התכלות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קלקר הוא חומר מעשה ידי אדם, בעל קצב התכלות איטי במיוחד.

התכלות היא התפרקות כימית של חומר בידי חיידקים או יצורים חד תאיים אחרים. המושג מקושר לרוב לתחום האקולוגיה, טיפול בפסולת, ביו רפואה, ואיכות הסביבה. כיום תופס תאוצה השימוש בחומרים שמתכלים במהרה במקום בחומרים שקצב ההתכלות שלהם איטי, כגון שקיות אשפה מתכלות במקום שקיות פלסטיק.


היתרונות בחומרים שמתכלים במהרה

האדם פולט לסביבה אשפה רבה, שגורמת לזיהום הסביבה. שימוש בחומרים מתכלים מפחית את כמות הפסולת המצטברת והנזקים שנגרמים ממנה, ובכך תורם לאיכות הסביבה.

דוגמה ידועה לנזק סביבתי שנגרם בשל פסולת שמושלכת בידי האדם היא מוות של צבי ים כתוצאה מאכילת שקיות פלסטיק. צבי ים בסביבתם הטבעית ניזונים ממדוזות, ואילו שקית פלסטיק שמצויה בתוך מי הים נראית לצב ים כמו מדוזה. לכן, צבי ים רבים מתפתים לאכול שקיות פלסטיק, ומתים כתוצאה מחסימת מערכת העיכול. בניגוד לשקית פלסטיק, שקית שמתכלה במהרה סביר שתעוכל במערכת העיכול של צב הים, ובכך הצב יפלוט אותה ממערכת העיכול שלו ויישאר בחיים. זאת אם השקית לא תתכלה (חלקית או לחלוטין) בטרם נאכלה בידי צב הים.

החסרונות בחומרים שמתכלים במהרה

מוצרים העשויים מחומר המתכלה מהר מתקלקלים או יוצאים מכלל שימוש תוך זמן קצר יחסית, ומחייבים הפקה של כמות גדולה יותר של מוצרים חלופיים וניצול רב יותר של משאבים. כך למשל, בעוד שבשקית ניילון ניתן לעשות שימוש חוזר, בשקית נייר זה לא תמיד ניתן וייצור הנייר הנדרש מגביר את כריתת היערות. בנוסף, מוצרים העשויים מחומרים המתכלים מהר נזרקים בתכיפות גדולה יותר לאשפה ובכך מגדילים את כמות הפסולת. לדוגמה, שימוש בכוס זכוכית, שאינה מתכלה, יכול להימשך לאורך שנים רבות, בעוד ששימוש בכוסות נייר מחייב החלפה תדירה של הכוסות.

זמני התכלות של חומרים שונים

זמן ההתכלות תלוי בתנאי הסביבה - לחות, טמפרטורה, קרינת שמש, זמינות חמצן ועוד. בתנאים שנבדקו, זמני ההתכלות המוערכים לחומרים שונים הם:[1]

סוג החומר זמן ההתכלות
שיירי מזון 1-2 חודשים
נייר וקרטון 1-4 חודשים
שאריות כותנה 5-6 חודשים
שאריות צמר שנה
עץ עשרות שנים
פחית שימורים 100 שנה
פחית שתייה 500-200 שנה
חיתולים חד-פעמיים 500 שנה
בקבוקי פלסטיק ושקיות פלסטיק מאות שנים
פלסטיק קשיח 1,000 שנה
בקבוק זכוכית מיליון שנה
קלקר מעל מיליון שנה[2]

דשונת (קומפוסט)

מבט אל תוך מיכל קומפוסט. יש לכסות את פסולת המטבח בחומר יבש כגון עלים שנשרו מעץ.
Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – קומפוסט

האדם מנצל את תופעת ההתכלות לשם ייצור דשונת. בהינתן תנאים מסוימים, חומרים אורגניים מתכלים והופכים לדשונת, שהיא סוג של דשן. השימוש בדשונת נפוץ מאוד בחקלאות ובגינות פרטיות. עם זאת, לא כל חומר מתכלה הוא חומר שיכול להפוך לדשונת - ישנם חומרים המתכלים ואינם הופכים לדשונת.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא התכלות בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ מהם חומרים מתכלים?, באתר "פורטל מיחזור", 27 בנובמבר 2012
  2. ^ יש טוענים שהקלקר אינו מתכלה לעולם זמני התכלות חומרים, תמיר.


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0