אוכלי עופות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בז אמריקני צד ציפור.
נחש גומצן ממין Trimeresurus malabaricus טורף צופית.

אוכלי עופות (Avivore) הם בעלי חיים אוכלי בשר הניזונים בעיקר מטריפת עופות.

עופות אינם טרף קל: הם יכולים לעוף ולהימלט במהירות, חלקם עפים בלהקות גדולות ואחדים מהם תוקפניים מאד. עם זאת, רובם בעלי גוף רך, כחלק מהצורך שלהם לעוף, והם חסרי שיניים. על הציידים שלהם להיות מותאמים לתפיסה מהירה של טרף היכול להימלט למעלה.

ציידים

מספר בעלי חיים מותאמים לתפיסה של עופות, למשל מיני הבזיים - בעצמם עופות. הבז הנודד יכול לעוף ולצלול במהירות הגבוהה ביותר בעולם כדי לעוט על טרפם ולחטוף אותו, לעיתים ללא שיש לו מושג על הצייד. טרפו העיקרי הוא יונים, דרוריים, עפרוניים ועופות חוף שונות. בזים אחרים מעדיפים לארוב לטרף ולעוף אליו במעוף חרישי או לעוף אליו עד שהוא מותש, בהרבה מקרים עקב נדידה קשה ומתישה. טורף נוסף הוא הנץ מצוי ושאר הנצים העטים בחורשים הסבוכים אחרי עופות שדעתם מוסחת ועטים עליה במהירות. את טרפם הם הורגים על ידי טפריהם ומקורם. אצל הנצים הנקבות גדולות מהזכרים, מה שמאפשר להם לתפוס מספר מיני עופות. עיט האסטי הנכחד צד בעיקר את עופות המואה העצומים הלא מעופפים. הם היווי טרף קל והוא יכל לעוט עליהם מלמעלה ולפצוע אותם קשות בצפורניו העצומים. המרבו האפריקני ניזון לעיתים מעופות פלמינגו אותם הוא הורג בחבטות ממקורו העצום.

עופות משמשים כמזון עיקרי לכמה יונקים כמו לכלב ים נמרי הניזון בעיקר מפינגווינים כמו פינגווין קיסרי. הוא אורב להם מתחת למים וכשפינגווין קופץ למים הוא שוחה אליו במהירות. גם טורפי ים אחרים מגוונים לעיתים את מזונם בעופות ים ובייחוד מפינגווינים. בקוטב הצפוני שועל השלג ניזון בעיקר מעופות ים החיות בלהקות, למשל מאלקיים שונים. הוא חוטף עופות מנמיכי עוף המקננים על הקרקע או עט על אפרוחים המנסים לעוף לעבר הים. ציידים מתמחים נוספים הם הקרקל והסרוואל היכולים לקפוץ לגובה מרשים בשביל לצוד עופות העפות לאיטם או נחות על העצים. כמה טורפים יכולים לטבוח בעופות מתוך שיגעון, למשל שועלים, דלק והרמין המוצאים מושבות של עופות כמו תרנגולים או שחפים. כך קרה לעופות נדירים בניו זילנד אליהם הגיעו חמוסים וטבחו בהם בגלל פגיעותם. בבוני זית מסוימים צדים עופות פלמינגו המתקהלים סביב אגמים. יונקים אחרים צדים עופות מדי פעם או חוטפים להם ביצים, כך נוהגים מספר חתוליים וכלביים, לוטרות שונות, דביבונים ובואשיים הפושטים על קנים, קופים, קיפודיים, עטלפי חרקים גדולים, אופוסומיים, חולדות שונות ולווייתן האורקה הטורף.

אצל יצורים אחרים יש פחות מינים המתבססים על ציפורים אבל מדי פעם יכולים לצוד עופות: תנינים שונים, דגי פיראניה, נחש ביצים מצוי, רב חנק אזמרגדי, נחשי ממבה, עכביש גוליית והצפרדע Limnonectes megastomias (ממשפחת הדיקרוגלוסיים) יכולים לחטוף מדי פעם עופות, ביצים או גוזלים.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0