המרכז למורשת יהדות טורקיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המרכז למורשת יהדות טורקיה
Mustafa Kemal Ataturk Memorial in Yehud, Israel.jpg
מידע כללי
סוג היסטוריה ותרבות

המרכז למורשת יהדות טורקיה הוא מוזיאון להנצחת היסטוריה טורקית ויהדות טורקיה. המרכז פועל גם לידידות בין העם היהודי והטורקי. הוא הוקם בשנת 2005 על ידי עמותת ארקאדאש - קהילת יוצאי טורקיה בישראל בעיר יהוד.

מבנה המרכז

המבנה מחולק למוזיאון, חדר אתאטורק, מרכז כנסים וכיתת לימוד. במרכז גני נוי - גן אתאטורק, גן באיזיט השני, גן הפירות של סלאחטין אולקומן, וגן התה של דריו מורנו.

  • מוזיאון יהדות טורקיה המוזיאון מחולק לכמה חלקים: שיחזור בית עץ מהתקופה העות'מאנית שכולל את המטבח, הסלון ופינת העבודה. בית כנסת הכולל ספר תורה עתיק מאיזמיר, מגילת אסתר עתיקה, ספר הפטרות, ספרי קודש וספרים נוספים. ופינת הסלון הטורקי. באזור אחר של המוזיאון ניתן למצוא ויטרינות המציגות דגמי בתים, כלי בית עתיקים, תמונות, וחפצים שונים.
  • כיתת לימוד וספרייה המשמשות ללימוד טורקית, לאדינו, אינטרנט ומחשבים. בספרייה אלפי ספרים בטורקית, עברית ולאדינו בנושאים שונים ובעיקר בנושאים הקשורים ליהדות טורקיה.
  • חדר אתאטורק מציג עשרות תמונות, ספרים רבים, בולים, פסלים ודברים נוספים הקשורים לנשיא הראשון ומייסדה של הרפובליקה הטורקית – מוסטפא כמאל אתאטורק.
  • אולם כנסים (על שם אידה פרץ) המשמש להרצאות וכנסים, לאסיפות בחגים ובמהלך היום משמש האולם כמועדון לקשישים.
  • גינת מוסטפא כמאל אתאטורק כוללת שיחי פסיפלורה התוחמים אותה ובמרכזה אנדרטה לזכרו של אתאטורק. על כן מוצב פסל דמותו של אתאטורק (חצי גוף) ולצידו דגם של פבילון (גאזבו). האנדרטה הובאה במיוחד מטורקיה.
  • גינת ביאזיט ה-II כוללת עצי צאלון נאה שנקראים על שמו של באיזיט השני מנהיג טורקי במהלך שנות גירוש ספרד, שפתח את שערי ארצו בפני היהודים שגורשו מספרד ופורטוגל.
  • גינת הפירות של סלאחטין אולקומן הגינה מכוסה באדמת טוף ונטועים בה עצי פרי מסוגים שונים (סמל לניצולים). קרויה על שם סלאחטין אולקומן שהיה הקונסול הכללי הטורקי ברודוס בתקופה שרודוס הייתה תחת הכיבוש הגרמני. ובסוף יולי 1944 כשהגרמנים החלו לגרש מהאי 1,700 יהודים הצליח אולקומן להציל כחמישים יהודים. 13 מהם היו אזרחים טורקיים. הייתה זו יוזמתו האישית והוא ביצע זאת תוך סיכון ממשי לחייו. על שם פועלו כונה "שינלדר הטורקי".
  • גינת התה של דריו מורנו שטח הגינה כ-50 מ"ר וסביבה עצי פרי שונים ועשבי תה.

גלריה

ראו גם

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0