הרב דוד מאיר דרוקמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף דוד מאיר דרוקמן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב דוד דרוקמן
Rabbi Drookman.jpg
הרב דוד מאיר דרוקמן (מימין)
לידה אוגוסט 1947 (גיל: 75)
ז' באלול תש"ז
ירושלים
תפקידים נוספים רב קהילת חב"ד בקריות, סגן יו"ר קונגרס הרבנים למען השלום

הרב דוד מאיר דרוקמן (נולד בז' באלול תש"ז, אוגוסט 1947) הוא רבה של קריית מוצקין, רב קהילת חב"ד בקריות וסגן יו"ר עמותת הרבנים פיקוח נפש.

ביוגרפיה

נולד בירושלים למשה ולדבורה (נכדתו של הרב ברוך מנדלבוים, "הרב מטורוב"). בילדותו עבר להתגורר בקריית מוצקין, שם כיהן אביו כנציג המזרחי ופא"י ברשות המקומית.

למד בישיבת כפר הרוא"ה ובישיבת פרחי אהרן בקריית שמואל. בנערותו התקרב לחב"ד ולמד בישיבת תומכי תמימים בכפר חב"ד ובתורת אמת בירושלים. בשנת תשכ"ז נסע ללימודים בישיבת חב"ד המרכזית בניו יורק. לאחר חזרתו לישראל המשיך את לימודיו בישיבה בכפר חב"ד.

בתש"ל נישא לסטרנה, בתם של הרב שניאור זלמן וחיה ברונשטיין, ועבר לגור בכפר חב"ד. בהמשך עבר ללמוד בירושלים והוסמך לרבנות עיר על ידי הרבנים הראשיים לישראל הרב מרדכי אליהו והרב אברהם שפירא. בנוסף עשה 'שימוש' בהוראה אצל חבר הבד"ץ של העדה החרדית, הרב מאיר ברנדסדורפר. במקביל ללימודיו עבד בהוראה ובניהול הסמינר למורות "בית רבקה" בכפר חב"ד. שירת ברבנות הצבאית. בשנים אלה שימש כמזכיר הוועד הרוחני של כפר חב"ד.

בשנת 1982 (תשמ"ב) החל לכהן כרב שכונה בקרית מוצקין, ובשנת 1987 (תשמ"ז) הוכתר כרב העיר האשכנזי. השלים לימודי דיינות בכולל מוסדות אריאל בראשותו של הרב שאר ישוב כהן.

עם פרישתו לגמלאות של רב העיר הספרדי, הרב יוסף אוחנה, נותר הרב דרוקמן רב העיר היחיד.

דעותיו ופעילותו הציבורית

הרב דרוקמן היה חבר המטה העולמי להצלת העם והארץ, וסגן יו"ר קונגרס הרבנים למען השלום. הוא נמנה עם "הזרם המתון" בחב"ד בסוגיה המשיחית.

ב-2004, עם פרסומו של הסכם ז'נבה יצא בקריאה לשרוף את ההסכם, והדבר גרר דרישה להעמידו לדין. הרב דרוקמן התבטא על יאסר ערפאת כי הוא מגלם את דמותם של הנאצים. בעקבות זאת אסר עליו שר החינוך דאז יוסי שריד להיכנס לבתי ספר ולמוסדות חינוך ממלכתיים[1].

במהלך ההכנות לתוכנית ההתנתקות היה הרב דרוקמן מתנגד בולט של התוכנית והוא קרא לסירוב פקודה מטעמים הלכתיים[2]. הרב דרוקמן אף הודיע כי הוא עובר להתגורר בגוש קטיף כאות הזדהות עם מאבק התושבים. בעקבות אמירותיו החליטה השרה ציפי לבני להגיש לבית-הדין המשמעתי לרבני עיר קובלנה משמעתית נגדו[3]. התנועה הרפורמית בישראל הגישה נגדו עתירות שונות לבג"ץ[4], בסופו של דבר הודיעה לשכת שר המשפטים שאין בסיס חוקי להאשמות נגדו.

הרב דרוקמן מתנגד חריף לציונות בכלל ולציונות דתית בפרט, והוא מרבה להתבטא בנושאים אלו.

ב־2009 האשים הרב דרוקמן את חסידי גור בסדרת הטרדות טלפוניות נגדו, בשל מאמר שפרסם בעיתונות[5], ובו תקף את תמיכת מפלגת אגודת ישראל בתוכנית ההתנתקות, והתפרש כביקורת כלפי האדמו"ר מגור[6].

ב-2016, עם פרישתו של הרב יוסף אוחנה מתפקיד הרב הספרדי של קריית מוצקין, פורסם כי מועצת הרבנות הראשית זימנה את הרב דרוקמן לעבור מבחן בנושא רישום נישואין. משסירב, העבירה מועצת הרבנות את סמכות החתימה לרב יוסף אברקי, רבה של קריית ים. בתגובה טען הרב דרוקמן שהוא עבר את המבחן בעל פה לפני שנים רבות ושלא נעשתה פנייה רשמית אליו בעניין[7].

הרב דרוקמן התבטא על פעילי ארגון ISM הזורקים אבנים על חיילי צה"ל כי יש לקבוע לגביהם בחוק את דברי חז"ל הבא להורגך השכם להורגו. עוד אמר כי לדעתו שמאלניות היא מחלת נפש של שנאה עצמית[8].

בבחירות לכנסת ה-19 תמך במפלגת עוצמה לישראל[9].

משפחתו

מבניו

  • הרב חיים, שליח חב"ד בשווייץ
  • הרב צבי-הירש, שליח חב"ד בעיר סאן-מור הסמוכה לפריז

חתניו

  • הרב מאיר אשכנזי, רבו של כפר חב"ד
  • הרב שמעון אייזנבך, שליח חב"ד ורב שכונת נווה-גנים בקריית מוצקין
  • הרב אברהם יואל לפידות, ראש ישיבת תורת אמת בירושלים
  • הרב לוי צייטלין, שליח חב"ד במרכז הכרמל בחיפה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0