בעלי חיים אוכלי אדם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח, דיוק, מכלולזציה, כפילויות, מקורות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.


בעלי חיים אוכלי אדם הם בעלי חיים שתוקפים והורגים בני אדם לשימוש בתור מזון. ישנם הרבה בעלי חיים שעלולים לתקוף בני אדם, אך לא כולם עושים זאת מכוונה לאכלם למרות היותם בעלי חיים טורפים.

התנינאים הם מבעלי החיים הידועים ביותר שתוקפים וטורפים בני אדם. אף על פי שתנין היאור הורג יותר בני אדם מתנין הים כל שנה, תנין הים נחשב כבעל חיים קטלני יותר ומסוכן יותר לאדם. על-פי ספר השיאים של גינס משנת 2006, הטבח המתועד הגדול ביותר שבעלי חיים ביצעו בבני אדם, קרה ב-19 בפברואר 1945 כאשר חטיבה יפנית שהייתה מוצבת באי ראמרי בבורמה (כיום מיאנמר) הותקפה על ידי חיל הים הבריטי ונאלצה לסגת. הדרך היחידה לסגת הייתה חציית 16 ק"מ של ביצות מנגרובים ששרצו באלפי תניני ים. מתוך כ-1,000 חיילים נשארו רק 20 בחיים, כאשר השאר הותקפו על ידי תניני הים.

במקומות רבים נהוג לתפוס או אף להרוג את בעל החיים הטורף לאחר מקרה של תקיפה, כדי למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד.

הטורפים השכיחים ביותר

יונקים

משפחת החתוליים

משפחת החתוליים מלאה בטורפים קטלניים ביותר המותאמים לציד בחשיכה ולהתמודדות עם טרף גדול. על כן פעמים רבות במהלך ההיסטוריה התרחש טרף של בני אדם על ידי בעלי חיים ממשפחת החתוליים.

שלט המתרה להתרחק מאריות.
  • טיגריס - הטיגריס הוא החתול הגדול ביותר בעולם וגם הקטלני ביותר. כ-1,000 בני אדם נטרפו מדי שנה על ידי טיגריסים בתחילת המאה ה-20.[דרוש מקור] כיום התמעטו התקיפות כתוצאה מהגנה טובה יותר על בני אדם אך גם ובעיקר עקב התמעטות אוכלוסיית הטיגריסים.
  • אריה - כמו הטיגריסים, האריות תוקפים בעיקר כשהם חלשים מכדי לצוד טרף אחר או כשהם על סף גוויעה ברעב. בין 550 ל-700 בני אדם מותקפים מדי שנה על ידי אריות, ומעריכים שמתוכם כ-200 נטרפים למוות מדי שנה.[דרוש מקור]
  • נמר - גם הנמרים תוקפים אנשים כאשר הם חלשים מכדי לצוד בעלי חיים אחרים. הם טורפים בלילה לעומת הטיגריסים והרבה קרבנות יוחסו לטורפים אחרים או שהגופות כבר נשרפו על ידי התושבים.
  • פומה - תקיפות של פומות יותר נדירות משאר החתוליים, אך גם הן קרו, בעיקר באזורים שבהם הפומה התרגלה לחיות בקרבת בני אדם ולהתבסס על חיות מחמד כטרפה.

משפחת הכלביים

  • זאב - זאבים לא טורפים אנשים לעיתים קרובות, אף שהם יתקפו מסיגי גבול. עם זאת, לעיתים זאבים רעבים ינסו לצוד ילדים ואנשים חלשים.
  • דינגו - הדינגו כמעט לא תוקפים אנשים. ישנם רק 3 מקרים מאומתים של אנשים שניצודו על ידי דינגו.
  • קויוט - כמו הזאבים, הקויוטים בדרך כלל לא תוקפים אנשים. קויוטים מזרחיים הם מין תוקפני יחסית שעשוי לתקוף בני אדם.

משפחת הדוביים

הדובים הם לא טורפי אדם טבעיים, לבד מהדוב הלבן שיצוד בני אדם כדי לאוכלם (אלא שבאזורים בהם הוא חי אין הרבה בני אדם). עם זאת, דובים עלולים לתקוף כאשר הם מגוננים על גוריהם או כשהם בדרכם למצוא מזון. לאחר שהם תוקפים והורגים ייתכן שהם יאכלו את ההרוגים. חלק מהדובים, בעיקר המינים האסייתים (דוב שחור אסייתי ודוב שפתני) הם לא צפויים מטבעם, מה שעלול להיות קטלני עבור בני אדם.

משפחת הצבועיים

הצבועים הם אוכלי נבלות ולא נוטים לצוד ביום. לעיתים כשהם בלהקות גדולות הם ינסו לצוד ילדים או אנשים חלשים. המינים שתועדו בציד הם צבוע נקוד וצבוע מפוספס, הראשון בשכיחות גבוהה יותר.

משפחת כלבי הים

כלב ים נמרי, טורף העל של אנטארקטיקה, גם לפעמים תוקף בני אדם, על החוף או במים, האחרון שבהם הסתיים במותה של ביולוגית מהמרכז הבריטי לחקר אנטארקטיקה, בעת שצללה בעומק של כ-61 מטרים[1].

זוחלים

תנינים

תנין הים - החיה שביצעה את הטבח הגדול ביותר של בני אדם
התנין אוכל האדם, גוסטב

אלו הטורפים התוקפניים והקטלניים ביותר לבני אדם. התנין רואה באדם טרף חלש, ומחכה לו שיגיע לשפת המים. לעיתים הם גם תוקפים משיגי גבול. המין התוקפני ביותר הוא תנין היאור, למרות שתנין הים גדול ואגרסיבי ממנו. טורפים נוספים שכיחים פחות הם תנין הביצות, תנין אמריקני ואליגטור אמריקני.

תניני היאור תוקפים מדי שנה באפריקה בין 275 ל-745 בני אדם וכ-63% מהתקיפות מסתיימות במוות[2], כך שבממוצע כ-300 בני אדם נהרגים כל שנה בידי תניני יאור. התנין גוסטב, תנין זקן באורך של למעלה מ-6 מטרים, התפרסם עקב אגדה לפיה טרף 300 בני אדם. באוסטרליה ודרום מזרח אסיה תנין הים אחראי לכמה עשרות תקיפות בשנה, מהן כמחצית מסתיימות במוות. הסיבה למיעוט התקיפות הוא שהתושבים המקומיים יודעים להיזהר מתנין הים ולשמור מרחק בטוח ממנו, בין השאר בזכות קיומן של תשתיות מים מוסדרות (בניגוד למצב בחלקים נרחבים באפריקה, בה התושבים חולקים את מקורות המים עם תנינים). עם זאת, תנין הים אחראי לטריפה המתועדת הגדולה ביותר: גדוד יפני שמנה 9,000–1,000 חיילים נטרף כמעט לחלוטין כאשר נסג דרך ביצות מנגרובים שורצי תנינים באוקיינוס השקט.

נחשים

נחשי ענק יכולים לטרוף ילדים קטנים ויכולים אף לצוד ולהרוג אדם בוגר וגדול גוף בכוונת תחילה ואף לבלוע אותו. המינים המסוכנים ביותר הם פיתון סלעים אפריקני, אנקונדה כהה, פיתון מרושת ופיתון בורמזי, אשר הרג ובלע גבר בוגר באינדונזיה.

לטאות

מכל הלטאות בעולם רק אחת מסוגלת לטרוף אנשים - כוח ענק (הנקרא גם דרקון קומודו) מאינדונזיה. הלטאה איטית וניזונה מטרף אחר בדרך כלל. אומתו 6 מקרים של אכילת בני אדם על ידי הכוח.

דגים

בניגוד לאמונה הרווחת, רוב הכרישים נמנעים מקרבה לבני אדם. עם זאת, המינים הגדולים עלולים לתקוף גם ללא התגרות וגם זה קורה לעיתים נדירות. ארבעת המינים הקטלניים ביותר הם קרחה לבנה, כריש טיגרי, כריש שורי וכן כריש ארך גף, שנודע כטורף ניצולי ספינות בשתי מלחמות העולם.

מספר חופים בעולם אסורים בשחייה בשל סכנת כרישים. החוף הקטלני ביותר הוא "חוף ניו סמירנה בפלורידה" (אנ'), שם בשנת 2008 נשבר שיא עם 24 תקיפות כרישים בשנה אחת.

ישנם עוד דגים שיתקפו לעיתים נדירות כמו הפיראנה ודגי שפמנון ענקיים.

ראו גם

הערות שוליים

  1. הידיעה בנשיונל ג'אוגרפיק
  2. Crocodilian attacks. 2008 IUCN SSC Crocodile Specialist Group


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0