בית המדרש הגדול של חסידות ויז'ניץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: מזכיר פרוספקט ולא מעודכן.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
בית ויז'ניץ
בית ויזניץ לוגו.png
מידע כללי
סוג בית מדרש
כתובת תורת חיים
מיקום בני ברק
מדינה ישראלישראל ישראל
בעלים הרב ישראל הגר
רב בית הכנסת הרב חיים מאיר הגר
נוסח תפילה ספרד
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ה'תשע"וה'תשפ"א
אדריכל אהרן אסטרייכר
מידות
שטח 2,300 מטר
קומות 6
קיבולת 15,000 איש
פנים בית המדרש

בית המדרש הגדול והמרכז העולמי "בית ויזניץ" של חסידות ויז'ניץ ; הוקם בקריית ויז'ניץ בבני ברק החל משנת תשע"ו, ולקראת ראש השנה ה'תשפ"ב הושלמה בנייתו[1].

רקע

לאחר הקמת קריית ויז'ניץ בבני ברק הוקם ע"י האדמו"ר רבי חיים מאיר הגר בניין בית הכנסת וקראו ע"ש אביו בית המדרש 'אהבת ישראל' הבית מדרש נתרם ע"י הנגיד מאיר שלום רוזנברג בית המדרש הגדול של חסידות ויז'ניץ נבנה על ידי האדמו"ר הקודם רבי משה יהושע הגר ונחנך בשנת ה'תשמ"ג. אז היה בית הכנסת הגדול בארץ.[דרוש מקור] עקב התרחבות החסידות הכריז הרב ישראל הגר, האדמו"ר הנוכחי בשנת ה'תשע"ג, בעת הכנסת ספר תורה לזכר ולעילוי נשמת אביו, כי בכוונתו להרחיב את בית המדרש[2].

בשנת ה'תשע"ו החלו בבנייה, ובכ' באדר ב' [3]  תשע"ו התקיימה הנחת אבן הפינה על ידי האדמו"ר הרב ישראל הגר בהשתתפות אלפי חסידים מהארץ והעולם. במעמד נשא דברים חתנו הרב ברוך שמשון הגר שהקריא את ברכתו של אביו האדמו"ר רבי מרדכי הגר למעמד[4].

תכנון אדריכלי

בית המדרש מכיל 15,000 מקומות כולל שלוש קומות גלריה [5]. בשלב השני של הפרויקט ייבנה אולם טישים בצמוד לבית הכנסת, כשקומות העזרת נשים שבמערב בית המדרש ישמשו גם בזמן הטישים, ובימי עומס כגון בימים הנוראים וחג השבועות יחובר האולם אל בית המדרש.

בסך הכל עתיד בית הכנסת להתפרס על פני 2300 מטרים מרובעים.

בניית בית הכנסת

בד' באדר א' תשע"ו הוחל בעבודות לבניין בית המדרש[6], לצורך בנייתו נהרסו כמה מבנים קיימים. הפרויקט נבנה על ידי חברת הר כביר[7].

לבקשתו האישית של הרבי חיים קנייבסקי מהאדמו"ר הרב ישראל הגר הותקן לבנין גנרטור שיפעיל את החשמל בשבת, כפי שהיה בבית מדרש הראשון בשיכון ויזניץ על פי בקשת החזון איש מאת האמרי חיים.

העלויות של בניית בית הכנסת עמדו (נכון לשנת תשפ"ב) על סכום של 235,211,131 ש"ח [8]

קמפיין גיוס

בשנת תשע"ט יצאו בחסידות בקמפיין מצ'ינג בשם 'תנו לבבכם'[9] , בו גויסו למעלה מ־52 מיליון ש"ח לטובת בניית בית הכנסת[10].

בחודש אלול תש"פ יצאו בחסידות שוב בקמפיין גיוס בשם 'יתגדל'[11], לצורך השלמת הבניין. בקמפיין זה גויסו למעלה מ-25 מיליון ש"ח.

בית מדרש זמני

לצורך התפילות במהלך שנות הבנייה, הוקם ונבנה בית מדרש זמני בבנייה קלה, על מקום היכל הטישים לשעבר. גם הטישים נערכים במקום זה, כשבכל ליל שבת אחר התפילה מכניסים טריבונה ומכשירים את בית הכנסת לטיש, ולאחריו מסדרים לקראת תפילת שבת בבוקר. בשבת בצהריים שוב מסדרים את בית המדרש לקראת המיטאג טיש וסעודה שלישית.

בימים הנוראים במהלך שנות הבנייה התפללו על שטח אתר הבניה של בית המדרש החדש. בשנת ה'תשע"ז הוקם אוהל ענק על שטח הבנייה שחובר למבנה בית המדרש הישן שעוד היה קיים, ובשנת ה'תשע"ח נבנה אוהל ענק על כל שטח אתר הבניה של בית המדרש, כשהרצפה של בית המדרש כבר הייתה קיימת[12]. בשנת ה'תשע"ט קירות בית המדרש כבר היו קיימים, ולפני ראש השנה בנו תקרה זמנית, וכן הותקנו מערכות מיזוג זמניות, ובשנת ה'תש"פ כבר הושלם כל השלד והשתמשו במערכות המיזוג של הבניין[13].

השימוש בחגי תשרי בשטח של בניין בית המדרש עיכב מעט את התקדמות הבנייה, בגלל שנאלצו להפסיק את עבודות הבניה ולהכשיר את השטח לתפילה.

עם השלמת בניית בית המדרש הועברו אליו התפילות ובית המדרש הזמני חזר לשמש כהיכל טישים.

חנוכת הבית

בחודש תשרי של שנת תשפ"ב נחנך בית המדרש החדש בסדרת אירועים מיוחדים[14]. נאום של האדמו"ר בערב ראש השנה ותפילת "הודו לה' כי טוב" פסוק בפסוק, נאום של ראש ישיבת פוניבז' הרב גרשון אדלשטיין, נשיא מועצת גדולי התורה של דגל התורה בימי חול המועד סוכות [15], והשתתפותו של רבי חיים קנייבסקי בטיש נעילת חג שמחת תורה ברכתו הוקראה במעמד על ידי בנו רבי יצחק שאול [16].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ התקנות של הרבי מויז'ניץ לקראת הכניסה לבית המדרש החדש
 2. ^ תוך 6 שנים: בית הכנסת הגדול בעולם יבנה בקרית ויז'ניץ - jdn
 3. ^ היארצייט של האדמו"ר ה'ישיעות משה'.
 4. ^ ראשוני: צפו בגלריה מאלפי חסידי ויז'ניץ במעמד הנחת אבן הפינה לבית ויז’ניץ - jdn צפו בגלריה שניה ממעמד 'הנחת אבן הפינה' לבית ויז'ניץ - jdn
 5. ^ אתר איגוד מוסדות ויז'ניץ
 6. ^ היסטוריה: בית הכנסת הגדול של ויז’ניץ נהרס היום - ביזנעס
 7. ^ מידע והדמיות באתר "הר כביר"
 8. ^ קשר איתן גליון 95
 9. ^ האתר הרשמי של הקמפיין וסכום התוצאות
 10. ^ שר התורה הפתיע: "יזכה לשמש בביהמ"ק" באתר כיכר השבת (אתר אינטרנט)
 11. ^ האתר הרשמי של הקמפיין וסכום התוצאות
 12. ^ גלריה: אוהל התפילות הענק בויז'ניץ מוכן לראש השנה - לדעת
 13. ^ תיעוד מההכנות בהיכל 'בית ויז'ניץ' לקראת הימים הנוראים הבעל"ט • גלריה - jdn קִרְיַת מֶלֶךְ רָב • בית המדרש הגדול ויז'ניץ מוכן לקליטת ההמונים - jdn
 14. ^ התקנות של הרבי מויז'ניץ לקראת הכניסה לבית המדרש החדש
 15. ^ ר' גרשון בויזניץ
 16. ^ ר' חיים בויזניץ