רכב הנחיתה הירחי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רכב הנחיתה הירחי
רכב הנחיתה הירחי במשימת אפולו 16
רכב הנחיתה הירחי במשימת אפולו 16
מידע כללי
ייעוד נחתת ירחית
יצרן גראמן
ארץ ייצור ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
צוות 2
היסטוריית פעילות
סטטוס יצא משימוש
משגר סטורן 5
יחידות שיוצרו 12
טיסה ראשונה 9 בנובמבר 1967
טיסה אחרונה 6 בדצמבר 1972
ביצועים
טווח פעולה נחיתה על הירח
עמידות 75 שעות (כ-3 ימים)
תרשים
LEM-linedrawing.png
מידע טכני
מסה חלק הנחיתה: 10,149 ק"ג
חלק ההמראה: 4,547 ק"ג
מסה כוללת 14,696 ק"ג
נפח מגורים 6.7 מטרים מעוקבים
גובה 5.5 מטרים
רוחב 4.3 מטרים
מנועים המראה: 1 LMAE (דחף: 16 קילו ניוטון)
נחיתה: 1 LMDE (דחף: 44.4 קילו ניוטון)
מנועי תמרון: x 16 ‏RCS‏ (דחף: 440 ניוטון)

רכב הנחיתה הירחי (Lunar Module -‏ LM) היה רכב חלל שנבנה במסגרת תוכנית אפולו לשם הנחתת אסטרונאוטים על פני הירח והחזרתם משם.

הרכב נבנה באופן שישוגר מפני כדור הארץ מקופל בתוך אחד ממכלולי הטיל סטורן 5, ויישלף ממנו על ידי ה-CSM לאחר שיגיע למסלול TLI. ה-LM היה למעשה החללית הראשונה שתוכננה לטוס אך ורק בתנאי ריק - בשל כך לא היה בו צורך למבנה אווירודינמי והוא לא צויד במגיני חום.

הרכב תוכנן כך שישא שני אסטרונאוטים ממסלול סביב הירח אל פני הירח וחזרה למסלול סביבו. הוא הורכב משני שלבים - שלב נחיתה ושלב המראה. שלב הנחיתה כלל את מנוע הנחיתה ואת מערכות קיום החיים שנדרשו במשך השהייה על הירח. כמו כן הכיל תאי אחסון בהם אוחסנו כלי עבודה, מערכות מדעיות שהוצבו על הירח וכן את רכב הנדידה הירחי בשלוש משימות הירח האחרונות. שלב ההמראה היה בעצם תא הצוות של רכב הנחיתה והכיל את כל מערכות הבקרה והשליטה, מנוע ראשי להמראה, מנועים קטנים לתמרון ומערכות קיום חיים ששימשו רק בעת ההמראה מהירח אל חללית האם (תא הפיקוד/שירות). לאחר ההמראה מן הירח וההתחברות אל תא הפיקוד היה רכב הנחיתה "מושלך" ומתרסק על הירח.

בחוזה לבניית רכב הנחיתה זכתה חברת גראמן. עיכובים בתוכנית הניסוי של רכב הנחיתה הובילו לכך שהוא הפך לגורם שעלול היה לעכב את תוכנית אפולו כולה.[1] רכב הנחיתה המאויש הראשון לא היה מוכן למשימת הניסוי סביב כדור הארץ שתוכננה לדצמבר 1968, אך התוכנית נמשכה כמתוכנן על ידי ביטול טיסת המבחן המאוישת השנייה של רכב הנחיתה.

במהלך משימת אפולו 13 שימש רכב הנחיתה כ"סירת הצלה" לאחר שהתפוצצות ארעה בתא השירות והוציאה את רובו מכלל שימוש. הצוות, שעבר אל רכב הנחיתה, השתמש במערכות קיום החיים שלו כדי לשרוד, ובמנוע שלו כדי להשיב את החללית למסלול מהיר אל כדור הארץ. במשימה זו הושלך תא השירות לפני שהושלך רכב הנחיתה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רכב הנחיתה הירחי בוויקישיתוף

הערות שוליים