המכלול:איך ליצור דף חדש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עריכת ערכים

דף זה נועד לעזור לכם בדרככם ליצירת ערך חדש במכלול.
תוכלו להיעזר גם בדף: המכלול:תבנית דף, על-מנת להתרשם מהמבנה הכללי של ערך במכלול.

עקרונות מנחים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המכלול:מדריך לכתיבת ערכים
  • לפני שתיצרו דף חדש, חפשו מאמרים קיימים בנושא שעליו ברצונכם לכתוב כדי לוודא שלא נכתב מאמר עליו לפניכם.
  • הדרך המומלצת ביותר ליצירת דף חדש היא באמצעות לחיצה על קישור קיים - קישורים הצבועים באדום הם הפניות לדפים שטרם נכתבו. אם תלחצו עליהם, ייווצר דף חדש בנושא הקישור, ותוכלו מיד להתחיל לערוך אותו.
  • דרך חלופית המתאימה לערכים המשתייכים לסוגים נפוצים (צמחים למשל) היא באמצעות הדף המכלול:יצירה על פי תבנית, המספק תבנית מוכנה והוראות כיצד למלא אותה.
  • זכרו תמיד ליצור הקשר למאמר שאתם כותבים. התחילו בפסקה כללית קצרה המהווה מבוא לנושא עליו אתם כותבים.
  • התחילו את המאמר במשפט שלם, לא בהגדרה מילונית. זכרו להדגיש את נושא המאמר באחד המשפטים הראשונים שלו.
  • קראו את הדף המסביר איך לתת שם לערך. מתן שמות בצורה נכונה יבטיח כי קישורים לנושא מדפים אחרים יגיעו למאמר שאתם כותבים, וימנע את הצורך בעתיד לשנות שמות של דפים.

זכרו! כל תרומה למכלול הנכם תרומים את זכויותיכם על עריכה זו ותוכנה למכון חכמת התורה, או לחלופין בערכים שמקורם מוויקיפדיה - תרומתכם מוצאת לאור תחת רישיון CC-BY-SA (ראו המכלול:זכויות יוצרים לפרטים). אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים ותופץ לעיני כל, אל תפרסמו אותה פה. כמו כן אתם מבטיחים לנו כי אתם כתבתם את הטקסט הזה בעצמכם, או העתקתם אותו ממקור שאינו מוגן על ידי זכויות יוצרים. אל תעשו שימוש בחומר המוגן בזכויות יוצרים ללא רשות!

יצירת דף חדש מקישור קיים

במהלך קריאתכם במכלול, תיתקלו בוודאי בקישורים לדפים שטרם נכתבו. קישורים לדפים שטרם נכתבו מופיעים בצבע אדום. לחצו על הקישור ותגיעו לדף שבו כתוב:

הגעת לדף שעדיין איננו קיים. כדי ליצור דף חדש, הכנס את התוכן שלך לתיבת הטקסט למטה (לעזרה נוספת ראה איך לערוך דף). שים לב: התרומה שלך למכלול תוצג מידית. לכן, אם ברצונך לראות "איך זה עובד", עשה זאת בבקשה בארגז החול. תודה! אם הגעת לכאן בטעות, לחץ על לחצן ה-Back בדפדפן.

פשוט התחילו לכתוב את המאמר בתיבת הטקסט. כשתסיימו, לחצו על כפתור "שמור דף" שבתחתית העמוד (השתמשו בכפתור התצוגה המקדימה אם אתם רוצים לראות כיצד ייראה הדף שכתבתם לפני שתשמרו אותו).

יצירת ערך שקיים כהפניה

לעתים רוצים ליצור ערך שקיים כהפניה. ישנן שתי דרכים לעשות זאת:

  • היכנסו להפניה, בראש הדף יופיע בקטן הכיתוב "הופנה מהדף XXX" לחצו על הקישור וערכו את הדף שהגעתם אליו.
  • בקשו את מחיקת ההפניה בדף הבקשות ממפעילים.

החיסרון בשיטה הראשונה הוא שהדף לא יופיע במיוחד:דפים חדשים.

יצירת ערך חדש שעדיין אין לו קישורים

ראשית, רצוי לחפש את הערך ולוודא שאכן אינו קיים. כאשר מבצעים את החיפוש יש להביא בחשבון שייתכן שהערך קיים בשם מעט שונה מזה שאתם מחפשים (בשל הבדלי כתיב, למשל).

אם הערך לא יימצא, תתקבל ההודעה "אין דף שכותרתו זהה לזו שחיפשת, באפשרותך לבצע חיפוש טקסט או לכתוב ערך חדש"; לחיצה על "לכתוב ערך חדש" תפתח את חלון העריכה של הערך החדש. אפשרות אחרת היא שתתקבל ההודעה "הערך "..." אינו קיים. ליצירתו ניתן ללחוץ על הקישור האדום"; לחיצה על הקישור האדום תפתח את חלון העריכה של הערך החדש.

ניתן גם ליצור ערך חדש שאין קישורים אליו על ידי יצירת קישור אליו מדף כלשהו. ניתן להשתמש בדף המשתמש, בדף הטיוטה או ב"המכלול:בקשת ערך כעוגן" לערכים אלו, אך מומלץ להוסיף קישור לערך בתוך ערך רלוונטי, שבו הקישור נדרש ממילא. כדי ליצור קישור לערך החדש עליכם לערוך את ערך העוגן ולהוסיף בו את שם הערך מוקף בשני זוגות סוגריים מרובעים, [[כך לדוגמה]]. שמרו את ערך העוגן ולחצו על הקישור (שיהיה אדום) לערך החדש. כתבו את הערך החדש בחלון שייפתח.

מומלץ להוסיף את הערך מתוך ערך קיים. היתרון בשיטה זו הוא שכך המאמר לא יהיה יתום (מאמר שאין הפניה ממקום הגיוני אליו). מומלץ לעבור על ערכים רלוונטיים ולהוסיף בהם קישורים פנימיים לערך החדש.

יצירת ערך בדף טיוטה

לעתים רוצים לעבוד על ערך זמן ממושך בלי הפרעה, או שמסופקים האם לערך כלשהו יש מקום במכלול ומעדיפים שלא להעלותו למרחב הראשי. הפתרון הוא שימוש בדף טיוטה. דף משנה של המשתמש. לדוגמה: משתמש:שם המשתמש שלי/שם הערך שלי אפשר לעבוד על הערך בלי הפרעה ובסיום להעביר אותו למרחב הערכים.

אפשרות נוספת היא שימוש במרחב טיוטה. לדוגמה: טיוטה:שם הערך שלי. היא מיועדת לעורכים שמעוניינים שעורכים נוספים ישתתפו בכתיבת הטיוטה.

אפשר לערוך שם את הדף באופן רגיל, למעט קטגוריות: כדי שהדף לא ייכנס באמת לקטגוריות יחד עם דפים מהמרחב הראשי, יש לרשום את הקטגוריות בתוך תבנית {{ללא קוד ויקי}}, למשל: {{ללא קוד ויקי|[[:קטגוריה:ציירים סקוטים]][[:קטגוריה:צמחונים]]}}.

יצירת דף לפי תבנית

לפי יצירת דף חדש כדאי לעיין בדף התבנית המתאים וליצור את הדף לפי ההנחיות המצויות בו:

יצירת ערך באמצעות אשף הערכים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המכלול:אשף הערכים

אשף הערכים יוליך אתכם צעד אחר צעד בתהליך כתיבת הערך החדש.

יצירת ערך


יצירת דף במרחבים אחרים

כל מרחב שם כולל דפים עם קידומת שונה. יצירת תבנית, טיוטה או קטגוריה חדשה היא למעשה יצירת דף עם קידומת שונה-ניתן ליצור קטגוריה או תבנית באחת משתי הדרכים המוזכרות לעיל: על ידי יצירת קישור בדף אחר או על ידי חיפוש. כך למשל, חיפוש "תבנית:שם חדש" יציג קישור אדום תבנית:שם חדש שממנו ניתן יהיה ליצור תבנית בשם זה. לפני יצירת דפים מסוג זה יש לבדוק את הנהלים בנושא משום שלרוב יצירת קטגוריה או תבנית חדשה נדרשת לעמוד בכללים מסוימים.

ראו גם