הסכם סרביה–קוסובו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הסכם סרביה–קוסובו
Kosovo–Serbia agreement
President Trump Participates in a Signing Ceremony (50305615147).jpg
טקס חתימת ההסכם בחדר הסגלגל בבית הלבן.
נושא הסכם כלכלי והסכם דיפולמטי
מטרה נורמליזציה בין סרביהסרביה  סרביה לבין קוסובוקוסובו  קוסובו
וכן בין ישראלישראל  ישראל לבין קוסובוקוסובו  קוסובו
(בתיווך של ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית)
חותמים סרביהסרביה אלכסנדר ווצ'יץ'
קוסובוקוסובו עבדולה הוטי (אנ')
ארצות הבריתארצות הברית דונלד טראמפ
מקום חתימה הבית הלבן
תאריך הצגה 4 בספטמבר 2020
שפות אנגלית

הסכם סרביה–קוסובואנגלית: Kosovo–Serbia agreement, בסרבית: Споразум Србије и Косова, באלבנית: Marrëveshja Serbi-Kosovë) הוא הסכם לנרמול היחסים הכלכליים בין סרביה לקוסובו בתיווך ארצות הברית, שנחתם ב-4 בספטמבר 2020 בבית הלבן[1][2][3][4][5][6].

רקע

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – יחסי סרביה–קוסובו, יחסי ישראל–קוסובו, יחסי ישראל–סרביה

ב-4 באוקטובר 2019, מינה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ את השגריר ריצ'רד גרנל כנציגו לשיחות השלום בין סרביה לקוסובו, ולאחר כמה חודשים של שיחות הסכימו המדינות לחדש את הטיסות בין הבירות שלהן.

עד לחתימת ההסכם שבא לאחר מספר שנים של לחץ גורמים אמריקאים ואירופאים, ישראל לא הכירה בקוסובו בין היתר בעקבות החשש שהדבר יצור תקדים שעלול לגרום להכרזה חד-צדדית על עצמאות מצד הרשות הפלסטינית, זאת הסיבה העיקרית לכך שישראל נמנעת מלהכיר בבדלנות של קבוצות אתניות שונות בעולם ומהלחץ של בעלות בריתה של סרביה ומתנגדות לעצמאות קוסובו בהם רוסיה, סין העממית והודו[7], עם זאת בדומה למדינות מוסלמיות נוספות גם ההכרה של ישראל בקוסובו מגיעה אחרי שקוסובו השקיעה מאמצים על מנת לשכנע את ישראל להכיר בה ואף שלחה משלחות לירושלים על מנת לבחון אפשרות להקים משרד עסקי (בסגנון משרד אינטרסים בישראל).

הסכם זה בא לאחר שנים רבות של סכסוך בין המדינות שהחל במלחמת קוסובו אך למרות ההסכם החלקי שהושג, פורסם כי סרביה ממשיכה להתנגד להכרה רשמית בקוסובו. נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ' דיבר על הדיונים שהיו לפני חתימת ההסכם, ואף תיאר אותם כ"ריב גדול בינינו לבין המארחים שלנו" (דונלד טראמפ ובכירי הממשל שלו) וכן על כך שהאמריקאים העדיפו שהסרבים ידברו עם הממשל הישראלי ואף דיבר על אפשרות שהועלה על להוסיף להסכם את אלבניה, שמנהלת עם הסרבים יחסים מאוד מתוחים בעקבות הסכסוך בקוסובו[8].

ההסכם

על פי תנאי ההסכמים שנחתמו, סרביה השעתה את מאמציה לעודד מדינות אחרות לא להכיר בקוסובו או לבטל את ההכרה לתקופה של שנה, ובתמורה לכך קוסובו לא תגיש בקשה לחברות חדשה בארגונים בין-לאומיים באותה תקופה. שום דבר בהסכם לא מונע ממדינות אחרות להכיר בעצמאותה של קוסובו בתקופה זו, וגם ההסכם אינו מונע מקוסובו לחפש הכרה כזו באופן פעיל. בנוסף, כל מדינה תכיר בתעודות המזהות של המדינה השנייה. הם גם התחייבו לזיהוי שרידים ממלחמת קוסובו ושיקום פליטי המלחמה.[9]

סרביה הסכימה להעביר את השגרירות שלה בתל אביב לירושלים ביולי 2021 וישראל וקוסובו הסכימו להכיר זאת בזאת. קוסובו הודיעה כי היא תקים את השגרירות שלה בירושלים[2][3][4][5][6][10].

קוסובו וסרביה הסכימו לערוך בדיקת היתכנות משותפת לבחינת אפשרויות שונות להקמת קו הרכבת בין בלגרד-פרישטינה עם נמל ים בים האדריאטי.[9] כמו כן, שני המדינות הסכימו להקמת מספר קווי רכבת בהם בין היתר, קו הרכבת ניש-פרישטינה וקו הרכבת מרדארה-פרישטינה.[11] בנוסף, הם הסכימו כי בכפר מרדארה (אנ') תפעל נקודת מעבר בין המדינות. שתי המדינות הסכימו גם לבדוק על שיתוף פעולה בין שתי המדינות עם מחלקת האנרגיה של ארצות הברית על אגם גזיבודה (אנ')‏.[11]

כחלק מההסכם הסכימו סרביה וקוסובו להצטרף לאזור מיני שנגן (אנ')‏.[9]

כמו כן, שתי המדינות הסכימו לעבוד עם בנק הייצוא–ייבוא של ארצות הברית (אנ') ועם תאגיד הפיננסים הבין-לאומי האמריקני (אנ') לפיתוח ולמימון פרויקטים ועסקים.[11] ארצות הברית הבטיחה לשתי המדינות הלוואות שהובטחו על ידי ממשלת ארצות הברית למימון ולפיתוח התשתית האסטרטגית.[12]

שתי המדינות הסכימו כי יסירו את הרשת 5G מהרשתות הקיימות במדינות בטענה שה"ספקים לא אמינים", והם יאסרו על ספקים כאלו מלהציע בעתיד. נציגים משתי המדינות אישרו כי הדבר מיוחס לוואווי.[12]

ההסכם מכיל גם הוראות הן לסרביה והן לקוסובו להכיר את חזבאללה כארגון טרור.[9]

תגובות

בעד

 • ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית: הנשיא דונלד טראמפ כתב: "עוד יום שאף אחד אחר לא חשב שהוא יהיה אפשרי!" והוסיף "לאחר היסטוריה אלימה וטרגית ושנים של משא ומתן כושל, הממשל שלי הציע דרך חדשה לגישור הפילוג בכך שנתמקד בייצור עבודות ותשואה כלכלית. שתי המדינות הצליחו להגיע לפריצת דרך עצומה - משהו שאף אחד לא חשב שיהיה אפשרי, אני חושב שזה יעבוד כמו שצריך"[13].
 • ישראלישראל  ישראל: ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו פרסם הודעה בה בירך על ההסכם וכתב כי ההסכם הוא הישג במאמצים להרחבת היחסים הדיפולמטיים של ישראל וכן להכרת העולם בירושלים כבירת ישראל[14], גם שר החוץ, גבי אשכנזי, אמר כי הוא "קורא למדינות נוספות ללכת בדרכן ולהעביר את שגרירויותיהן לירושלים בירת ישראל".
 • סרביהסרביה  סרביה: נשיא סרביה, אלכסנדר ווצ'יץ' אמר כי ההסכם "הוא צעד ענק קדימה".[1]
 • קוסובוקוסובו  קוסובו: ראש ממשלת קוסובו, עבדולה הוטי (אנ') אמר כי ההסכם הוא "רגע נהדר עבור קוסובו והאזור".[1], גם שר החוץ של קוסובו, פטריט סלימי, צייץ בטוויטר: "מזל טוב! ראש הממשלה הישראלי אישר כי יכיר בקוסובו כמדינה עצמאית ויכונן עמה יחסים בילטרליים, בעקבות הסכם הנורמליזציה עם סרביה"[15].

נגד

 • הליגה הערביתהליגה הערבית  הליגה הערבית: מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-רייט גינה את ההסכם ואמר: "ההחלטה הזו מנוגדת לחוק הבינלאומי ולהחלטות מועצת הביטחון שאוסרות על מדינות להעביר את שגרירויותיהן לירושלים, וכן להחלטה 478 משנת 1980 שאוסרת הקמת נציגויות דיפלומטיות בעיר"[16].
 • הרשות הפלסטיניתהרשות הפלסטינית  הרשות הפלסטינית: מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת הגיב להסכם ואמר "ממשל טראמפ הוכיח פעם נוספת את המחויבות המלאה שלו להפרת החוק הבינלאומי, החלטות האו"ם והתכחשות לזכויות הפלסטינים בעזרת עידוד מדינות אחרות להכיר באופן לא חוקי בירושלים המסופחת כבירת ישראל"[17]
 • טורקיהטורקיה  טורקיה: טורקיה הביעה חשש מההחלטה של סרביה להעביר את שגרירותה בישראל לירושלים ותיארה אותה כ"הפרה ברורה של החוק הבינלאומי"[18].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. 1.0 1.1 1.2 "Serbia, Kosovo agreement", CNN, 4 בספטמבר 2020 .
 2. 2.0 2.1 N12 - סרביה תעביר את שגרירותה לירושלים; ישראל תכו, N12, ‏2020-09-04
 3. 3.0 3.1 שגרירויות בירושלים: טראמפ הכליל את ישראל בהסכם בין סרביה לקוסובו, ynet, ‏2020-09-04 (בעברית)
 4. 4.0 4.1 סוכנויות הידיעות, ‏נורמליזציה בין ישראל וקוסובו: השגרירות תוקם בי-ם, גם שגרירות סרביה תעבור, באתר מעריב השבוע, 4 בספטמבר 2020
 5. 5.0 5.1 נטע בר, ‏טראמפ: סרביה תעביר את השגרירות לירושלים; קוסובו תנרמל יחסים עם ישראל, באתר ישראל היום, 4 בספטמבר 2020
 6. 6.0 6.1 Riechmann, Deb (4 בספטמבר 2020). "Serbia, Kosovo normalize economic ties, gesture to Israel". Associated Press. בדיקה אחרונה ב-4 בספטמבר 2020. 
 7. איתמר אייכנר, תקדים מסוכן? הסכם סרביה-קוסובו והקשר הישראלי, באתר ynet, 5 בספטמבר 2020
 8. איתמר אייכנר והסוכנויות, שגרירויות בירושלים: טראמפ הכליל את ישראל בהסכם בין סרביה לקוסובו, באתר ynet, 4 בספטמבר 2020
 9. 9.0 9.1 9.2 9.3 Robinson, Jack (4 בספטמבר 2020). "Kosovo and Serbia sign ‘economic normalisation’ agreements". Balkan Insight. בדיקה אחרונה ב-4 בספטמבר 2020. 
 10. Lazaroff, Tovah (5 בספטמבר 2020). "Kosovo, Serbia to open embassies in Jerusalem". Jerusalem Post. בדיקה אחרונה ב-5 בספטמבר 2020. 
 11. 11.0 11.1 11.2 "Documents signed at the White House cover wider scope than expected". European Western Balkans. 4 בספטמבר 2020. בדיקה אחרונה ב-5 בספטמבר 2020. 
 12. 12.0 12.1 Ballhaus, Rebecco; Pancevski, Bojan (4 בספטמבר 2020). "Serbia, Kosovo Agree to Normalize Economic Relations". The Wall Street Journal. בדיקה אחרונה ב-4 בספטמבר 2020. 
 13. "Serbia, Kosovo sign economic pact at White House", Hurrıyet daily news .
 14. נתניהו: "מודה לנשיא סרביה על הכרתו בירושלים כבירת ישראל", באתר ynet, 4 בספטמבר 2020
 15. פטריט סלימיMazel tov!, טוויטר, ‏4 בספטמבר 2020
 16. "העברת השגרירויות תפגע בפלשתינים", ישראל היום, ‏5 בספטמבר 2020 (בעברית)
 17. وزارة الخارجية والمغتربين//دولة فلسطين تدين املاءات ترامب على صربيا وكوسوفو، وموافقتهما بخصوص التطبيع ونقل السفارة للقدس.
 18. "Turkey concerned over Serbia's relocation of embassy to Jerusalem". WAFA Agency. 
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0