הפנטגון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפנטגון
מבנה הפנטגון. ברקע עיר הבירה וושינגטון ונהר הפוטומק, ובחזית מגרש החנייה הדרומי. הצלע השמאלית נפגעה בהתרסקות המטוס בפיגועי 11 בספטמבר
מבנה הפנטגון. ברקע עיר הבירה וושינגטון ונהר הפוטומק, ובחזית מגרש החנייה הדרומי. הצלע השמאלית נפגעה בהתרסקות המטוס בפיגועי 11 בספטמבר
מידע כללי
מיקום ארלינגטון
מדינה וירג'יניה, ארצות הברית ארצות הבריתארצות הברית
בעלים מחלקת ההגנה של ארצות הברית
עלות 83 מיליון דולר (מחירי 1943)
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה 11 בספטמבר 194115 בינואר 1943 (שנה ו־18 שבועות)
https://www.defense.gov/
(למפת מחוז קולומביה רגילה)

הפֶּנטָגוֹןאנגלית: The Pentagon, מיוונית: πεντα (פֶנטָה) - חמש, γων (גוֹן) - זווית, כלומר מחומש) הוא בית משרדים גדול בארלינגטון בסמוך לעיר הבירה וושינגטון. המבנה נחנך ב-15 בינואר 1943 ומשמש מאז כמטה משרד ההגנה האמריקאי. צורתו כמחומש, ומכאן שמו. במבנה הפנטגון שבע קומות, מהן שתיים מתחת לקרקע, ומועסקים בו כ-26 אלף עובדים, אנשי צבא ואזרחים.

היסטוריה

היוזמה להקמת המבנה באה לאחר שמשרד ההגנה התפרש על פני 17 מבנים שונים בעיר וסביבתה, חלקם מרוחקים האחד מהשני והתחזית הייתה שיהיה צורך בשטח משרדים נוסף. הריחוק גרם לבעיות שיתוף פעולה ולבזבוז זמן רב שנבע מהצורך לנסוע ממבנה אחד למשנהו לצורך ישיבות ודיונים.

צורתו נוצרה מהצורך לקצר את המרחק בין המשרדים השונים. אף על פי שהצורה הכי יעילה במובן זה היא המעגל, בניית מבנה בצורה הזו הייתה מסובכת מאד והוחלט על הצורה המחומשת.

בגלל המאמץ המלחמתי בתקופת הבנייה (מלחמת העולם השנייה), המבנה עשוי ברובו מיציקת בטון ומעט פלדה. לצורך הבנייה נחפרו 680 אלף טון של חול וחצץ מנהר הפוטומק הסמוך. הבניין בנוי מחמישה מחומשים, האחד בתוך השני ובמרכז המחומש הפנימי נמצאת גינה גדולה.

מאמצע שנות התשעים ועד יוני 2011 עבר הבניין שיפוץ מקיף הכולל הריסת כל המבנה מבפנים ובנייתו מחדש, אגף אחר אגף.

בדיוק 60 שנה לאחר שבניית הפנטגון החלה, ב- 11 בספטמבר 2001, מחבלים מארגון אל קאעידה ריסקו מטוס נוסעים חטוף (טיסה 77 של אמריקן איירליינס) על המבנה. בהתרסקות נהרגו 64 נוסעי המטוס ו-125 עובדים מהפנטגון ואגף במבנה קרס. במקרה, אגף זה של הבניין היה תחת שיפוץ באותו זמן ולכן היה ברובו לא מאוכלס, עקב כך ניצלו חיי אדם.

את הפנטגון משרתת מערכת של כבישים ומחלפים ותחבורה ציבורית הכוללת אוטובוסים ותחנת רכבת תחתית. על אבטחת מתחם הפנטגון אחראים שני גורמים: משטרת הפנטגון וסוכנות כוח ההגנה של הפנטגון.

נתונים

צילום לוויין של הפנטגון משנת 2002
  • משך הבנייה - 11 בספטמבר 1941 עד 15 בינואר 1943
  • עלות הבנייה הכוללת - כ-83 מיליון דולר (מחירי 1943)
    • עלות בניית הבניין הראשי - כ-50 מיליון דולר
  • אורך כל קיר חיצוני - 280 מטר
  • גובה הבניין - 24 מטר
  • אורך כללי של המסדרונות - 28 ק"מ
  • מספר מעליות - 13
  • מספר מקומות חנייה - 8,770 ב-16 מגרשי חניה

קישורים חיצוניים