רכבת בין-עירונית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רכבת בין־עירונית ממודיעין לנהריה

רכבת בין־עירונית היא אמצעי תחבורה שמטרתו להסיע נוסעים במהירות גבוהה בין מטרופולינים מרוחקות יחסית זו מזו. לרכבות אלו תדירות משתנה, החל ממספר רכבות בשעה ועד לרכבות ספורות בשבוע, בהתאם למרחק בין הערים, גודל האוכלוסייה בכל אחת מן הערים והצורך של התושבים לנסוע מאחת לשנייה. בדרך כלל הרכבות יעצרו בתחנות ספורות לאורך המסלול או שלא יעצרו כלל (רכבות ישירות), מה שמאפשר מהירות נסיעה ממוצעת גבוהה באופן יחסי. על המסילות עצמן להיות באיכות גבוהה ללא עיקולים ושיפועים קשים, מה שיאפשר נסיעה מהירה יותר. גם הקטרים והקרונות צריכים להיות מותאמים לנסיעה מהירה, גם על חשבון זמני תאוצה ובלימה ארוכים יותר. בקווים ארוכים שמתפרשים על גבי קילומטרים רבים או שנמשכים שעות רבות, יש חשיבות גבוהה לנוחות הנסיעה גם על חשבון קיבולת הנוסעים ולכן ברכבות כאלו ניתן למצוא קרונות שינה, קרון מסעדה ושירותים נוספים לרוב בתשלום נוסף.

רכבת בין־עירונית בישראל

בהגדרה הבין־לאומית, רכבת פרוורית יכולה להגיע עד טווח של 150 ק"מ מהעיר הגדולה. על פי הגדרה זו, כל קווי הרכבת במדינת ישראל הם למעשה פרווריים. נכון ל־2010 מקובלה בישראל ההגדרה כי רכבת בין־עירונית היא רכבת המקשרת בין הערים הגדולות או המרוחקות יחסית והמהוות מרכז מטרופוליני: חיפה, תל אביב, ירושלים, באר שבע (בייצא מן הכלל משום מה הקו תל אביב – באר שבע דרך אשקלון), ואילו כל שאר הרכבות הן רכבות פרווריות.

בשנות ה־90 הכינה החברה הצרפתית "סופרטו" תוכנית אב לרכבת, שביטלה את הצורך במערכות מסילתיות שונות לרכבות בין־עירוניות ולרכבות פרווריות, והציעה רכבת משולבת שתהיה גם עירונית, גם פרוורית וגם בין־עירונית על רשת מסילות משותפת. לפי מדיניות רכבת ישראל מיטשטשים ההבדלים בין שני סוגי הרכבות, בגלל אי יכולת לעמוד בתדירויות גבוהות ובשימוש בתשתית ובקרונות זהים. תהליך ההצטיידות העובר על רכבת ישראל ותוכניות החישמול הם צעד לקראת הפרדה ממשית בין רכבת פרוורים ובין רכבת בין־עירונית.

לפי תוכניות רכבת ישראל, המדינה הייתה מחולקת לארבעה אזורים: חיפה, תל אביב, ירושלים ובאר שבע. ביניהם חיברה רכבת בין־עירונית שעצרה במעט תחנות לאורך הדרך. לכל אזור בנפרד הייתה רכבת פרוורית שנקזה את כל האוכלוסייה מסביב לעיר הגדולה אל מרכזה. כעת פועלים חמישה קווי רכבת בין־עירוניים:

החל מה־1 באפריל 2018 חלוקת רכבות הנוסעים בישראל לבין־עירוניות ופרווריות למעשה בוטלה.

ראו גם


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0