בעלי חיים אוכלי אדם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בעלי חיים אוכלי אדם הם בעלי חיים שתוקפים והורגים בני אדם לשימוש בתור מזון. ישנם בעלי חיים רבים שעלולים לתקוף בני אדם, אך לא כולם עושים זאת מכוונה לאכלם למרות היותם בעלי חיים טורפים.

התנינאים הם מבעלי החיים הידועים ביותר שתוקפים וטורפים בני אדם. אף על פי שתנין היאור הורג יותר בני אדם מתנין הים כל שנה, תנין הים נחשב כבעל חיים קטלני יותר ומסוכן יותר לאדם. על-פי ספר השיאים של גינס משנת 2006, הטבח המתועד הגדול ביותר שבעלי חיים ביצעו בבני אדם, קרה ב-19 בפברואר 1945 בקרב על האי רמארי (אנ'), בו חטיבה יפנית שהייתה מוצבת באי ראמרי בבורמה (כיום מיאנמר) הותקפה על ידי חיל הים הבריטי ונאלצה לסגת. הדרך היחידה לסגת הייתה חציית 16 ק"מ של ביצות מנגרובים ששרצו אלפי תניני ים. מתוך כ-1,000 חיילים נשארו רק 20 בחיים, השאר הותקפו על ידי תניני הים.

במקומות רבים נהוג לתפוס או אף להרוג את בעל החיים הטורף לאחר מקרה של תקיפה, כדי למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד.

הטורפים השכיחים ביותר

יונקים

משפחת החתוליים

משפחת החתוליים מלאה בטורפים קטלניים ביותר המותאמים לציד בחשיכה ולהתמודדות עם טרף גדול. על כן פעמים רבות במהלך ההיסטוריה התרחש טרף של בני אדם על ידי בעלי חיים ממשפחת החתוליים.

שלט המתרה להתרחק מאריות.
פרט של לביאה אוכלת אדם שניצודה לאחר חיסול שיטתי של עובדי רכבת בין קניה לאוגנדה.
 • טיגריס - הטיגריס הוא החתול הגדול ביותר בעולם וגם הקטלני ביותר. כ-1,000 בני אדם נטרפו מדי שנה על ידי טיגריסים בתחילת המאה ה-20.[דרוש מקור] כיום התמעטו התקיפות כתוצאה מהגנה טובה יותר על בני אדם אך גם ובעיקר עקב התמעטות אוכלוסיית הטיגריסים.
 • אריה - כמו הטיגריסים, האריות תוקפים בעיקר כשהם חלשים מכדי לצוד טרף אחר או כשהם על סף גוויעה ברעב. בין 550 ל-700 בני אדם מותקפים מדי שנה על ידי אריות, ומעריכים שמתוכם כ-200 נטרפים למוות מדי שנה.[דרוש מקור]
 • נמר - גם הנמרים תוקפים אנשים כאשר הם חלשים מכדי לצוד בעלי חיים אחרים.
 • פומה - תקיפות של פומות יותר נדירות משאר החתוליים, אך גם הן קרו, בעיקר באזורים שבהם הפומה התרגלה לחיות בקרבת בני אדם ולהתבסס על חיות מחמד כטרפה.

משפחת הכלביים

בני משפחת הכלביים ברובם לא יתקפו בני אדם. רק 2 מינים יכולים לתקוף אנשים למאכל: הזאב והקויוט. גם כלבים מבויתים יכולים לטרוף אנשים חלשים.

 • זאב - זאבים לא טורפים אנשים לעיתים קרובות, אף שהם יתקפו מסיגי גבול. עם זאת, לעיתים זאבים רעבים ינסו לצוד ילדים ואנשים חלשים. גם זאבים חולי כלבת עלולים להרוג אנשים.
  • דינגו - הדינגו כמעט לא תוקפים אנשים. ישנם רק 3 מקרים מאומתים של אנשים שניצודו על ידי דינגו.
 • קויוט - כמו הזאבים, הקויוטים בדרך כלל לא תוקפים אנשים. קויוטים מזרחיים הם כלביים מוכלאים של קויוטים עם זאבים והם תוקפניים יחסית ולעיתים יתקפו בני אדם. בדומה לזאבים מחלת הכלבת עושה אותם לנועזים יותר.

משפחת הדוביים

הדובים הם לא טורפי אדם טבעיים, לבד מהדוב הלבן שיצוד בני אדם כדי לאוכלם (אלא שבאזורים בהם הוא חי אין הרבה בני אדם). עם זאת, דובים עלולים לתקוף כאשר הם מגוננים על גוריהם או כשהם בדרכם למצוא מזון. לאחר שהם תוקפים והורגים ייתכן שהם יאכלו את ההרוגים. חלק מהדובים, בעיקר המינים האסייתים (דוב שחור אסייתי ודוב שפתני) הם לא צפויים מטבעם, מה שעלול להיות קטלני עבור בני אדם.

משפחת הצבועיים

הצבועיים הם אוכלי נבלות ולא נוטים לצוד ביום. לעיתים כשהם בלהקות גדולות הם ינסו לצוד ילדים או אנשים חלשים. המינים שתועדו בציד הם צבוע נקוד וצבוע מפוספס, הראשון בשכיחות גבוהה יותר.

משפחת כלבי ים

ממשפחת כלבי הים רק המין כלב ים נמרי, טורף העל של אנטארקטיקה, תוקף לפעמים גם בני אדם, על החוף או במים, האחרון שבהם הסתיים במותה של ביולוגית מהמרכז הבריטי לחקר אנטארקטיקה, בעת שצללה בעומק של כ-61 מטרים[1].

זוחלים

תנינאים

תנין הים - החיה שביצעה את הטבח הגדול ביותר של בני אדם
תמרור אזהרה מקרבה לתנינים

אלו הטורפים התוקפניים והקטלניים ביותר לבני אדם. התנין רואה באדם טרף חלש, ומחכה שיגיע לשפת המים. לעיתים הם גם תוקפים מסיגי גבול. המין התוקפני והקטלני ביותר הוא תנין היאור, למרות שתנין הים גדול ואגרסיבי ממנו. טורפים נוספים שכיחים פחות הם תנין הביצות, תנין אמריקני ואליגטור אמריקני.

תניני היאור תוקפים מדי שנה באפריקה בין 275 ל-745 בני אדם וכ-63% מהתקיפות מסתיימות במוות[2], כך שבממוצע כ-300 בני אדם נהרגים כל שנה בידי תניני יאור. התנין גוסטב, תנין יאור זקן באורך של למעלה מ-6 מטרים, התפרסם עקב אגדה לפיה טרף 300 בני אדם. באוסטרליה ודרום-מזרח אסיה תנין הים אחראי לכמה עשרות תקיפות בשנה, מהן כמחצית מסתיימות במוות. הסיבה למיעוט התקיפות הוא שהתושבים המקומיים יודעים להיזהר מתנין הים ולשמור מרחק בטוח ממנו, בין השאר בזכות קיומן של תשתיות מים מוסדרות (בניגוד למצב בחלקים נרחבים באפריקה, בה התושבים חולקים את מקורות המים עם תנינים). עם זאת, תנין הים אחראי לטריפה המתועדת הגדולה ביותר: גדוד יפני שמנה 900–1,000 חיילים נטרף כמעט לחלוטין כאשר נסוג דרך ביצות מנגרובים שורצות תנינים בבורמה.

נחשים

נחשי ענק יכולים לטרוף ילדים קטנים ויכולים אף לצוד ולהרוג אדם בוגר וגדול גוף בכוונת תחילה ואף לבלוע אותו. המינים המסוכנים ביותר הם פיתון סלעים אפריקני, אנקונדה כהה, פיתון מרושת שבמקרה אחד בלע בשלמותה אישה אינדונזית[3], ופיתון בורמזי, אשר הרג ובלע גבר בוגר באינדונזיה.

לטאות

מכל הלטאות בעולם רק אחת מסוגלת לטרוף אנשים - כוח ענק (הנקרא גם דרקון קומודו) מאינדונזיה. הלטאה איטית וניזונה מטרף אחר בדרך כלל. אומתו 6 מקרים של אכילת בני אדם על ידי הכוח.

דגים

עמלץ לבן מסתכל באנשים מבעד לכלוב כרישים. העמלצים תוקפים רק לעיתים נדירות ולא רואים באדם מזון פוטנציאלי

הדגים העיקריים שיתקפו אנשים הם הכרישים. בניגוד לאמונה הרווחת, רוב הכרישים נמנעים מקרבה לבני אדם. עם זאת, המינים הגדולים עלולים לתקוף גם ללא התגרות וגם זה קורה לעיתים נדירות. ארבעת המינים הקטלניים ביותר הם עמלץ לבן, כריש טיגריסי, כריש שורי, עמלץ כחול וכן כריש ארך-גף, שנודע כטורף ניצולי ספינות בשתי מלחמות העולם.

מספר חופים בעולם אסורים בשחייה בשל סכנת כרישים. החוף הקטלני ביותר הוא "חוף ניו סמירנה בפלורידה" (אנ'), שם בשנת 2008 נשבר שיא עם 24 תקיפות כרישים בשנה אחת.

מספר דגים נוספים הנודעים כטורפים הם דגי שפמנון ענקיים כמו שפמנון תניני ענק, אשר כנראה צד אנשים בנהר קורי בנפאל. גם הפיראניה מנהר האמזונאס עלולה לתקוף אנשים, אך טריפת אנשים ידועה רק ממקרה מאומת אחד.

ראו גם

הערות שוליים

 1. ^ James Owen, Leopard Seal Kills Scientist in Antarctica, נשיונל ג'יאוגרפיק, ‏6 באוגוסט 2003
 2. ^ Crocodilian attacks. 2008 IUCN SSC Crocodile Specialist Group
 3. ^ https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5288951,00.html


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0