טוקניים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןטוקניים
Ramphastos vitellinus -Kobe Kachoen-8a.jpg
טוקן שחור-מקור
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: נקראים
משפחה: טוקניים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Ramphastidae
טוקן הטוקו - הגדול במיני המשפחה
Aulacorhynchus haematopygus

טוּקָניים (שם מדעי: Ramphastidae) הם משפחה של עופות טרופיים, המונה 5 סוגים וכ-40 מינים.

לטוקניים מקור גדול וחד, ולחלקם מקור העולה על אורך שאר גופם. הטוקניים חיים ביערות הטרופיים של אמריקה הדרומית והתיכונה. הטוקניים הם אוכלי פירות, ומתבלים את מזונם בחרקים, זוחלים וביצי ציפורים. הטוקניים חיים בלהקות ואת קִניהם הם בונים בנקרות העצים. הנקבה מטילה 2-4 ביצים שצבען לבן. גם הזכר וגם הנקבה דוגרים על הביצים.

טוקן חי בטבע בערך עד גיל 50, ובשבי פחות.

השם הוא בשפת הטופינאמבה האינדיאנית[1].

תיאור

גודלם של הטוקניים נע מבין המין הקטן ביותר (Pteroglossus inscriptus), אשר שוקל 130 גרם, ואורכו מגיע ל-29 ס"מ, ועד למין הגדול ביותר (Ramphastos toco), אשר שוקל 680 גרם ואורכו 63 ס"מ. גופם קצר ומזכיר בצורתו עורב. זנבם מעוגל ואורכו נע בין חצי אורך הגוף לאורך הגוף עצמו. הצוואר קצר ועבה. נוצותיהם שחורות, ועל הצוואר ישנו כתם בולט (לרוב בצבעים חזקים: צהוב או כתום). מקורו גדול וחזק, לרוב גם בצבעים חזקים כמו כתום, אדום, ירוק או צהוב. הכנפיים קצרות ומותאמות לתעופה למרחקים קצרים. הרגליים קצרות וחזקות. לטוקניים אין דו צורתיות זוויגית. לשונו של הטוקן אפורה, צרה, ואורכה כ-15 ס"מ.

מחקרים אחרונים שנעשו על מבנה המקור של הטוקן מגלים כי הוא קל להפליא ביחס לחוזקו, ומדענים מנסים ללמוד את מבנהו ולהעתיקו לתעשיית התעופה והרכב כדי ליצור גופים קלים וחזקים יותר.[2]

התנהגות

טוקניים הם לרוב אוכלי פירות, אך גם יכולים לצוד לטאות קטנות וחרקים. ידוע שהטוקניים אוכלים גם ביצים של ציפורים קטנות יותר.

נקבת הטוקן מטילה 2-4 ביצים לבנות, ומשתמשת בחורים שכבר קיימים בעץ. הזכר והנקבה דוגרים על הביצים יחדיו.

מיון

גלריה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים