אוכלי פרחים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לונכורה מהמין Lonchura nigriceps ניזונה מפרח לנטנה.

אוכלי פרחיםאנגלית: florivore) הם בעלי חיים צמחוניים הניזונים מפרחים של צמחים שונים. מינים אלה אינם מסתמכים על האכלה האכלה זו ורובם הגדול ניזונים מסוגים נוספים של אכילת צמחים:

באופן כללי הפרחים הם רכיב קטן של הצמח הדומה לעלה ולמעט חלקי הצוף והאבקה אינם טעימים או עכילים. למרות זאת הם רכים והם חסרי רעלים בהם מאחר שמטרתם למשוך בעלי חיים לקרבם. מספר צמחים מתגוננים מאוכלי פרחים מזיקים באמצעות "שומרי ראש" יונקי צוף כמו דבורים, צופיות או קוליבריים המגרשים כל אורח זר (כדי לשמור לעצמם את הצוף).

חלק מהמינים האוכלים פרחים בטבע בעלי מאפיינים לאכילה של חלקי צמחים נוספים כמו קליפות עץ, שורשים וכו'. מינים רבים מהרשימה הם גם אוכלי כל ויגוונו בחרקים קטנים.

דוגמאות

מינים אלה אינם ניזונים באופן רשמי מהפרחים אלא ממאכלים נוספים אך מבין המינים שנצפו ניזונים בצורה זו ישנם את מרבית התוכאים למיניהם (לוריסים, קקדואיים, דררות, תוכונים, ארות ונסטורים), קוליבריים וצופיתיים השותים את הצוף ולעיתים גם אוכלים חלק מהפרח עצמו, טוראקיים, טוקניים וכמה ציפורי שיר כמו פרושיים, אסטרילדיים, פזאיים ודרוריים שונים. גם אווזים ופסיונים יגוונו בפרחי קרקע.

מינים נוספים שיאכלו פרחים הם מכרסמים רבים, פרימטים שונים, דובים, ראקוניים וכיסאים שונים. מינים צמחוניים כמו איילים או אנטילופות וכן חזירי בר ילעסו פרחים הגדלים על הקרקע או שנפלו מהעצים. מבין הזוחלים נצפו איגואנה מצויצת[1] וצבים יבשתיים[2] לוחכים פרחים. צמחי מים בעלי פרחים יאכלו בידי ההיפופוטם, הקפיברה ואייל הקורא ואף בידי תחשיים או דגים שונים.

חסרי חוליות רבים יגוונו עם אכילת עלים ואבקה גם באכילת פרחים שונים, ביניהם חגבאים, פשפשאים שונים, נמלים, דבורים וצרעות, רכיכות כמו חלזון הגינה ורבי רגליים.

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0