חרדל השדה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חרדל השדה
חרדל הבר2.jpg
מיון מדעי
ממלכה צומח
תת-ממלכה צמחים וסקולריים
מערכה בעלי פרחים
מחלקה דו-פסיגיים
סדרה צלפאים
משפחה מצליבים
סוג חרדל
מין 'חרדל השדה'
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Sinapis arvensis


חרדל השדה (נקרא גם חרדל הבר; שם מדעי: Sinapis arvensis) הוא צמח חד שנתי ממיני החרדל, שמוצאו באירופה והוא נפוץ באמריקה הצפונית ובחופי הים התיכון. בישראל גדל חרדל הבר ברוב אזורי הארץ. חרדל השדה פורח בפריחה צהובה מבהיקה ויוצר מרבדים צהובים מרהיבי עין על פני שטחים נרחבים. את חרדל השדה ניתן גם לראות בצידי דרכים והוא אף גדל כצמח מזיק בשטחים חקלאיים.

הגבעול התפרחת והתרמילים הטריים של חרדל השדה הם אכילים. לזרעי החרדל סגולות רפואיות[דרוש מקור]. מזרעי החרדל ניתן להפיק שמן חרדל שיעיל בטיפול בכאבי גב ומפרקים. ערבובו עם שמן זית יוצר תרופה לדלקת אוזניים. בנוסף הוא משמש כתבלין. ככלל, בכמויות גדולות, עלי הצמח רעילים, ואינם ראויים למאכל בעלי חיים, אך הם נאכלים על ידי זחלים של פרפראים שונים כגון לבנין הכרוב.

גובהו של הצמח 60–120 סנטימטרים[1]. גבעוליו ישרים ומכוסים בשיער זיפני. עלי חרדל הבר הם דמויי כינור, מנוצים ומפורצים, ומכוסים בזיפים קצרים. הפרחים צהובים וערוכים באשכולות. הפרי הוא תרמיל זיפני, צר וארוך. חרדל השדה פורח בחודשים דצמבר-מאי הזרעים מבשילים ומתייבשים באוקטובר-ינואר.

למרות ייחודיותו של חרדל השדה ביצירת שטחים ענקיים המכוסים בפריחה צהובה, הוא אינו היחיד האחראי למרבדים אלו. פרחיהם של צמחים נוספים ממשפחת המצליבים צבעם צהוב, ויש המזהים צמחים אלו בטעות כחרדל השדה. בין צמחים אלו ניתן למנות את החרדל הלבן, בן-חרדל מצוי, איסטיס, תודרה סיגית, חטוטרן מצוי, בקבוקן מקומט, אליסון, מצלתיים מצויים, משקפי הזקנה, רשתון השדות, טוריים זיפניים, טוריים קטנים וצנון משולשל[2].

חרדל השדה מוזכר פעמים רבות במשנה ובתלמוד. הצמח מוזכר כצמח מאכל והם היו מודעים לסגולותיו הרפואיות, זרעיו שימשו כמשקולת מידה.

גז חרדל לא מופק מחרדל השדה, אלא נקרא כך משום ריחו, הדומה לשום, חרדל או חזרת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אבי שמידע ודוד דרום, מדריך פרחי הבר בישראל - כרך א', עמוד 96
  2. מתוך עלי עשב, ביטאון האגודה הישראלית למדע העשבים הרעים.
שדה חרדל ברמת כורזים, תצפית לנחל מחניים המהווה את הגבול הצפוני של רמת כורזים, מבט לכיוון צפון. האזור ליד חורבת ירדה
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0