במדבר רבה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

במדבר רבה הוא מדרש אגדה על ספר במדבר. המדרש מחולק לעשרים ושלושה פרקים. המדרש מורכב משני חלקים הראשון עוסק בפרקים א'-ז' , שבספר במדבר והשני - בפרקים ח'-ל"ו. שם התואר 'רבה' שנוסף למדרש נבע מהעתקה משותפת של מדרשי אגדה על התורה באותם כתבי היד, הכוללים את מדרש רבה.

זמן כתיבת המדרש

המדרש מוזכר בשמו בפעם הראשונה בידי רבי יהודה בן יקר, מורו ורבו של הרמב"ן וגם אצל הרמב"ן. ככל הנראה נערך המדרש בסביבות המאה ה-12 בפרובאנס. שמו של המדרש מוזכר גם אצל רבי עזריאל מגירונה ומצוטט אצל חכמים מן המאה ה-13, מכאן למדים , שהמדרש נערך עשרות שנים קודם כלומר במאה ה-12. עריכת המדרש וצורת הכתיבה משווים למדרש אופי של מדרשים אחרים במדרש רבה כמו בראשית רבה וויקרא רבה. מדרש במדבר רבה מורכב משני חלקים . חלקו הראשון של המדרש מאופיינת בדרך כתיבתו של רבי משה הדרשן, וחלקו השני של המדרש זהה למקבילות שלו במדרש תנחומא.

לשון המדרש וסגנונו

לשונו של המדרש היא ברובה עברית מתקופת המשנה ומעט עברית מימי הביניים, ארמית ומילים בשפות אירופאיות . סגנון כתיבת המדרש ארוך וארכאי, ובכך הוא שונה ממדרשי חז"ל הקדומים, אשר מצמצמים בכתיבה. אריכות הכתיבה גורמת מעט לחוסר הבנה ביחס לכוונת כותב המדרש. המדרש על שתי פרשות ספר במדבר ,פרשת במדבר ופרשת נשא ארוך כיפליים משאר המדרשים בקובץ זה על שאר פרשות ספר במדבר. מקורות נכבדים מהמדרשים הם ממקורות קדומים יותר,אך בהם נערכו שינויים כדי שיתאימו לרוח כתיבת מדרש רבה. בנוסף לדרשות, מכיל המדרש סיפורים המרחיבים את הסיפור המקראי על כל גווניו וכן משלים ופתגמים.

חלוקתו של המדרש

המדרש מחולק לעשרים ושלושה פרקים. המדרש מורכב משני חלקים הראשון עוסק בפרקים א'-ז' , שבספר במדבר והשני - בפרקים ח'-ל"ו.

אבי תנועת "חכמת ישראל", יום-טוב ליפמן צונץ טען כי לא מחבר אחד חיבר את שני החלקים. לשיטתו שני החלקים היו שווים , כאשר נכתבו ונערכו בפעם הראשונה. בתחילה כל הפרקים החלו בהלכה, בסדר המקראות או העניינים. לאחר זמן מה, מחבר אחר ערך מחדש את שתי הפרשיות הראשונות, עד פרשת נשא. בשתי הפרשות הראשונות האריך ואת שאר הפרשות השאיר כפי הנערכו בראשונה. שלמה בובר בעקבותיו טוען אף הוא ששני החלקים נתחברו מחברים שונים. לשיטתו מחבר אחד התחיל לערוך את המדרשים המיוחסים לספר במדבר , על פי הדוגמה של בראשית רבה, וכאשר החל לערוך את המדרש על פרשת נשא הפסיק, ומחבר אחר השלים קובץ המדרשים.

חלוקת המדרש

 1. מניין בני ישראל-פרשת במדבר
 2. סדר החנייה; מספר בני ישראל; מות בני אהרן
 3. שבט לוי.
 4. הבכורים, כיסוי כלי המשכן .
 5. בני קהת.
 6. מפקד הלוויים.-פרשת נשא
 7. שילוח הטמאים מן המחנה .
 8. גרים.
 9. פרשת סוטה.
 10. פרשת הנזיר.
 11. ברכת כהנים.
 12. הקמת המשכן.
 13. קרבנות הנשיאים.
 14. קרבנות הנשיאים; נבואת משה.
 15. בהעלותך את הנרות; החצוצרות; שבעים הזקנים. פרשת בהעלותך.
 16. המרגלים. פרשת שלח לך
 17. מצוות בכניסה לארץ.
 18. פרשת קורח. פרשת קורח.
 19. פרשת חוקת. פרשת חוקת.
 20. פרשת בלק. פרשת בלק.
 21. פרשת פינחס. פרשת פנחס.
 22. מלחמת מדיין, עושרם של בני גד וראובן. פרשת מטות.
 23. פרשת מסעי. פרשת מסעי .

לקריאה נוספת


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0