ביטיס גבוני

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןביטיס גבוני
ביטיס גבוני
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: קשקשאים
תת־סדרה: נחשים
משפחה: צפעיים
תת־משפחה: צפעונים
סוג: ביטיס
מין: ביטיס גבוני
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Bitis gabonica
תחום תפוצה
Bitis-gabonica-range-map.png
בלוטת הארס של ביטיס גבוני, השריר הדוחף את הארס החוצה מתוכה, וצינורית העברת הארס אל השן. מנגנון זה מאפיין את משפחת הצפעיים

ביטיס גבוני (שם מדעי: Bitis gabonica) הוא מין של נחש ארסי מסוג ביטיס ממשפחת הצפעיים, המצוי ביערות הגשם והסוואנות של אפריקה שמדרום לסהרה. זהו לא רק המין הגדול ביותר בסוג ביטיס, אלא הוא גם הצפעוני הכבד ביותר, בעל שיני הארס הארוכות ביותר ובעל כמות הארס הרבה ביותר בין כל הנחשים הארסיים.

קיימים שני תתי מין:

  • תת-המין המזרחי: B. g. gabonica
  • תת-המין המערבי: B. g. rhinoceros - ידוע גם כביטיס גבוני קרנפי

תיאור המין

נחשים בוגרים מגיעים לאורך של 122–152 ס"מ. האורך המקסימלי שנמדד היה 205 ס"מ. ניתן להבחין בין זכרים לנקבות לפי יחס אורך הזנב לשאר הגוף: בזכרים הזנב מהווה בממוצע 12% מאורך הגוף ובנקבות רק 6%. פרטים בוגרים, ובמיוחד נקבות, כבדים מאוד.

הראש גדול ובצורת משולש והצוואר צר, בערך שליש מרוחב הראש. צמד קרניים מזדקף באזור הנחיריים, מזעריים בתת-המין המזרחי, אך גדולים בתת-המין הקרנפי. הניבים ארוכים יותר משל כל נחש ארסי אחר ועשויים להגיע לאורך של 55 מ"מ.

תת המין "B. g. rhinoceros" מצוי במערב אפריקה ונבדל בעיקרו מתת המין המזרחי בכך שיש לו צמד קרניים גדולות ליד הנחיריים. מאפיין זה מצוי גם אצל קרובו הביטיס קרנפי, אולם הביטיס קרנפי בעל צבעים בהירים יותר וראש צר יותר. תת-המין המזרחי לרוב קטן יותר.

תפוצה

הנחש נפוץ בגינאה, גאנה, טוגו, ניגריה, קמרון, קונגו, הרפובליקה המרכז-אפריקאית, דרום סודאן, אוגנדה, קניה, טנזניה, זמביה, מלאווי, זימבבואה, מוזמביק, דרום אפריקה, גבון, סיירה לאון , חוף השנהב וליבריה.

התנהגות

מצוי בדרך כלל ביערות גשם ואזורי יער נמוכים, אך עשוי להימצא גם בגבהים של עד 1,500 מטר.

הביטיס הגבוני הוא חיית לילה הידועה כבעלת תנועות איטיות. הביטיס צד את טרפו מן המארב, בדרך כלל מחכה פרקי זמן ארוכים ללא תנועה עד להופעת טרף מתאים. הם נחשבים נחשים סבלניים מאוד, גם כאשר מטפלים בהם, ולעיתים נדירות מכישים או משמיעים קולות אזהרה.

הם ניזונים ממגוון סוגי בעלי חיים כמו יונים, מכרסמים למיניהם, שפנים ונמיות. ישנם גם דיווחים על סוגי טרף פחות מצויים כמו קופים, קיפודים ואף אנטילופות קטנות.

ארסם אינו נחשב לארסי מאוד, אך הכמות הרבה של הארס העולה על זו של כל נחש אחר גורמת לו להיות קטלני. על אף שהם אינם ששים להכיש, גם הכשה על ידי נחש ממוצע באורכו יכולה להיות קטלנית ומחייבת טיפול בנסיוב במהירות האפשרית.

קישורים חיצוניים