היפרקרניבורים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נמר אפריקני עם טרפו

היפרקרניבוריםאנגלית: Hypercarnivore) הם בעלי חיים אוכלי בשר אשר תזונתם מכילה למעלה מ-70% בשר ללא תוספת צמחים, חלקי צמחים כמו פירות או פטריות והם מתבססים בעיקר על בשר, במקרים רבים על ידי ציד וטריפה של חיות אחרות אך גם בידי אכילת נבלות או חטיפת בשר לטורפים אחרים. לעומתם המסוקרניבורים (Mesocarnivore) הם טורפים המתבססים רק על 30-70% מהתזונה על בשר וההיפוקרניבורים (Hypocarnivore) המתבססים על פחות מ-30% מתזונתם על בשר. אלה נחשבים לאוכלי כל שאינם מתמחים בטריפה של חיות אחרות.

טורפים היפרקרניבורים נפוצים במגוון גדול של טורפים והם בעלי לסתות מותאמות לטריפה עם ניבים חזקים קדמיים, חותכות מפותחות וטוחנות קטנות. הם בעלי עיניים המופנות קדימה כדי להעריך מרחקים מדויקים ובעלי טפרים חדים, לעיתים נשלפים.

דוגמאות

טורפים היפרקרניבורים כוללים הרבה חסרי חוליות כמו עכבישים, עקרבים, גמלי שלמה, סילוניות, כוכבי ים ונבוביים, דגים רבים כמו כרישים, דקריים, סלמוניים, ברקודות, זאבי נהר ומפרשניים, כל הדוחיים, זוחלים כמו תנינאים, זיקיות, כוחיים, נחשים וצבים נשכניים וכמה עופות כמו עופות דורסים, חנקניים ועופות המתבססים על דגים.

מבין היונקים ההיפרקרניבורים הם נדירים יחסית, עם זאת הרבה מינים מסדרת הטורפים הם למעשה אוכלי כל, כמו מיני הראקוניים והדוביים. אחרים כמו הכלביים, הצבועיים ובעיקר החתוליים מתבססים על ציד. גם יונקים ימיים שונים כמו הלווייתנאים וטורפי הים הם היפרקרניבורים.

המעבר בין תזונה היפוקרניבורית להיפרקרניבורית יכולה לקרות במהירות יחסית, כך הדוב הלבן הוא היפרקרניבור ש-90% מתזונתו מבוססת על בשר בעוד הדובים החומים רק 10% מתזונתם כולל בשר.

ראו גם

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0