חסידות שאץ ויז'ניץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חסידות שאץ ויז'ניץ
הרב מנחם דוד הגר, האדמו"ר הנוכחי
הרב מנחם דוד הגר, האדמו"ר הנוכחי
שורשים, סיווג והנהגה
דת יהדות
קבוצה תנועת החסידות
מקום ייסוד שאץ שבבוקובינה, רומניה
תאריך ייסוד תרנ"ג (1892)
מייסד רבי משה הגר
אדמו"ר הרב מנחם דוד הגר

חסידות שאץ ויז'ניץ היא חצר חסידית, ענף מחסידות ויז'ניץ שהוקם על ידי רבי משה הגר בנו של רבי ברוך הגר.

תולדות החצר

בשנת תרנ"ג (1892) נפטר רבי ברוך הגר, האדמו"ר מוויז'ניץ, ועל מקומו הוכתר בנו רבי ישראל הגר כאדמו"ר. שאר בניו פנו לעיירות האזור והסביבה והקימו בהם חצרות משלהם. רבי משה הגר, בנו השלישי של רבי ברוך, התגורר תחילה בעיירה גורא הומורא והקים שם את חצרו, אך בעקבות שרפה שפרצה במקום כעבור תקופה עקר משם והשתקע בעיירה שאץ.

באותה עת חיו ופעלו בקהילה היהודית בעיר אדמו"רי שושלת חסידות שאץ – לבית משפחת מוסקוביץ', ובפרט נודעה והתפרסמה שם הרבנית הזקנה מרים חיה מוסקוביץ' כפועלת ישועות. על סיבת קביעת משכנו של רבי משה דווקא בעיירה זו, יש ששיערו שהיה בעיר ריכוז גבוה של חסידי חמיו משושלת זינקוב.

בעיירה היה בית מדרש של חסידי ויז'ניץ עוד מזמן סבו רבי מנחם מנדל הגר, אך רבי משה הקים בית מדרש עצמאי. הוא קנה מאת משפחת ברוידא שני בתים עם חצר גדולה, ושם הקים את בית מדרשו, ורוב חסידי ויז'ניץ עברו לשם. במהלך השנים הפך בית מדרשו למקום מרכזי, וראשי הקהילה היהודית ונכבדיה קבעו את מושבם בבית מדרש זה. בקרבת מקום היה קיים בית אכסניא בבעלות יהודית, ששימש את החסידים שבאו לשבתות מיוחדות ולחגים.

רבי משה נפטר בשנת תרפ"ו (1926), ובשעת ההלוויה הכתיר אחיו רבי שרגא פייבוש מזלישטשיק את בנו של רבי משה, רבי חיים, למלא מקום אביו כאדמו"ר.

חידוש החצר בארץ ישראל

רבי חיים שרד את השואה, ולאחריה חזר לשאץ. בשנת תש"ט עלה לארץ ישראל, תחילה השתקע בקריית שמואל וכעבור שנה וחצי עבר לחיפה, בעידוד בן דודו רבי ברוך הגר האדמו"ר מסרט ויז'ניץ, שם הקים את בית המדרש "אהל משה" על שם אביו וכיהן כאדמו"ר עד לפטירתו בשנת תשל"ז.

עם זקנותו ובשנותיו האחרונות עבר רבי חיים להתגורר בבני ברק, ובכדי להחזיק את בית המדרש בחיפה מינה רבי אליעזר הגר האדמו"ר מסרט ויז'ניץ את אחיינו רבי מנחם דוד הגר לכהן כרב בית הכנסת. הרב מנחם דוד פיתח את חיי הקהילה והקים כולל אברכים במקום. עם פטירת רבי חיים (ללא בנים שימלאו את מקומו) מונה רבי מנחם דוד לכהן כאדמו"ר משאץ ויז'ניץ.

בנו של רבי מנחם דוד, הרב ברוך הגר, מכהן כרב קהל יראים שאץ ויז'ניץ באשדוד.[1]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0