דגל כוזב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצע נורת'וודס - הצעת הפנטגון לבצע פעולות טרור נגד אזרחי ארצות הברית, ולהטיל את האשמה על קובה - 1962

דגל כוזב (נקרא גם דגל שחור, באנגלית: False flag) מתאר מבצע חשאי שמטרתו להשיג מטרות צבאיות, פוליטיות, כלכליות או אידאולוגיות, באמצעות הסוואת הגורמים העומדים מאחוריו, והטלת האחריות לתכנונו ולביצועו על גורם אחר. באופן זה נוצרת תודעה כוזבת באשר לזהות הגורמים המבצעים. מבצעים אלו מתוכננים ויוצאים לפועל על ידי גופים שונים, לרבות קבוצות אתניות, מדינות, צבאות וארגונים אזרחיים. מושג זה מתייחס גם למבצעים של גורמי ביון המתכננים להטיל את האחריות לביצועם על טרוריסטים[1].

בשימוש העכשווי, 'דגל כוזב' מתייחס גם למבצעים שהממשל אמנם לא תכנן או הוציא לפועל, אך היה מודע לתכנונם, ובחר לאפשר להם להתרחש אף על פי שהיה בכוחו למנוע אותם. אסטרטגיה זו מאפשרת לממשל לבצע מניפולציה בדעת הציבור, ולשכנע את האזרחים ביתר קלות בנחיצותה של יציאה למלחמה. המושג 'דגל כוזב של טרור' מתאר פעולות טרור המתבצעות על ידי גורמי טרור, אך אלו נתמכים, בידיעתם או ללא ידיעתם, על ידי ממשל האומה שאותה הם תוקפים[2].

מקור המושג

מקור המושג 'דגל כוזב' בלוחמה הימית, בה השימוש בדגל כוזב במקום בדגל המלחמה האמיתי היה מקובל לפני מגע עם כוחות האויב, וזאת על מנת להוליך שולל את האויב[3]. תחבולה זו מתרחשת גם בכוחות היבשה, כאשר צד אחד מרים דגל לבן על מנת ליצור רושם שהוא נכנע, אך למעשה הוא מתכוון לתקוף ברגע שהצד השני יחשוף את עצמו על מנת לשבות את הכוחות ש"נכנעו" לו.

מבצע דגל כוזב ישראלי

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – העסק הביש

העסק הביש הוא כינוי לפעולות טרור שבוצעו בשנת 1954 על ידי יחידת ריגול ישראלית במצרים. שיחות שהתנהלו בין מצרים לבריטניה, בתחילת שנות ה-50, על פינוי הצבא הבריטי מתעלת סואץ, גרמו לדאגה בישראל. מודיעין צה"ל העלה רעיון לחבל בחשאי במתקנים מערביים במצרים, כך שהפעולה תיראה כאילו נעשתה על ידי מחתרת לאומנית מצרית, ובכך ייפגעו היחסים בין מדינות המערב למצרים. מבצע זה יצא לפועל ביולי 1954, במסגרתו הטמינו חברי יחידת הריגול מספר מטעני חבלה באתרים שונים, אך הפעולה השלישית כשלה, חשפה את חברי יחידת הריגול וגרמה למשבר גדול בישראל. פעולות החבלה הללו לא גבו קרבנות בנפש.

מבצעי דגל כוזב במלחמת העולם השנייה

מבצעי דגל כוזב כאמתלה להכרזת מלחמה

המלחמה בין שוודיה ובין רוסיה 1788 -1790

בשנת 1788, החייט הראשי של האופרה המלכותית השוודית קיבל הוראה לתפור מספר מדים של הצבא הרוסי. באמצעות מדים אלו, ביים המלך השוודי מתקפה רוסית לכאורה על מאחז שוודי בגבול בין שוודיה לרוסיה. מתקפה "רוסית" זו התקבלה בזעם רב בסטוקהולם, והאסיפה הלאומית השוודית אישרה למלך, שהיה נטול סמכות לקבל כזו החלטה בכוחות עצמו, לצאת למלחמה נגד רוסיה[7].

מלחמת סין – יפן השנייה

תקרית מוקדן - מומחים יפנים בודקים את קטע המסילה שנפגע

מלחמת העולם השנייה

המלחמה הקרה

מבצע נורת'וודס - בשנת 1962, הפנטגון הניח על שולחן הממשל האמריקאי הצעה לביים מתקפה קובנית על אמריקה באמצעות תקיפות יעדים צבאיים ושלל פעולות טרור נגד אזרחים אמריקאים, הכוללות חטיפת מטוסים, ירי בנוסעים, שימוש בחומרי נפץ, הטבעת ספינות והשתלת עדויות כוזבות. מטרת המבצע הייתה לשכנע את הציבור האמריקאי בנחיצות יציאה למלחמה נגד קובה. מבצע זה לא יצא אל הפועל עקב התנגדותו של נשיא המדינה, ג'ון קנדי[11][12]. משום שפיגועי 11 בספטמבר הובילו למלחמת עיראק ולמלחמת אפגניסטן, ישנם גורמים בתנועה לגילוי האמת על 11 בספטמבר הרואים במבצע נורת'וודס חזון שהפנטגון, על אף כישלונו בשנת 1962, הצליח להוציא אל הפועל בשנת 2001[13].

מבצעי דגל כוזב כטקטיקה להחלשת יריבים פוליטיים

מבצעי דגל כוזב בשימוש אזרחי

לוטון צ'ילס
 • תעמולת בחירות - לקמפיינים פוליטיים יש היסטוריה ארוכה בשימוש טקטיקה זו על ידי מתמודדים פוליטיים, פעילים פוליטיים וכלי התקשורת. דגל כוזב עשוי להתרחש כאשר תומך במועמד מסוים, מציג עצמו כתומך במועמד היריב. בשנת 1994, במסגרת קמפיין בחירות לתפקיד מושל פלורידה, המועמד הדמוקרטי לוטון צ'ילס, יזם מבצע דגל כוזב במסגרתו פעיליו התקשרו לעשרות אלפי בוחרים קשישים, הציגו את עצמם כנציגים של היריב, ג'ב בוש הרפובליקני, וטענו כי בוש מתנגד לביטוח לאומי ולהטבת התנאים לקשישים. צ'ילס הכחיש תחילה כי הוא עומד מאחורי הפעולה הזו, אך לאחר שזכה בבחירות ועמד בפני חקירה, הוא הודה במעשה[15].
 • אידאולוגיה - המצדדים באידאולוגיות פוליטיות או דתיות עשויים להשתמש בטקטיקת דגל כוזב על מנת להכפיש קבוצות יריבות או ליצור מראית עין שיש להם אויבים כאשר בפועל הם לא קיימים. במבצע פריקאוט, חברי כנסיית הסיינטולוגיה גנבו נייר מכתבים מביתה של הסופרת והעיתונאית פולט קופר, בה ראו איום משום כתביה הביקורתיים נגד הכנסייה. מספר ימים לאחר הגניבה, גורמים בכנסייה התלוננו כי קיבלו מכתב אנונימי עם איומי הפעלת פצצה. האיומים נכתבו על נייר המכתבים של קופר שנשא את טביעות האצבעות שלה, והוגש נגדה כתב אישום. לאחר פשיטה של ה-FBI על משרדי הכנסייה, אישרו הרשויות כי היה מדובר במבצע דגל כוזב[16].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Hughes, Geraint (2011): The Military's Role in Counterterrorism: Examples and Implications for Liberal Democracies, Letort Paper, Strategic Studies Institute, May. p.105 http://www.strategicstudiesinstitute.army.mil/pdffiles/PUB1066.pdf
 2. ^ deHaven-Smith, Lance (2013). Conspiracy Theory in America, Austin: University of Texas Press. pp.225-226 http://utpress.utexas.edu/index.php/books/dehcon
 3. ^ deHaven-Smith, Lance (2013). Conspiracy Theory in America, Austin: University of Texas Press. p.225
 4. ^ Squires, Nick. "HMAS Sydney found off Australia's west coast", The Daily Telegraph (Australia)|The Telegraph, 17 March 2008.
 5. ^ Guinness World Records (2009), p.155
 6. ^ Young, P (Ed) (1973) Atlas of the Second World War (London: The Military Book Society)
 7. ^ (Finnish) Mattila, Tapani (1983). Meri maamme turvana [Sea safeguarding our country] (in Finnish). Jyväskylä: K. J. Gummerus Osakeyhtiö. ISBN 951-99487-0-8. (), p. 142
 8. ^ Weland, James (1994). "Misguided Intelligence: Japanese Military Intelligence Officers in the Manchurian Incident, September 1931". Journal of Military History 58 (3): 445–460. doi:10.2307/2944134.
 9. ^ Bradley Lightbody, The Second World War: Ambitions to Nemesis, Routledge, 2004, ISBN 0-415-22405-5, Google Print, p.39
 10. ^ Turtola, Martti (1999). "Kansainvälinen kehitys Euroopassa ja Suomessa 1930-luvulla". In Leskinen, Jari; Juutilainen, Antti (eds.). Talvisodan pikkujättiläinen. pp. 44–45.
 11. ^ Excerpts from declassified 1962 U.S. Joint Chiefs of Staff Memo "Operation Northwoods: Justification for U.S. Military Intervention in Cuba"
 12. ^ Horne, Douglas P., Chief Analyst for Military Records, Assassination Records Review Board (2009). Inside the Assassination Records Review Board: The U.S. Government's Final Attempt to Reconcile the Conflicting Medical Evidence in the Assassination of JFK. self published. ISBN 098431444X. נבדק ב-April 2014. {{cite book}}: יש לבדוק את התאריך ב: |accessdate= (עזרה)
 13. ^ 9/11 Questions Remain Unanswered. David Ray Griffin Speaks Out. globalresearch.September 12, 2012
 14. ^ Callanan, James (2009). Covert Action in the Cold War: US Policy, intelligence and CIA operations, London: I.B. Tauris. p.115
 15. ^ http://news.google.com/newspapers?nid=1346&dat=19951211&id=gZosAAAAIBAJ&sjid=wfwDAAAAIBAJ&pg=4981,49418 Lakeland Times 1995
 16. ^ United States of America v. Jane Kember, Morris Budlong, Sentencing Memorandum; pp. 23–25.