טנדר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יונדאי סנטה קרוז טנדר מודרני משנת 2021

טנדר או מטענית הוא כלי רכב קל להובלת מטען, שלפי התקן האמריקאי משקלו אינו עולה על 6,300 קילוגרם (13,900 ליברות). בארצות הברית וקנדה נחשב כלי רכב זה למשאית (Truck).

מקור השם

קטר קיטור עם קרון עזר (tender) לפחם ולמים

השימוש במילה "טנדר" לתיאור כלי רכב זה קיים רק בעברית. באנגלית משמשת המילה "tender" לסוגים שונים של כלי תחבורה המיועדים לצרכיהם של כלי תחבורה אחרים, ביניהם קרון מיוחד הרתום לקטר קיטור ונושא עבורו דלק ומים, ואונייה המשמשת למטרות אספקה לאוניות צי. בתקופת מלחמת העולם הראשונה יצרה חברת קרוסלי הבריטית רכב עזר למטוסים עבור ה-Royal Flying Corps (ולימים גם עבור חיל האוויר המלכותי). שמו של הרכב, בדומה לקרון ולאונייה, נקבע לפי תפקידו - "טנדר קרוסלי" (באנגלית Crossley Tender).

מאוחר יותר, בשנות ה-20 של המאה ה-20, השתמשה גם המשטרה הבריטית בטנדר קרוסלי, בין השאר בארץ ישראל[דרוש מקור]. שם הדגם חדר אז לשפה העברית כשם עצם והפך לשמו הגנרי של סוג הרכב. באקדמיה ללשון החליטו על שם עברי לטנדר: מטענית[1].

ברוב הארצות דוברות האנגלית מכונה כלי רכב זה פיק-אפ (בארצות הברית ובקנדה: "Pickup Truck" או "Truck"; בבריטניה ובאירופה: "Pickup"). באוסטרליה ובניו זילנד מכונה כלי רכב זה "ute", קיצור של המילה "utility". בדרום אפריקה טנדר נקרא Bakkie, מקור המילה באפריקאנס.

מבנה הטנדר

הטנדר מורכב מתא נהג (קבינה) שמאחוריו ארגז פתוח או סגור למטען. טנדרים אמריקאים מוצעים גם ללא ארגז מטען בכלל, ועם מרכב אחוד שמהווה חלק בלתי נפרד ממנו בדומה למשאית אחודה (טנדר עם מכלית או מכולה למשל). מקובל לחלק את הטנדרים לקבוצות לפי גודל תא הנהג - בעלי תא נהג ובו שורה אחת של מושבים (חד-קבינה) לעומת בעלי תא נהג שבו שתי שורות מושבים (דאבל-קבינה), ולחלופין לפי הגודל - טנדר גדול, בינוני, או קטן. השם טנדרון משמש לרכב מסחרי קטן יותר, בדרך כלל סגור, שאין בו חלוקה בין תא הנהג למטען.

שימושים

טנדר דבל קבינה דודג' ראם 2009
טנדר אמריקאי מתוצרת שברולט ללא תא מטען ועם מרכב אחוד בדומה למשאית אחודה

הטנדר משמש בעלי עסקים קטנים, טכנאים, שיפוצניקים וחקלאים. רוב הטנדרים הם גם רכב שטח, בעלי הנעה כפולה ומאפיינים נוספים של רכב שטח כמו נעילת דיפרנציאל, דבר שהופך אותם למתאימים לחקלאות (לצד הטרקטור הייעודי).

בישראל, טנדרים בעלי הנעה כפולה, שימשו בעשור הראשון של שנות ה-2000, כחלופה ל-SUV.

בארצות הברית וקנדה, טנדרים משמשים בעיקר לחקלאות, כמשאית וכסמל סטטוס (הסיבה השלישית היא למה פלח השוק של הטנדרים בכלל ובפרט פורד סדרה F, גבוה מזה של מכוניות הנוסעים בארצות הברית וקנדה).

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0