דרבניים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דרבניים
דורבן מלאי
דורבן מלאי
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה מכרסמים
תת-סדרה דמויי קביה
משפחה דרבניים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Hystricidae

דַּרְבָּנִיִּים[1] (שם מדעי: Hystricidae) או "דרבני העולם הישן", הם משפחה בסדרת המכרסמים ותת-סדרה דמויי קביה במחלקת היונקים. תפוצת הדרבניים היא באפריקה ובאסיה.

מאפיינים

הדרבניים הם מכרסמים כבדי גוף, גדולים ואטיים. מקור שמם, מהקוצים הארוכים והחלולים שבגבם, המשמשים להם כהגנה מפני טורפים גדולים מהם. הדרבנים הגדולים ביותר מגיעים למשקל 25 ק"ג, שאר המינים במשקל 1–4 ק"ג בקירוב. הראשים גדולים ושטוחים, האוזניים והעיניים קטנות. גודל הזנב משתנה בגודלו ממין למין. הגפיים הקדמיות והאחוריות קצרות וגסות בצורתן. בכפות הרגל הקדמיות 5 אצבעות, אולם האגודל קטן ומנוון. בכפות הרגל האחוריות 5 אצבעות מתפקדות. טפרי הרגל קצרים. בהליכתם, שמים הדרבניים את מרבית משקלם על עקב הרגל.

מראה הפרווה משתנה ממין למין, אך לכולם קוצים מסוג כלשהו: לסוג דרבן ארוך זנב, קוצים קצרים ולא מפותחים ביותר למטרות הגנה. בסוג דרבן מצויץ, הקוצים חלולים ומגיעים לאורך של 20 ס"מ. הם מסומנים בטבעות שחורות-לבנות וחיבורם לגוף רופף. בעת סכנה מרעיד הדרבן את גופו וכך מרתיע את האויב. כמוצא אחרון, יצמד לגוף האויב עד שהקוץ ינעץ בגופו וישתחרר מגב הדרבן. בניגוד לאגדה הרווחת, הדרבן לא מסוגל "לירות" את קוציו לעבר האויב. הדרבניים מאופיינים גם בפרווה שער ארוכה וזקופה (כמין קוצים לא מפותחים) המופיעה על הצוואר והראש, ויוצרת מעין ציצית.

הדרבניים שוכני קרקע, ולא מטפסים על עצים, כמשפחות אחרות בתת-סדרת דמויי דרבן. חופרים במיומנות את מחילותיהם, או מרחיבים מחילות נטושות של בעלי חיים אחרים. התזונה מורכבת מסוגי צמחייה מרובים, אך גם מפגרים (מקור לסידן). מסביב למאורתם ימצאו באופן תדיר עצמות מכורסמות.

מיון הדרבניים

במשפחה 11 מינים המחולקים ל-3 סוגים בשתי תתי-משפחות:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מילון בעלי חיים נכר (תשל"ב), 1972. האקדמיה ללשון העברית


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0