אוכלי עלים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אייל נקוד אוכל עלים מעץ. האייל ניזון בדרך כלל מעשבים וצמחייה נמוכה אך יכול להתרומם כדי לאכול עלי עצים.
קואלה ניזונה מעלי אקליפטוס שהם מזונה היחידי.

אוכלי עלים הם בעלי חיים אוכלי צמחים הניזונים מעלי עצים ושיחים. עלי העצים מכילים תאית קשה והם קשות עיכול, דלות בחומרים מזינים וחלקם גם רעילים. היצורים הניזונים מעלים הם בעלי מעיים מוארכות, בעלי עיכול איטי ולרבים מהם ישנם בקטריות מועילות בבטנם העוזרות לפרק את התאית הקשה. מינים פחות מותאמים לאכילת עלים מעדיפים לאכול מעט מכל עץ ומכל עץ בוחרים את העלים הכי קטנים, בשלים ורכים, בהם יש יותר אנרגיות והם גם פחות רעילים.

מיני חיות אלה דומים ללוחכי העשבים ותת-קבוצה של אוכלי העלים הם לוחכי עלים (Browsing) שהינם חיות אוכלות עשב בעיקרם אך ניזונים גם מעלים ולשם כך מגיעים לעצים מהקרקע.

מיני לוחכי עלים

ישנם מעט מיני חולייתנים הניזונים מעלים, בעיקר עקב הקושי לאכסן ולעכל את העלים מבלי לאבד יותר מדי אנרגיה. הם התפתחו לאחר המינים שניזונו מטרף או מנבלות.

אכילת עלים לא מתאימה לאורך החיים של עופות מעופפים. אחד הבודדים שתזונתו כן מבוססת על עלים זה ההואצין הניזון מעלים ענקיים ביערות האמזונאס ומשתש בבקטריות שבבטנו כדי לחלץ מהעלים אנרגיות. בסוף הארוחה הוא פולט לשלשת מצחינה שמזכירה ריח של פרות ומשם כינויו "ציפור הבקר". גם התוכיליל הניו זילנדי ניזון מעלים ענקיים. שכווי האשוח והשכווי הענק הם היחידים שיכולים לעכל עלים מחטניים.

מספר יונקים החיים על עצים ניזונים מהם באופן כמעט בלעדי: מספר עטלפים, עצלנים, הקואלה האיטית, קופים (ובייחוד השאגן) ולמורים שונים ואלו בעלי גופים גדולים, טפרים חזקות ואורח חיים איטי העוזר להם לעכל לאט את ארוחותיהם.

גם יצורים החיים יותר למטה כמו הטפיר, הפיל, הג'ירפה והאוקפי ניזונים בעיקר מעלים.

מבין הזוחלים בולטים האיגואנות וכמה צבים הניזונים מעלים שנפלו.

המינים המותאמים ביותר לאכילת עלים הם חסרי חוליות שונים מחלזונות וחיפושיות ועד זחלי פרפרים ונמלים וטרמיטים שונים. אלו מסוגלים ללעוס ולשחוק בהתמדה את התאית הקשה בלעיסותיהם עד שהיא מתפרקת. רבים מהם גם מוגנים מרעלי העלים.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0