בתיה כהנא דרור

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בתיה כהנא דרור
לידה 1969
תפקיד מנכ"לית עמותת מבוי סתום

בתיה כהנא דרור (נולדה בשנת 1969) היא עורכת-דין, עיתונאית ופעילה חברתית ישראלית. בין השנים 20082018 כיהנה כהנא דרור כמנכל"ית עמותת מבוי סתום ועמדה בראש הקליניקה לעגונות במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט[1].

ביוגרפיה

בתיה כהנא דרור נולדה בחיפה, למדה באולפנת כפר פינס והייתה הבוגרת הראשונה של האולפנה שהתגייסה לצבא ושרתה כמורה חיילת[2]. היא בוגרת תואר ראשון במדעי המדינה וההיסטוריה מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני למדיניות ציבורית במסגרת תוכנית מנהלים של האוניברסיטה העברית. במקביל ללימודיה האקדמיים, עבדה בטלוויזיה והייתה מבין המייסדים של התוכנית פופוליטיקה[2]. החל משנת 2002 ריכזה, במשך שלוש שנים, את מועצת יח"ד - מועצה ליחסי חילונים חרדים ודתיים של בית הנשיא. כהנא דרור משמשת כמנכ"לית ארגון 'מבוי סתום' משנת 2008. הארגון הפועל למען קידום ושוויון מעמד האישה בממסד הדתי בישראל. הארגון פועל לשינוי חקיקה, יזום מחקרים אקדמיים וייצוג נשים עגונות[3]. מבוי סתום בראשות כהנא דרור מוביל את המאבק לקידום מעמד האישה בממסד הדתי[2].

פעילות פוליטית

בשנת 2015 התמודדה כהנא דרור בפריימריס של מפלגת הבית היהודי על השריון לנשים בעשיריה השנייה[4]. מועמדותה עוררה התנגדות בקרב רבנים ואנשי המפלגה בשל התבטאויותיה נגד תפיסות משיחיות והצורך לדון בעתיד שני מילון הפלסטינים החיים ביהודה ושומרון[4][5]. שעות ספורות לפני הפריימריס הסירה את מועמדותה ותקפה בחריפות את המפלגה והעומד בראשה נפתלי בנט[4]. לאחר פרישתה מהתמודדות בפריימריס פרסמה הבית היהודי הודעה רשמית על פיה ״אנשי הקרן החדשה לישראל, ארגון הפוגע בחיילי צה״ל ובכל אינטרס ישראלי אינם רצויים בבית היהודי. ברוך שפטרנו״[6].

פעילות למען מסורבות גט

במסגרת תפקידה כמנכ"לית עמותת מבוי סתום, העלתה כהנא דרור נושא העגונות לסדר היום הציבורי. היא טוענת שהמצב בבתי הדין הרבניים יוצרים מצב של מיאוס ההלכה היהודית על ציבורים רחבים. בתי הדין יכולים להיות, "פוסקי הלכה. אבל היום הם שומרי החומות, ולא מעיזים לחדש ולפסוק"[2]. בשל מצב זה, כהנא דרור פועלת לשינוי מצב העגונות ואף תומכת בנישואים אזרחיים בישראל[7][2]. בשנת 2012 יזמה כהנא דרור יחד עם ח"כ עתניאל שנלר חוק המחייב ענישת סרבני גט. לפי החוק, אם לא יינתן גט כפי שהוחלט בפסק הדין, בית הדין יחויב להתכנס שוב ולדון בהטלת סנקציות על הסרבן[8]. בשנת 2015 ארגוני נשים, עתרו לבג"ץ בבקשה לאפשר מינוי של אישה למנכ"לית בתי הדין הרבניים בישראל. בעקבות העתירה קבע הרכב שופטי בג"ץ כי המדינה תייצר מסלולים חדשים אשר יאפשרו לנשים להתמודד לתפקיד, זאת בשל העובדה שעד כה מסלולי הבחינות שנעשו לתפקיד היו מיועדים לגברים בלבד. ההערכה הייתה שכהנא דרור תתמודד על התפקיד[9]. כהנא דרור היא דוברת מרכזית בנושא עגונות וסרבני גט ובמסגרת המקרה של סרבן הגט עודד גז, היא תקפה את מערכת בתי הדין הרבניים וטענה שיש להכניס אותו לכלא וכי השיימינג שנעשה לגז על ידי בתי הדין אינו אפקטיבי.[10] בשנת 2017 כהנא דרור, הרב אברהם דב לוין ועמותת מבוי סתום יזמו את פרויקט 'נישואים פרטיים כהלכה' - מסלול נישואים פרטי, על פי ההלכה, שמבקש לאפשר לזוגות אשר חפצים בכך להינשא כדת משה וישראל, בצורה שוויונית ומכבדת, שלא דרך הרבנות. המסלול מציע חתימה על הסכם קדם נישואין לכבוד הדדי וכן חתימה על תנאי בקידושין, על מנת להגן מפני אפשרות של סירוב גט או עגינות[11].

בשנת 2019 פרסם בית הדין הרבני הגדול פסק דין בו הוא מחייב גבר לתת גת לאשתו ללא תנאים לאחר 29 שנה. בפסק הדין הוסיפו הדיינים ביקורת על באות כוחה של האישה שלטענתם נתנו לה "עצות אחיתופל". סביב פסק דין זה, היה מאבק בין בית הדין לעמותת מבוי סתום וכהנא דרור[12].

פעילות ציבורית נוספת

בעשור האחרון עסקה כהנא דרור בשורה של פעילויות ציבוריות והתנדבותיות ביניהם חברת ועד מנהל – "המכון לאסטרטגיה ציונית" (2014). חברת ועדת ההיגוי של 'הפורום לחופש בחירה בנישואים', חברת הוועדה המייעצת במכון "על משמר הכנסת" וחברת ארגון קולך. היא מפרסמת מאמרים בתחומי משפט, יהדות, דת ומדינה ונחשבת לקול ביקורתי בשיח הציבורי העוסק בנושא.

הכרה ציבורית

בשנת 2014 נבחרה כהנא דרור לאחת ממאה הנשים המשפיעות בישראל (במגזר הדתי), על ידי גיליון "נשים" - מקור ראשון ומתוך עשר הנשים המשפיעות בקטגוריית המשפט.

באותה שנה נבחרה לאחת ממאה הישראלים פורצי דרך ומעוררי השראה לשנת 2013 של העיתון מעריב, מתוך עשרה ישראלים מעוררי השראה בתחום היהדות[2].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. הקליניקות המשפטיות בית הספר למשפטים, שנה"ל תשע"ז, המרכז האקדמי שערי משפט
 2. 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 שלמה בן צבי, 100 ישראלים מעוררי השראה, מעריב, ‏דצמבר 2013
 3. "אודות הארגון ומייסדת הארגון - מבוי סתום - למען מסורבות גט ועגונות". מבוי סתום - למען מסורבות גט ועגונות (בעברית). בדיקה אחרונה ב-31 במאי 2017. 
 4. 4.0 4.1 4.2 "פורשת ערב הפריימריז: "הבית היהודי משיחי"". Ynet (בעברית). 14 בינואר 2015. בדיקה אחרונה ב-31 במאי 2017. 
 5. ""מפלגת הבית היהודי לוקחת אותנו למקום של משטרים אפלים"". mako. 15 בינואר 2015. בדיקה אחרונה ב-31 במאי 2017. 
 6. "עו"ד כהנא-דרור פרשה מהפריימריז בבית היהודי: "קיבלתי כתף קרה מבנט"". מעריב אונליין Maariv Online (בעברית). בדיקה אחרונה ב-13 במאי 2017. 
 7. מועמדת הבית היהודי לשעבר: לקדם נישואין אזרחיים | כיפה, www.kipa.co.il (בhe-IL)
 8. אטינגר, יאיר (21 במרץ 2012). "אושר חוק המחייב ענישת סרבני גט". הארץ (בעברית). בדיקה אחרונה ב-31 במאי 2017. 
 9. אטינגר, יאיר (2016). "בג"ץ הורה לנסח תקנות שיאפשרו לנשים להתמודד לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים". הארץ (בעברית). בדיקה אחרונה ב-31 במאי 2017. 
 10. "סרבנים - לכלא: בית הדין הוא לא אושיית פייסבוק". בדיקה אחרונה ב-21 באוקטובר 2016. 
 11. נישואים לפי ההלכה, אבל בלי הרבנות, יוצאים מהמחתרת, Hiddush
 12. קובי נחשוני, 29 שנים אחרי הפרידה: בית הדין חייב גבר לתת גט ללא תנאים, ynet, ‏2019-05-15 (בעברית)
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0