הרב יוחנן פריד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יוחנן פריד)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יוחנן פריד
הרב יוחנן פריד בהקפות שניות בבית הרב קוק
הרב יוחנן פריד בהקפות שניות בבית הרב קוק
לידה ד' באלול תש"א (גיל: 80)
תפקידים נוספים יו"ר בית הרב קוק, רב מושב בית מאיר, ראש האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך

הרב יוחנן פריד (נולד בד' באלול תש"א, 26 באוגוסט 1941), יו"ר בית הרב קוק, בעבר רב מושב בית מאיר וראש האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך.

ביוגרפיה

נולד וגדל בירושלים ליצחק ולאסתר לבית נתנזן. אביו הוא נכדו של רבי נפתלי שוורץ. למד בישיבת ההסדר כרם ביבנה ושירת בנח"ל. לאחר מכן למד בישיבת מרכז הרב אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק. השלים לימודי הוראה ב"מכון שבדרון" להוראה ולחינוך בירושלים, והוסמך לרבנות במכון הרי פישל ועל ידי מועצת הרבנות הראשית.

הרב פריד לימד תנ"ך ומחשבת ישראל בקריית נוער שבירושלים, במדרשיית נעם ובמדרשיית עמליה. בשנת תש"ל נקרא על ידי הרב צבי יהודה קוק לעמוד בראש מכון הלכה ברורה ובירור הלכה יחד עם הרב אריה שטרן, ועסק בעריכת כמה מן המסכתות שיצאו במסגרת המכון. מאוחר יותר - הקים לבקשת הרב צבי יהודה מרכז לימודי-תרבותי להנחלת מורשת הרב קוק בבניין ההיסטורי שבו גר הראי"ה קוק, בית הרב קוק. במשך כעשרים שנה שימש כרב בית הכנסת "תקוותנו" בשכונת רוממה בירושלים.

פרסם מאמרים בנושאים הלכתיים-תורניים, במחשבת החסידות ובמשנת הרב קוק. בשנת תש"ן הוציא הרב יוחנן פריד את הכרך הרביעי של אורות הקודש, שנערך עוד בימי הרב הנזיר, ונשאר בכתב יד, וכלל את המאמרים של מוסר הקודש. בשנת תשנ"ה (1995) הוציא לאור את הספר "מזמורי תהילים ואורות הקודש", העוסק בקישורים בין כתביו של הרב קוק למזמורי התהילים. בשנים תש"ס - תשס"א הוציא לאור ספרי לקט מתוך כתבי החסידות בשם "נפשי יצאה בדברו", "מן היין המשומר" ועוד. מספר שנים שימש כר"מ בישיבת שבות ישראל.

הרב פריד נמנה עם מייסדי גוש אמונים ושימש כדוברו הראשון במשך שלוש שנים. לאחר מכן הקים את הענף ליהדות וציונות במפקדת קצין חינוך ראשי של צה"ל. פיתח תוכניות חינוכיות בנושאי יהדות וציונות והטמיען במערכת ההדרכה של הצבא. שירת בצבא הקבע במשך כ-7 שנים והשתחרר בדרגת סא"ל.

במשך עשרים ושש שנה עמד הרב פריד בראש האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך. משנת תשנ"ה ועד שנת תשע"ה כיהן כרב מושב בית מאיר.

הרב פריד הקים ומשמש כראש בית המדרש לנשים "בת בי רב" של מכון לנדר. זכה בפרס ירושלים לתרבות יהודית.

הרב פריד מעורב בפרויקטים חינוכיים הפונים גם לציבור החילוני בישראל. בין היתר הוא משמש כרב מצעד החיים מאז ייסודו של המפעל[דרוש מקור].

בשנים תשע"ח - תשע"ט ערך את העלון 'לאורו', העוסק במשנת הראי"ה קוק.

משפחתו

אשתו היא הרבנית נורית פריד, בתו של הרב ברוך רקובר, אב"ד חיפה, והיא נינתם של רבי יוסף חיים זוננפלד ראש ומנהיג העדה החרדית בירושלים, ושל שמחה מנדלבוים. מיקירי ובוני ירושלים. פריד היא מחנכת ומורה ללימודי היהדות וכן יוצרת התפקיד ומקימת המכון להכשרת טוענות רבניות. לבני הזוג שישה בנים ובנות. בנם אחיה הוא סגן הנשיא בחברת ויזה-כאל. בתם הדר נשואה לאל"ם גולן ואך.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרב יוחנן פריד בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0