טבריה, ונכדתו של הרב שמחה מנדלבוים. שעל שמו נקרא שער מנדלבאום. לזוג 9 ילדים. לאחר נישואיו שימש כרב צבאי.

בשנות השבעים פנה ללימודי דיינות. למד במכון אריאל[1]. במשך שנים שימש דיין בבית הדין בתל אביב, ובשנת 1998 מונה לדיין בבית הדין הרבני הגדול[2]. פרסם מאמרים רבים בתחום המשפט העברי.

מתגורר בבני ברק. משמש כרב של הקהילה הדתית-לאומית "סגולה" בבני ברק.

גיסו הוא הרב שמחה הכהן קוק.

פרשת הגיורים

הרב שרמן פעל למען גיור על פי ההלכה בלבד, עוד בשנת תשמ"ד, יחד עם דודו הרב גדליהו אקסלרוד ודיינים נוספים, בעקבות הוראתו של הרבי מליובאוויטש לרב אקסלרוד.

במאי 2008 קבעו שלושה מדייני בית הדין הרבני הגדול, בראשות הרב אברהם שרמן, פסק דין כי יש לפסול את כל הגיורים שנעשו משנת 1999 על ידי הרב חיים דרוקמן, שעמד בראש מערך הגיור. הפסק ניתן בעקבות גיוריה של אשה בבית הדין לגיור בראשותו של הרב דרוקמן, שבית הדין באשדוד ביטל את תוקפו לאחר שהתברר כי האישה אינה שומרת מצוות. האשה ערערה לבית הדין הגדול, ולאחר שדן בנושא אישר את הפסק, ובעקבותיו הוציא פסק המבטל את תוקפם של גיורי מערך הגיור של הרב דרוקמן.[3]

בעקבות תלונה שהגיש הרב דרוקמן קבעה נציב תלונות הציבור על שופטים, טובה שטרסברג-כהן, כי הרב שרמן הסתמך "על תיק עלום שלא הוצג כראיה" והמליצה להדיחו, המלצה שנתמכה על ידי שר המשפטים דניאל פרידמן, אך הוועדה למינוי דיינים לא אישרה המלצה זו. בסוף 2008 פנה היועץ המשפטי מני מזוז לבג"ץ, וביקש מהם לפסול את החלטות בית הדין הרבני באשדוד ובית הדין הרבני הגדול ולהכיר בגיוריו של הרב דרוקמן.

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0