המכלול:סינון/מדריך אשף הסינון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קיימים ערכים מויקפדיה שחלק מהתכנים שלהם אינם ראויים להופיע במכלול בצורתם הנוכחית, אך יתכן שניתן להתאים אותם למכלול, אולם התוכן הבעייתי משולב בערך ברמה עמוקה, ולא ניתן לתקן את הערך בקלות. במקרים כאלו התוכן לא יכול להופיע במכלול בצורתו הנוכחית, אבל מכל מקום יש צורך לשמר תכנים אלו במקום נסתר במכלול, כדי שנוכל לשכתב ולערוך אותם מחדש בשלב הסינון השני. ראו תוכן הניתן להתאמה - תיקון כבד.

במקרים אלו אנו משתמשים בתבנית {{סינון}}, פעולה זו תגרום לכך שהערך יופיע במכלול כשהוא כולל רק את התוכן הנקי (רוב התוכן), ואילו הקטע הבעייתי לא יופיע בערך, אלא הוא יקוטלג תחת סיווג הבעיה המתאימה, והוא יעבור שכתוב ועריכה מחדש בשלב הסינון השני.
כדי להקל על השימוש בתבנית סינון פותח[1] אשף תבנית סינון. הוא מוגדר אצל כל אחד כברירת מחדל[2].

מיקום לחצן אשף הסינון

בסרגל שבראש תיבת העריכה בקוד מקור יש לחצן "אשף תבנית סינון" (אשף תבנית סינון) (ראו תמונה) הערה: אם אתם לא רואים את הלחצן יש לרענן את הדף.

אשף סינון

הדגמת השימוש

נדגים את השימוש באשף צעד אחר צעד.

הסרת התוכן

יש לסמן את התוכן העומד להסרה

סימון קטע .png

וללחוץ על "אשף תבנית סינון" (אשף תבנית סינון) בסרגל שבראש תיבת העריכה.
ייפתח החלון הבא:

פופאפ.png

אחר כך ללחוץ על "אישור", והתוכן יסונן ויעבור לטיפול של עורכי אספקלריה.

הסבר על סיבת ההסרה - סיווגים

לפני שאתם לוחצים על "אישור" תקדישו כמה שניות לתת הסבר על ההסרה ולמיין את התוכן הבעייתי לאיזו סוג בעיה הוא שייך. על מנת להקל על המלאכה ולצורך שמירה על אחידות- פותחה מערכת סיווג קבועה, שבאמצעותה ניתן לסווג כל תוכן בעייתי תחת סוג הבעיה שאליה הוא שייך, סימון התוכן כבעייתי מסוג סיווג תגרום לכך שהוא יועבר לקטגוריה המתאימה במרחב האספקלריה, כדי שיוכלו לשכתב ולערוך אותו מחדש בשלב הסינון השני.

הסיווגים מתחלקים לשניים "סיווג ראשי" ו"סיווג משנה". יש לבחור תחלה סיווג ראשי ואחר כך לבחור סיווג משנה. לדוגמה על תוכן המכיל 'כפירה במציאות ה ר"ל יש לבחור סווג ראשי "כפירה" ואחר כך לבחור סיווג משנה "כפירה בעיקר" או לדוגמה על תוכן המכיל 'כפירה במעשה בראשית' יש לבחור סווג ראשי "כפירה" סיווג משנה "מעשה בראשית". (ראה בתמונה)

סיווג ראשי

סיווג ראשי.png

סיווג משנה

סיווג משנה.png

מילוי תוכן חלופי

פעמים רבות כשאתם מסירים מתוך טקסט שורה בעייתית מסוימת או מספר מילים בעייתיות, ההסרה הזו עלולה להפוך את הטקסט לקטוע או לא קריא. לכן יש להשלים ולשבץ מילות קישור במקום השורה או המילים שהוסרו, כך שהטקסט יחזור להיות קריא גם ללא המילים שהוסרו.

לדוגמה: בערך "טיטאנובואה" היה כתוב "טיטאנובואה (שם מדעי: Titanoboa) היה סוג של נחש שחי לפני 58 עד 60 מיליון שנים בתקופת הפלאוקן, כ-10 מיליון שנים לאחר הכחדת הקרטיקון-שלישון. המין המוכר היחידי הוא ה-Titanoboa cerrejonensis, הנחש הגדול ביותר שנמצא אי פעם."

המלים שיש למחוק עם תבנית הסינון הם-שחי לפני 58 עד 60 מיליון שנים בתקופת הפלאוקן, כ-10 מיליון שנים לאחר הכחדת הקרטיקון-שלישון ובמקומם יש לכתוב מילים חלופיות לדוגמה ""שחי בעבר"". את הטקסט החלופי יש לכתוב בחלונית "טקסט חלופי":

טקסט חלופי.png

הטקסט שיתקבל בערך הוא- "טיטאנובואה (שם מדעי: Titanoboa) היה סוג של נחש שחי בעבר. המין המוכר היחידי הוא ה-Titanoboa cerrejonensis, הנחש הגדול ביותר שנמצא אי פעם."

לפני שמסיימים חשוב לבדוק בתצוגה מקדימה של הערך במכלול לראות שהטקסט חזר להיות קריא ואין בעיה אם פסיק או נקודה שלא במקומם.

תצוגה מקדימה בסיסי.png

לאחר הלחיצה התקבל הפלט של הקוד שיוצג במכלול בלבד ללא המילים הבעייתיות.

הקוד שיוצג במכלול.png

טקסט חלופי למהדורות אחרות

ערכים או דפים המכילים תכנים שאין בהם בעיה של צניעות למשתמש שתומ"צ (שומר תורה ומצוות) הבוגר, או שהם עברו עריכה שהתאימה אותם למשמש שתומ"צ המבוגר, אך הם אינם מתאימים לבני נוער.

בתכנים מתחום הצניעות יש צורך בשתי פעולות: א. לוודא שהתוכן מתאים להופיע במכלול (על ידי שימוש בצורות הסינון "תיקון קל" או "הסרת תוכן" במקרים שניתן להתאים את התוכן בקלות, ובצורות הסינון "לא מתאים" או "תבנית סינון" במקרים שלא ניתן להתאים אותו בקלות). ב. גם אחרי שווידאנו שהתוכן מתאים למכלול, יש לסווג אותו בתבנית "צניעות/נוער", ולהכניס אותו בחלונית טקסט חלופי למהדורות אחרות כדי שהוא יקוטלג כתוכן שאינו מתאים לבני נוער.

בשלב זה מהדורת ברירת המחדל במכלול היא מהדורת בני נוער. בהמשך תבחון הועדה הרוחנית של המכלול בהתייעצות עם גדולי ישראל, האם לפתוח גם את מהדורת המבוגרים, ואם כן מי יקבל הרשאה לצפות בתכנים שלה.

טקסט למהדורות אחרות.png

דף לטיפול

ערכים שהנושא או חלק מרכזי מהתוכן שלהם זקוקים לתיקון כבד, במקרים אלו אנו משתמשים בתבנית {{דף לטיפול}}, פעולה זו תגרום לכך שהערך יקוטלג כערך הזקוק לטיפול מקיף. בנוסף יש להוסיף סיווג של הבעיתי.

כדי להקל על השימוש בתבנית דף לטיפול פותח אשף דף לטיפול[3]. הוא מוגדר אצל כל אחד כברירת מחדל. על מנת להשתמש באשף יש ללחוץ על לחצן דף לטיפול הנמצא בסמוך לאשף תבנית סינון (ראו תמונה למעלה). אחר כך ללחוץ על "אישור". והערך יעבור לטיפול של עורכי אספקלריה.

לפני שאתם לוחצים על "אישור" תקדישו כמה שניות למיין את התוכן הבעייתי לפי סיווגים באופן זהה למוסבר למעלה באשף תבנית סינון, אם יש צורך אפשר להוסיף הערה שתוצג בפני עורכי האספקלריה כשהם יבוא לטפל בערך. את ההערה יש לכתוב בחלונית הערה. (ראה תמונה)

דף לטיפול.png

Qsicon Achtung.svg תבנית זו לא מסתירה את התוכן שבערך על כן אין להשתמש בתבנית זו אלא רק כשהדף מרוקן מתוכנו. באפן שכבר יש בדף תוכן בעייתי והתחלתם לתקנו ואתם מעוניים להעבירו לטיפול של עורכי אספקלריה יש להשתמש ב{{דף מותאם}} המסתירה את התוכן שבערך מהקורא הרגיל.

הסרת תמונה

כשהתמונה הנמצאת בערך דרושה סינון, יש להסיר אותה על ידי שימוש בלחצן הסרת תמונה הנמצא בסמוך לאשף תבנית סינון (ראו תמונה למעלה).

התמונה נראית בקוד המקור בדרך כלל בצורה הדומה לזה: [[קובץ:אשף סינון.png|ממוזער|1000px|מרכז|אשף סינון]]. יש לסמן את הקוד של התמונה (לשים לב שמסמנים את הקוד של התמונה הנכונה) ואז ללחוץ על הסרת תמונה והתמונה תוסר מהערך במכלול ותסומן לעורכי אספקלריה להחליף אותה ולשים תמונה אחרת במקומה.

שימו לב: בלחיצה על הלחצן, הקוד של התמונה בדף הקוד מקור ימוקם בתוך {{תמונה חילופית}}, בצורה כזו: {{תמונה חילופית|[[קובץ:אשף סינון.png|ממוזער|1000px|מרכז|אשף סינון]]}}.

פתרון בעיות טכניות

הערות שוליים

  1. על ידי משתמש:Davidnead
  2. אפשר לשנות את ההגדרה בהעדפות>גאדג'טים תחת הכותרת "אספקלריה".
  3. על ידי משתמש:Magicode
  4. 4.0 4.1 שנכתב על ידי משתמש:שלמה המלך