ארבה (כלי שיט)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "דוברה" מפנה לכאן. לערך העוסק במשמעויות אחרות, ראו דוברה (פירושונים).
ארבה להובלת חצץ נגררת בנהר התמזה
דוברה עם יכולת הנעה עצמית

אַרְבָּה (ברבים: אֲרָבוֹת) בשימוש בן זמננו היא כלי שיט בעל תחתית שטוחה, בדרך כלל ללא אמצעי הנעה משלו, המשמש להובלת מטענים בנהרות, תעלות שיט או נמלים. המלה הארמית "אַרְבָּא" (צורת רבים: אַרְבֵּי) נזכרת בתלמוד בבלי, והוראתה סירת משא קטנה, מונעת במשוטים, שהובילה מטענים בעיקר בנהרות בבל ושימשה גם לפריקה ולהטענת ספינות העוגנות סמוך לחוף[1]. לעיתים קרובות משתמשים במונח "דוברה" במקום "ארבה", אף שיש הבדל קל בין שני המונחים[2]. ארבה הוא גם השם שניתן לסירת משוטים מעוטרת ומקושטת, לשימוש בטקסים דתיים או ממלכתיים, כמו למשל הארבות המלכותיות של תאילנד.

סוגי ארבות בנות זמננו

  • ארבה שוֹמֶטֶת (באנגלית: Hopper barge, בצרפתית: Chaland à Clapets) - כלי שיט קטן, ללא אמצעי הנעה, בעל תחתית שטוחה הנפתחת לצדדים ומכלי ציפה בדפנות. משמשת לסילוק חומר הקרקעית שמרוקנת לתוכה אוניית מחפר ונגררת אל אתר ההשלכה בלב ים או במקום אחר.
  • פּוֹרֶקֶת (באנגלית: Lighter, בצרפתית: Allège)
  • דוברה משמשת בעיקר להעברת סחורות בנהרות ובתעלות. רוב הדוברות חסרות מנוע והן צריכות להיגרר על ידי ספינות גרר. דוברה טיפוסית היא בגודל של 59.4X10.6 מטרים, ויכולה לשנע עד כ-1,500 טונות של מטען.

סוגי ארבות היסטוריות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מסכת שבת ס"ז א', מסכת פסחים מ' ועוד. במסכת עבודה זרה ל"ד מסופר על "ארבא דמורייסא", ארבה של ציר (רוטב) דגים (גארום, בלטינית garum) שהגיעה לנמל עכו.
  2. ^ ההגדרה המילונית של דוברה היא על פי מלכים א', ה, כב-כג - רפסודה של בולי עץ הקשורים יחד להשטתם על פני המים: "וישלח חירם אל שלמה לאמור: שמעתי את אשר שלחת אלי; אני אעשה כל חפצך בעצי ארזים ובעצי ברושים. עבדי יורידו מן הלבנון ימה, ואני אשימם דוברות בים עד המקום אשר תשלח אלי וניפצתים שם ואתה תישא...".


Transportation template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.