הדס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: שגיאות לשוניות וניסוח, כפילות עם הדס מצוי.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: שגיאות לשוניות וניסוח, כפילות עם הדס מצוי.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
קריאת טבלת מיוןהדס
קובץ:Starr 070621-7466 Myrtus communis.jpg
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: הדסאים
משפחה: הדסיים
סוג: הדס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Myrtus
פירות ההדס המצוי

הדס (שם מדעי: Myrtus) הוא סוג של שיחים יְרֻקֵּי-עַד, וריחניים ממשפחת ההדסיים (שם מדעי: Myrtaceae). בסוג זה שלושה מינים. מין אחד, שאין עליו מידע בספרות, ושני מינים נוספים, שגדלים בבתי גידול שונים זה מזה באקלימם. האחד, הדס סהרה, אנדמי להרים במרכז סהרה, ברום מעל 1,800 מטרים ובכמות משקעים של 50 עד 100 מ"מ לשנה. השני, הדס מצוי, הוא שיח חורש ים-תיכוני, שעמיד גם באזורים הרריים ויובשניים באיראן ובפקיסטן, ובאזורים יובשניים יחסית של החבל הים-תיכוני. תופעה זו של התאמה לבתי גידול שונים באקלימם, מוכרת משיח חורש ים-תיכוני אחר, הרדוף הנחלים, שגדל בבתי גידול לחים, אבל גם עמיד במקומות יבשים יותר, ומבן משפחתו הקרוב אליו, אדניון נפוח ממשפחת ההרדופיים, שנפוץ בבתי גידול יבשים מדרום אפריקה ומדגסקר ועד לדרום חצי האי ערב.

מאפיינים

מסימני ההדס: העלים – גלדניים, תמימים, בדרך כלל נגדיים לעיתים הם מסורגים או ערוכים בדורים של שלושה. הפרחים – לבנים, דו-זוויגיים, נכונים; העטיף כפול, וכל אחד מן השניים בן 5 עלים; האבקנים – מרובים וערוכים בדורים; כל אחד מהאבקנים הלבנים והארוכים מסתיימים במאבק צהוב או בכמה מאבקים קטנים; השחלה – השחלה התחתית, 3 עלי שחלה, 2 עד 3 מגורות, בכל מגורה 16 עד 32 ביציות הסדורות ברביעיות, השיליות הן דפניות (אולי זוויתיות?); בראש השחלה אזור צופני מעובה ועמוד עלי יחיד. הפרי – ענבה סגולה-כחולה כהה עם 8 עד 20 זרעים שגודלם 3 עד 4 מ"מ, וצורתם היא "C" והעובר שלהם לבן.

טקסונומיה

ההדס מייצג אלמנט פליאו-טרופי יובשני קדום, אשר שרד באגן הים התיכון מימי קדם. על משפחת ההדסיים נמנים האקליפטוס, מספר מיני עצי-פרי טרופיים: פיטנגו, גויאבה ופיג'ואה, ואוגיינת הציפורן (Sizygium aromaticum) ממנו מפיקים את תבלין הציפורן. לסוג הדס הוצעו לבחינה 693 מינים. 630 הצעות נדחו בוודאות בגלל שנמצאו כשמות נרדפים לאחד מהמינים של ההדס או כמינים השייכים לסוג אחר ממשפחת ההדסיים. 59 הצעות עדיין בספק והבדיקות לגביהן נמשכות. שלוש הצעות התקבלו בוודאות כמינים, כאמור בפתיח.

הדס מצוי

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הדס מצוי

הדס מצוי (שם מדעי: Myrtus communis) הוא הנציג היחיד הגדל בר בארץ ישראל ממשפחת ההדסיים, מרובת הסוגים (143) והמינים (3000) ורחבת התפוצה באזורים הטרופיים של אמריקה ואוסטרליה. גדל בבר ובתרבות בעיקר באזור הים תיכון וכצמח תרבות גם בכל אירופה וביבשות אחרות.

הדס מצוי קטן-עלים

הדס מצוי קטן-עלים (M. communis subsp. tarentina) הוכר כתת-מין של הדס מצוי[1]. הוא גדל בר בכריתים, בקרואטיה, באיטליה (כולל סרדיניה), בספרד, בצרפת (כולל קורסיקה) והתאזרח בפורטוגל[2].

הדס סהרה

(שם מדעי: Myrtus nivelii, שם נפוץ: Saharan myrtle) אנדמי להרי הוגאר (Hoggar), טאסילי (Tassili) וטפדסט (Tefedest) במרכז הסהרה בתחומי המדינה אלג'יריה והרי Tibesti בצ'אד. כנראה ששני המינים הדס סהרה והדס מצוי התפצלו ממין אחד שהיגר מאגן הים-התיכון להרי סהרה בתקופות קדומות[3]. שמו המדעי nivelii ניתן על שם קצין צרפתי Nivelle. שמו טפלטסט (Tafeltest) בשפת Tamahaq, שפתם של השבטים הברברים "טוארג" (Tuareg). ובערבית שמו "ריחאן סהרה" (Raihane Essahara El Wousta).

הדס סהרה הוכרז כמין בסכנת הכחדה, ולמרות היותו צמח מוגן בחוק האלג׳ירי הוא בסכנת הכחדה על ידי האדם, כיוון שהוא מוערך מאוד על ידי שבטי טוארג כצמח מרפא. להדס סהרה אין תקופת פריחה מסוימת, הצמח נראה בפריחה בזמנים שונים במהלך השנה, ככל הנראה בתגובה לאירועי גשמים לא סדירים, בשטחים קטנים של חורש שרידי דליל[4]. הדס סהרה צומח בקבוצות של פרטים בודדים ועד מאות שיחים הפזורות על סלעים וקרקעות בוואדיות בהם מים תת-קרקעיים זמינים ברום של 1,400 עד 2,500 מטרים[5]. כמות המשקעים הנחוץ 50 עד 100 מ"מ לשנה.

הדס סהרה דומה בתכונותיו להדס מצוי, אם כי נמוך יותר, שכן גובהו של הדס סהרה 100 עד 200 ס"מ (עד 150 ס"מ בבתי גידול מוצלים היטב). העלים של הדס סהרה הם אליפטיים מאורכים (אורך 4 עד 5 ס"מ) וצרים יותר (6 עד 8 מ"מ) מזה של הדס מצוי, שהם אליפטיים סגלגלים (אורך 2 עד 5 ס"מ) ורחבים יותר ( 10עד 20 מ"מ). צורות הפירות של הדס מצוי מגוונות: הם נעים בין כדור לא מושלם לאליפסואיד, דמויי אגס (קוטר 8 עד 10 מ"מ), ואלו אלה של הדס סהרה הם כדוריים וקטנים יותר (קוטר 4 עד 5 מ"מ) לעיתים רחוקות סנטימטר אחד[6].

Myrtus phyllireaefolia

מין הדס הנפוץ פחות, כנראה ממזרח אסיה. אין עליו פרטים.

תפוצה בעולם ובישראל

אוכלוסיית הדס הבר ובתרבות בעולם (במיוחד באירופה) יציבה ואין חשש להישרדותה. פרי הדס והעלים שמלוקטים לעיתים קרובות מאוכלוסיות בר אינם מהווים פגיעה משמעותית בקיימות של ההדס. העיור, החקלאות, שריפות טבעיות, מרעה של מקנה וחיות בר וכריתת העץ כולן מפעילות לחץ על אוכלוסיות הבר (אובדן ופיצול בתי גידול), אך אין חשש כי הן מהוות איום גדול על יכולת הישרדותו[7]. הסיבה לכך היא שלהדס מצוי יש סבילות אקולוגית גבוהה והוא מייצר כמות גדולה של זרעים עם שיעור נביטה גבוה המופצים על ידי ציפורים וגשמים.

התפוצה של הדס מצוי הצומח בר היא בעיקר בארצות השוכנות לחופי אגן הים התיכון (מלבד מצרים) עם חדירה מזרחה לאזורים הממוזגים של עיראק ואיראן ואפגניסטן ולאזורים הטרופיים בצפון מזרח אפריקה (אריתריאה ואתיופיה) והן בתת-היבשת ההודית (פקיסטן). ההדס הפך לפליט תרבות בפרובינציה הכף המערבי של דרום אפריקה. ההדס נפוץ כצמח תרבות המשמש לנוי בכל ארצות אירופה עד סקנדינביה ובארצות רבות בשאר היבשות בעלות אקלים מתאים (מידות החום בהן אינן יורדות בהרבה מ-C°‏0).[8]

הדס סהרה שרוי בסכנת הכחדה, ואנדמי להרי הוגאר (Hoggar) ובטאסילי (Tassili) במרכז סהרה בתחומי המדינות אלג'יריה וצ'אד[9].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Classification, world flora online
  2. ^ U.S. National Plant Germplasm System, United States Department of Agriculture Agricultural Research Service
  3. ^ Jérémy Migliore,Alex Baumel,Marianick Juin,Frédéric Médail, From Mediterranean shores to central Saharan mountains: key phylogeographical insights from the genus Myrtus, Journal of Biogeography 39, 2012, עמ' 942-956
  4. ^ A Guide to Medicinal Plants in North Africa, Centre for Mediterranean Cooperation, ‏20-07-2021
  5. ^ Touaibia M*, Chaouch FZ and Saidi F., Research Article. Biochemical Effects of the Saharan Myrtle, Journal of Natural & Ayurvedic Medicine 1(2), 9-10-2017
  6. ^ Hennia A, Miguel MG, Nemmiche S., Antioxidant Activity of Myrtus communis L. and Myrtus nivellei Batt. & Trab. Extracts: A Brief Review, Medicines (Basel). 5(3):89, 2018
  7. ^ הדס מצוי, באתר The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2021-1
  8. ^ מידע מעודכן על צמחים בסכנת הכחדה ומאמצי השמירה עליהם, באתר הצמחים בסכנת הכחדה בישראל, רשות הטבע והגנים
  9. ^ Myrtus nivellei Batt & Trab


הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה יעוץ רפואי.

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0