רבי ברוך הגר (מקור ברוך)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

רבי ברוך הגר (תרנ"ה, 1895 - ב' בחשוון תשכ"ד, 1963) היה מייסדה ואדמו"רה הראשון של חסידות סערט ויז'ניץ. מכונה על שם ספרו "מקור ברוך".

קורות חייו

נולד לרבי ישראל הגר בעל ה"אהבת ישראל" מויז'ניץ. נסמך לרבנות על ידי רבי מאיר אריק ורבי אברהם מנחם מנדל שטיינברג. בשנת תרע"ד נישא להעני, בתו של האדמו"ר רבי ישכר דב רוקח (המהרי"ד) מבעלז ממנה נולד לו בן. לאחר תקופה התגרש[1] ובשנת תרפ"ד נישא בשנית לצירל בת רבי אליעזר ניסן הורוביץ מדז'יקוב-צפת (נינו של רבי נפתלי מרופשיץ), אלמנת רבי מרדכי יהודה אדלר.

בשנת ה'תרפ"ג (1923) נתמנה לרב בפוליען (חבל מרמורש), ובשנת ה'תרפ"ח (1928) התמנה לרב בקוצמן, משנת ה'תרצ"ו (1936) שימש כרב בסערט. הרב ברוך היה רבה האחרון של העיירה סערט בבוקובינה, קודם שגירשו את תושביה היהודים לאוקראינה, בימי השואה. הקים את ישיבת "בית ישראל ותמכין דאורייתא" שבה למדו כ-50 תלמידים והתקיימו בה גם קורסים ללימוד מקצועות שונים לצורכי פרנסה.[2] פעילותו הציבורית החלה עוד ברומניה במסגרת אגודת ישראל, כאשר בין השאר נסע לבוקרשט לפני השואה בראשות משלחת, כדי לדבר על לב הממשל הרומני במטרה שיבוטל האיסור על סגירת חנויות בשבתות. נסיעה ארוכה זו באמצע החורף עלתה לו בבריאותו והשפיעה במיוחד על ריאותיו. בעקבות כך נהג לנסוע מדי קיץ לעיר הקיט דאבוס שבשווייץ.

באוגוסט 1947 עלה לארץ ישראל והתיישב בחיפה (קבלת הפנים הייתה בשבת, י"ג באב תש"ז).[3] בתחילת שנות ה-50. הגה את הרעיון להקמת שכונה לחסידי סערט ויז'ניץ. בשנת 1952 החלו ההכנות להקמת השכונה. היה חבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

נפטר בב' בחשון תשכ"ד (1963) ונקבר בחלקת אדמו"רי ויז'ניץ בבית הקברות שומרי שבת בבני ברק.[4][5] על שמו נקרא רחוב מקור ברוך בחיפה.[6]

משפחתו

לקריאה נוספת

  • אהרן סורסקי, מרביצי תורה מעולם החסידות, חלק ח, בני ברק, תשמ"ט, עמ' כז-נז.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

  1. חמיו התבטא אז, אינך בעלה של בתי, אך נותרת חתני.
  2. מנחם מנדל ברייאר, ‏הישיבות ברומניה, באתר "דעת", בתוך: מוסדות תורה באירופה בבנינם ובחורבנם, בעריכת שמואל ק. מירסקי, הוצאת עגן, ניו יורק, תשט"ז, 1956.
  3. האדמו"ר מויז'ניץ, דבר, 28 באוגוסט 1947.
  4. היום הלוית האדמו"ר מויזניץ, דבר, 21 באוקטובר 1963.
  5. הלויית הרב האגר, מעריב, 22 באוקטובר 1963.
  6. אמציה פלד, רחוב מקור ברוך, בתוך "מדריך רחובות חיפה", באתר האינטרנט של עיריית חיפה .
  7. חברא קדישא תל אביב יפו.