יוחנן בן פינחס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יוחנן בן פינחס היה ממונה על לשכת החותמות הנפקת אישורי התשלומים של מנחות ונסכים בבית המקדש והיה מחמישה עשר הממונים הקבועים שהיו בבית המקדש.

תפקידו

בצידו הצפוני מזרחי של בית המוקד שכנה לשכתו של יוחנן בן פינחס. כל אחד שהביא קרבן של בהמה היה צריך להביא נסכים של סולת, שמן זית ויין, ובלשכה זו היו משלמים על הנסכים ומקבלים "אישור" ששילמו, איתו היו הולכים לאחיה, הממונה על לשכת הנסכים וממירים אותו בנסכים. ואלו סוגי האישורים:

  1. האישור הראשון, עגל, הוא שובר שנמכר לאדם שהביא קרבן פר או פרה עגל או עגלה. עבור אישור זה קיבל בעל הקרבן שלושה עשרונים של סולת, חצי הין של שמן זית (שישה לוגים), וחצי הין של יין.
  2. האישור השני, גדי, הוא שובר שנמכר לאדם שהביא קרבן כבש או כבשה מתחת לגיל שנה, גדי או גדיה, עז או תיש. תמורתו היה מקבל עישרון סולת, רבע הין של שמן זית (שלושה לוגים), ורבע הין יין.
  3. האישור השלישי, איל, הוא שובר שנמכר לאדם שהביא קרבן של כבש מעל גיל שנה. תמורתו קיבל שני עשרונים סולת, שליש ההין שמן זית (ארבעה לוגים), ושליש הין יין.
  4. האישור הרביעי, חוטא, הוא שובר שנמכר למצורע שהתרפא שמביא שני כבשים וכבשה ולוג שמן לתנופה לאשם. תמורתו ניתנו שלושה עשרונים סולת, עשרה לוגים שמן זית, תשעה עבור הנסכים ואחד עבור התנופה, ותשעה לוגים יין.

על מנת למנוע הפסד להקדש, על ידי שאדם ישלם בזול ויפדה בזמן יוקר, היה רשום בחותמת: היום בשבוע, משמרת הכהונה והחודש[1][2].

תיאורו כממונה

המשנה מתארת את חמישה עשר בעלי התפקידים החשובים בבית המקדש ויוחנן בן פינחס נכלל ברשימת הממונים:

אלו הן הממונין שהיו במקדש: יוחנן בן פינחס, על החותמות; אחיה, על הנסכים; מתתיה בן שמואל, על הפייסות; פתחיה, על הקינין, פתחיה זה מרדכי, למה נקרא שמו פתחיה? שהיה פותח בדברים ודורשן ויודע שבעים לשון; בן אחיה, על חולי מעיים; נחוניא, חופר שיחין; גביני, כרוז; בן גבר, על נעילת שערים; בן בבי, על הפקיע; בן ארזה, על הצלצל (כלי נגינה); הוגרס בן לוי, על השיר; בית גרמו, על מעשה לחם הפנים; בית אבטינס, על מעשה הקטורת; אלעזר, על הפרוכת; ופנחס, על המלבוש.

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0