הרב יובל שרלו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יובל שרלו)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יובל שרלו
הרב יובל שרלו
לידה 30 בדצמבר 1957 (גיל: 63)
השתייכות ציונות דתית
תחומי עיסוק גמרא, הלכה, תנ"ך, מחשבת ישראל
רבותיו הרבנים אהרן ליכטנשטיין, יהודה עמיטל, יואל בן-נון, אריה בינה
יובל שרלו, 2007

יובל שֶרְלוֹ (נולד ב-ז' טבת תשי"ח 30 בדצמבר 1957) הוא ראש ישיבת אורות שאול (יחד עם הרב תמיר גרנות), ופעיל ציבורי בולט בזרם הדתי לאומי. שרלו עוסק במגוון תחומים, דוגמת פובליציסטיקה אתיקה ופוליטיקה; הוא חבר בארגון צהר ובפורום תקנה. במסגרת עיסוקו באתיקה רפואית הוא מכהן בוועדות שונות של משרד הבריאות[1], כראש הדסק לאתיקה ודתות במרכז לאתיקה בירושלים וראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר. פעילותו הציבורית ועמדותיו הליברליות הקנו לו מתנגדים רבים, ביניהם רבנים ואישי ציבור. אך יש לו גם תומכים רבים בקרב בציבור שאינו שומר תורה ומצוות.

קורות חייו

נולד בהרצליה פיתוח להורים יהודים אמריקאים שעלו לישראל בשנת תש"ט (1949). הוא למד בישיבה התיכונית 'נתיב מאיר'. את השכלתו התורנית רכש בישיבת הר עציון. בצבא שירת כקצין שריון והגיע לדרגת רב-סרן בתפקיד מפקד יחידת עורב. אחרי שסיים את לימודיו בישיבה הוסמך לרבנות על ידי הרב אברהם שפירא. לאחר מכן שימש כמורה בקיבוץ טירת צבי ובמשך שלוש שנים לימד בבית הספר השיתופי של קיבוצי עמק בית שאן ובמדרשת הבנות של הקיבוץ הדתי בעין הנצי"ב.

בשנת תשמ"ה (1985) עזב את טירת צבי ועבר לרמת הגולן, ושם כיהן כר"מ בישיבת הגולן שבחספין. בשנים אלו החל לפרסם מאמרים ב"הארץ" וב"ידיעות אחרונות", והחל לעלות לתודעה הציבורית. היה ממקימי עמותת צהר לאחר רצח רבין, עמותה שהצהירה שמטרתה לקחת חלק בעיצוב דמותה הציבורית של מדינת ישראל ולהביא לגישור בין העולם הדתי והחילוני. כמו כן היה מחברי קבוצת "שחרית", קבוצת אישי ציבור דתיים וחילוניים - ביניהם ירון לונדון, אמנון דנקנר ומוטי שקלאר, שקיימה מפגשי לימוד משותפים. בשנת תשנ"ו (1996) הוציא את ספרו הראשון, "וארשתיך לי לעולם", העוסק בדמותו של האדם מישראל בתקופת תחייה לאומית, בהתבסס על משנתו של הראי"ה קוק. הספר זכה בפרס היצירה מטעם משרד החינוך. במשך 9.5 השנים האחרונות בתקופה זו שימש גם כר"מ בישיבת ההסדר קריית שמונה שבה לימד את התורה לפי שיטת הבחינות של הרב מרדכי ברויאר וכן העביר שיעורים בנביאים.

בשנת תשנ"ח (1998) החליט שרלו להקים ישיבת הסדר, תוך מתן דגש על מיקומה - באזור המרכז דווקא[2]. אחת הסיבות לכך הייתה:

ההערכה כי קו החזית של מדינת ישראל נודד מיש"ע ומהגולן אל מרכז הארץ, קשה להפריז בתיאור הישיבות כמנוף חשוב ביותר להתיישבות בכל שטחי ארץ ישראל. השינוי ההיסטורי שהובילה הציונות הדתית ביחס לארץ ישראל כולה הוזן לא מעט על ידי הישיבות. התפתחותן של הישיבות באזורי הפיתוח מלמדת על הפניית מאמץ לכיוונים נוספים. הישיבות מזינות מהלך של מעורבות חברתית, וגורמות לריבוי המצטרפים לעיירות הפיתוח. כיוונים אלו מלמדים כי הישיבות הן מקור אנרגיה שבכוחו להשפיע על המתרחש בארץ ישראל. יש להעריך מחדש היכן מצויים הנושאים הבוערים של החברה הישראלית, ולמקם שם את הישיבות.

יובל שרלו, "קו החזית הוא בגוש דן"

באלול תשנ"ח עבר לפתח תקווה והקים יחד עם דוד סתיו ושי פירון את ישיבת אורות שאול, שבראשה הוא עומד עד היום. במשך כמה שנים אף כיהן כרב בית הכנסת "נצח שלמה" בכפר גנים בפתח תקווה.

בשנת 2001, בעקבות פניית אנשי הפורטל הדתי "מורשת", החל להשיב על שאלות הגולשים בנושאי הלכה והשקפה. עד מהרה הפך לאחד הרבנים הנשאלים ביותר באינטרנט, ובאתרים "מורשת" ו"כיפה" מוצגות למעלה מ-65,000 תשובות שלו. בין השאר עסק בתשובותיו בנושאים רגישים כגון הפסקת שמירת מצוות, נושאים שהצניעות יפה להם ואלימות במשפחה, לצד נושאים ציבוריים כגון סירוב פקודה, דמותה האידיאלית של מדינה דתית מתוקנת, וחזונה של הציונות הדתית. התשובות קצרות ובדרך כלל אינן מופיעות עם מקורות הלכתיים, מה שגרר ביקורות רבות ואף החל להעסיק את עולם המחקר[3]. בשנת 2002 הוציא בהוצאת ישיבת פתח תקווה ספר ראשון המכנס מבחר תשובות שענה באינטרנט: "רשו"ת הרבים". בהמשך יצאו לאור הספרים: "רשו"ת היחיד" (2003), "רשו"ת הציבור" (2005) ו"רשו"ת להחמיר" (2007).

כותב מידי שבת בעלון פרשת השבוע "שבתון". הוא אף חבר מליאת בני עקיבא וישב בוועדה לבחירת נציגי מפלגת הבית היהודי לכנסת. בשנת 2006 היה מועמד לכהונת הרב הצבאי הראשי.

בשנים האחרונות החל בפעילות ציבורית בתחום האתיקה, והוא חבר ועדת הלסינקי לאישור ניסויים בבני אדם, ועדת סל הבריאות ובנשיאות מועצת העיתונות. חלק ממשנתו בתחום האתיקה וזיקתה ליהדות פרסם בספרו ההגותי "בצלמו", שיצא בשנת 2009. בשנת 2015 ייסד את תחום האתיקה בארגון רבני צהר ועומד בראשו. לצד עמידתו בראש ישיבת אורות שאול, לימד שיעור בנושא "מחלוקות רבניות בציונות הדתית" במדרשת מגדל עוז, שיעור שבועי באגרות הראי"ה בישיבת הר עציון, וקורס מבוא למשנת הרב קוק ב"אסכולות", בית הספר ללימודי המשך של האוניברסיטה הפתוחה. מופיע בתדירות גבוהה בתקשורת, בעיקר בתוכניות רדיו שונות, באתר ynet ובפורטל הדתי "כיפה".

מתגורר ברעננה, נשוי לד"ר סמדר שרלו, מרצה בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטת בר-אילן (נכדתו של הרב יהושע קניאל). לזוג שבעה ילדים.

עמדותיו

תורת ארץ ישראל

המושג של "תורת ארץ ישראל" תופס מקום מרכזי בהגותו, אשר בעקבות דבריו של הראי"ה קוק בנושא פיתח את זאת ככינוי לסוג של התחדשות הלכתית. לדבריו, בארץ ישראל אין לפסוק הלכה רק בעזרת כלים פנים הלכתיים, והבירור ההלכתי יעשה גם על פי 'רוח החוק', שיתברר בלימוד האגדה והנסתר, ויושפע ממוסר הנביאים. הוא קורא לשאוף לקראת מערכת חוקים שאיננה נוקשה כמו המערכת ההלכתית לדבריו, אלא היא דינמית ומותאמת אישית,[4]. המושג "תורת ארץ ישראל" הוסבר על ידיו באופן נרחב בספרו "תורת ארץ ישראל".

יישוב ארץ ישראל

עמדתו היא שמצוות ישוב ארץ ישראל אינה דוחה פיקוח נפש בכל מחיר, אולם הוא סבור שנקודת המוצא בכל דיון לגבי גבולותיה של ישראל צריכה להיות המחויבות לארץ ישראל. משום כך, הוא התנגד לתוכנית ההתנתקות שלא הכילה לדעתו עיקרון זה, ובנוסף נעשתה כנגד רצון העם ומתוך חוסר דאגה למתיישבים. עם זאת, הוא שלל כל סוג של התנגדות אלימה לתוכנית וכן סרבנות של חיילי צה"ל וקרא לתלמידיו להשתתף רק בהפגנות ובפעילות הסברה, מתוך הבנה שהמטרה אינה ארץ ישראל לבד, אלא "הברית המשולשת של עם ישראל, ארץ ישראל והתורה"[5].

עם זאת, בכינוס באפרת בפברואר 2010 אמר כי "אם מדינת ישראל תעשה חס וחלילה פעולת נסיגה, ופעולת הנסיגה תיעשה באותה דרך של הפקרת היישובים, אני רואה בזה עילה חד משמעית לסירוב"[6].

גינה פעמים רבות את פעולות "תג מחיר" המכוונת כנגד ערבים חפים מפשע. לדבריו, פעילות כזאת "פוגעת בכל מה שחשוב לנו, במוסר, בהלכה, באמונה ומדינת ישראל, אין לו שום תועלת ושום הצדקה. הוא לא משיג אף הישג"[7].

צניעות

הוא אחד מנושאי הדגל המרכזיים בציבור הדתי לאומי של קיום חברה מעורבת של גברים ונשים. לשיטתו, החברה הרצויה לכתחילה היא "חברה צנועה מעורבת". הוא סבור כי העיסוק המופרז בנושאי צניעות גורם לדחיקת נושאים חשובים אחרים כמו שמירת מצוות, גמילות חסדים, צדק חברתי, הקפדה בענייני לשון הרע ועוד, ובאופן פרדוקסלי מביא פעמים רבות דווקא למצב של חוסר צניעות בשל העיסוק האובססיבי בנושא זה[8]. שיטתו מוצגת בחוברת הנקראת חברה שלמה ( בהוצאת "נאמני תורה ועבודה") והיא חוברה יחד עם תלמידו רן חורי.

בין פסקיו שעוררו ביקורת עליו, פסק להתיר נגיעה לאדם עיוור לצורך שידוכים בתנאים מסויימים[9].

ביקורת

בשנת 2000 פרסם מאמר בקובץ כתנות אור בשם "אשר בנו שתיהן את בית ישראל", העוסק ביחסים שבין לאה, רחל ויעקב[10]. במאמר הציע פרשנות לסיפור גניבת רחל את התרפים של אביה, לבן, פרשנות המעמידה את רחל אמנו באור שלילי. בעקבות המאמר הורה ראש ישיבת שבי חברון הרב משה בלייכר להוציא את ספריו מבית המדרש. בעקבות כך החלה התכתבות בינו לבין תלמידו של הרב בלייכר, יאיר הלוי, שפעל בשליחות רבו. מקרה זה היה אחד הגורמים לפולמוס הקרוי "תנ"ך בגובה העיניים", ששרלו היה אחד המעורבים בו, אם כי מעולם לא השתמש בביטוי זה[11]. פולמוס זה עסק ביחס הראוי לדמויות תנ"כיות ובמידת הלגיטימציה לביקורת עליהן.

בעקבות פסיקות הלכתיות שלו החורגות מן ההלכה, ובהן עידוד קיום חברה מעורבת[12] והיתרו לרווקה בגיל מבוגר ללדת ילד מחוץ לנישואין[13][14], הוא ספג ביקורות מרבנים, כגון הרב אברהם שפירא[15], הרב שמואל אליהו[16], ואחרים. כמו כן היו שביקרו את עיסוקו הפומבי בנושאים שנויים במחלוקת, כגון מצוקתם הנפשית של רווקים ורווקות דתיים בוגרים[17].

על ספרו 'שו"ת ההתנתקות' כתב פרופ' דוד הנשקה מאמר ביקורת מקיף: "על ההתנתקות מן האנושיות" ('אקדמות (כתב עת)', כו [תשע"א]).

ספריו

חלק מספריו נגישים לקריאה באינטרנט.

 • וארשתיך לי לעולם - דמותו הדתית של האדם מישראל בעת התחייה, הוצאת ספרי הגולן, חספין תשנ"ו[18]
 • תורת ארץ ישראל - תורת ארץ ישראל לאור משנת הראי"ה קוק, הוצאת ספרי הגולן, חספין תשנ"ח[19]
 • בין משכן לעגל - על התחדשות דתית לעומת רפורמה, הוצאת ראובן מס, ירושלים 2000[20]
 • והיו לאחדים בידך - בין הרמוניה לדיאלקטיקה במשנת הרב יוסף דב הלוי סולובייצ'יק, הוצאת תבונות, אלון שבות תש"ס
 • רשו"ת הרבים - תשובות שניתנו באינטרנט במגוון נושאים, הוצאת ישיבת ההסדר פתח תקווה, פתח תקווה תשס"ב
 • רשו"ת היחיד - תשובות בענייני צניעות ואישות, הוצאת ישיבת ההסדר פתח תקווה, פתח תקווה תשס"ג[21]
 • אחריך נרוצה - פירוש משולב, פשט ודרש, על ספר שיר השירים, הוצאת ידיעות אחרונות, תל אביב 2003
 • רשו"ת הציבור - תשובות בענייני מדינה וציונות דתית, הוצאת ישיבת ההסדר פתח תקווה, פתח תקווה תשס"ה[22]
 • יראה ללבב - על ייעוד הנבואה ותוכנה הפנימי, הוצאת ידיעות אחרונות, תל אביב 2007
 • רשו"ת להחמיר - על היחס לחומרות בהלכה, הוצאת ישיבת ההסדר פתח תקווה, פתח תקווה תשס"ז
 • והלכה כבית הלל - על היחס למחלוקות ביהדות, הוצאת תבונות, אלון שבות תשס"ח
 • בצלמו - על האדם הנברא בצלם, הוצאת ראובן מס, ירושלים 2009
 • שו"ת ההתנתקות - שאלות ותשובות בענייני תוכנית ההתנתקות, הוצאת ידיעות ספרים 2010
 • חברה שלמה: חברה צנועה מעורבת לכתחילה - חוברת חינוכית לנוער בנושא חברה מעורבת וצניעות (יחד עם רן חורי), הוצאת נאמני תורה ועבודה והקיבוץ הדתי, תל אביב תשע"א
 • רשו"ת הדיבור- תשובות בענייני דיבור, אמת ושקר ולשון הרע, הוצאת מגיד וישיבת אמי"ת אורות שאול רעננה תשע"ו.

קישורים חיצוניים

שיעורים ושו"ת:

כתבות וראיונות:

ממאמריו:

הערות שוליים

 1. כיהן כחבר בוועדת סל התרופות, בוועדת הלסינקי העליונה, בוועדה לבררת מין העובר ובאחרות.
 2. הרב יובל שרלו,קו החזית הוא בגוש דן
 3. ראו: אביעד הכהן, "הרב הווירטואלי - על שו"ת אינטרנט וספיחיו", מימד 27 (נובמבר 2003).
 4. הרב יובל שרלו, "דמותה של ההלכה הנבואית", אקדמות יב
 5. שיחה על ההתנתקות, אתר כיפה
 6. אנשיל פפר, הרב יובל שרלו: נסיגה והפקרת יישובים - עילה חד משמעית לסירוב פקודה, באתר הארץ, 17 בפברואר 2010
 7. ישי קרוב, הרב שרלו: תג מחיר - מתכון בטוח להפסד, באתר ערוץ 7, 4 במרץ 2011
 8. שלמה פיוטרקובסקיהרב שרלו בחוברת חדשה: חברה צנועה מעורבת, באתר ערוץ 7
 9. באתר "אסיף", מתוך פתוחי חותם ה'. כאן.
 10. הרב יובל שרלו, "אשר בנו שתיהם את בית ישראל", בתוך: כתנות אור - בירור אמוני בסוגית הצניעות, ירושלים תש"ס
 11. על פולמוס "תנ"ך בגובה העיניים" ראו: יאיר שלג, חרמות נוראים וגזרות שמד, עכשיו גם בישיבות ההסדר, באתר הארץ
 12. ישיבת פתח תקווה - תנועת נוער צנועה-מעורבת
 13. http://ypt.co.il/show.asp?id=22400
 14. http://www.yba.org.il/show.asp?id=22770
 15. אבישי בן חיים, הרב שפירא נגד הרב שרלו, באתר nrg
 16. http://www.news1.co.il/Archive/001-D-76953-00.html?tag=21-06-11
 17. קובי נחשוני, מתקפה חרד"לית: "צומחת אצלנו תנועה רפורמית", באתר ynet, 05 ביולי 2009
 18. במהדורת אינטרנט
 19. במהדורת אינטרנט
 20. במהדורת אינטרנט
 21. הספר בפורמט PDF
 22. הספר בפורמט PDF
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0