הרב יעקב מאיר שכטר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יעקב מאיר שכטר
לידה 29 באוקטובר 1930 (גיל: 92)
ז' בחשוון תרצ"א
ירושלים, פלשתינה (א"י)
מקום פעילות ירושלים
השתייכות חסידות ברסלב
תחומי עיסוק קבלה, חסידות ברסלב
תפקידים נוספים מראשי ישיבת שער השמים, נשיא קהילת "קרן אור" של חסידי ברסלב
רבותיו רבי אברהם שטרנהרץ רבי אפרים קרקובסקי, רבי שלמה ווקסלר, רבי מרדכי חיים סלאנים, רבי שלום נח ברזובסקי מסלונים, רבי ישעיה אשר זעליג מרגליות, רבי יהודה הורביץ מדז'יקוב
חיבוריו ראה להלן
הרב שכטר מוהל בברית
הרב שכטר משמש כמוהל בברית בירושלים יחד עם נכדו הרב נתן שכטר

הרב יעקב מאיר שכטר (נולד בז' בחשוון תרצ"א, 29 באוקטובר 1930), הוא משפיע חסידי מפורסם, מגדולי המנהיגים של חסידות ברסלב, מראשי ישיבת המקובלים שער השמים ונשיא מוסדות "קרן אור" [1].

ביוגרפיה

נולד לרב דוד ולחיה דינה (לבית אברומוביץ). בילדותו התקרב אל רבי מרדכי חיים סלאנים שאף למד עימו בחברותא. למד במשך ארבע עשרה שנה בישיבת בית אברהם של חסידות סלונים בירושלים, והתקרב לראש ישיבה רבי שלום נח ברזובסקי. לאחר נישואיו הקים חבורת צעירים של חסידי ברסלב בירושלים. לאחר פטירתו של רבי לוי יצחק בנדר בשנת תשמ"ט, ירש את תפקידיו בהנהגת קהילת ברסלב בירושלים.

השתתף בשיעורי הקבלה של רבי ישעיה אשר זעליג מרגליות. בהמשך למד מספר שנים בכולל להוראה "תרביצ"א" של חסידות דושינסקיא שעמד אז בראשותו של רבי יהודה הורוביץ מדז'יקוב שאותו הוא מחשיב כרבו[2].

הרב שכטר הוא מראשי ישיבת המקובלים שער השמים בירושלים. ידוע בעיסוקו בתורת הנפש, ורבים פונים אליו כדי להיוועץ עמו ולקבל ברכה. הוא מצטט בשיעוריו ובספריו גם ממקורות של רבנים ואדמו"רים מחוץ לחסידות ברסלב.

השקפת עולמו נוטה לאידאולוגיה של אנשי "העדה החרדית" האנטי ציונית. בעבר בלטה אי השתתפותו בעלייה לקברו של רבי נחמן מברסלב באומן בראש השנה, ויש המנמקים זאת בהוראה שקיבל מהרב לוי יצחק בנדר, אם כי עודד את בני קהילתו לנסוע. החל מראש השנה תשע"ח השתתף לראשונה ב"קיבוץ באומן" בראש השנה, ומנהג זה המשיך גם בשנתיים שלאחר מכן[3].

בגיל 60 החל לשמש גם כמוהל. ברבות השנים מל למעלה מ-10,000 תינוקות, ולעיתים עורך אף 5 ו-6 בריתות ביום[4]. בשנים האחרונות נלווה אליו נכדו ותלמידו הרב נתן שכטר.

תלמידיו

בין תלמידיו: הרב ישראל מאיר ברנר[דרוש מקור], הרב שאול סירוטה - המנהל הרוחני של מוסדות קרן אור, נכדו הרב יוסף דוד שכטר העומד בראשות כולל הקבלה שיסד והרב ארז משה דורון.

חיים אישיים

מתגורר בירושלים. היה נשוי לשרה נכדתו של רבה של ירושלים רבי יוסף חיים זוננפלד ואחייניתו של רבי עמרם בלוי של עד לפטירתה ב-29 בדצמבר 2010[5]. שיכל שתיים מבנותיו ואחד מבניו.

פרשת הברחתו

בתחילת ה'תשפ"ג דווח על סכסוך בין נכדי הרב לבין משמשיו, כשבעיצומו העמידו המשמשים מאבטחים שמנעו מהנכדים את הכניסה לבית הסבא[6]. מאוחר יותר העבירו המשמשים את הרב לדירה בבית שמש שם שהה כחודשיים.

בחודש טבת דווח כי נעלם מן הבית בו שהה בבית שמש. בדבר נסיבות האירוע נמסרו דיווחים סותרים[7]. לאחר מכן דווח כי נכדיו הוציאוהו מן הבית, לטענתם בשל העובדה שהוחזק שם בניגוד לרצונו בידי משמשיו. לאחר מכן, בעזרת היתר הלכתי לפנות לערכאות, שוחח עמו נציג משטרת ישראל, ובעקבות זאת פסק בית המשפט להותירו במעונו החדש עם נכדיו[8][9].

לבקשת הרב שכטר במכתב בכתב ידו, ביום חמישי י"ט טבת הסכימו הצדדים להתדיין בבי"ד של העדה החרדית כשהבוררים מטעם הרב יהיו הרב נחמן זאב פראנק, הרב יום טוב חשין, והרב נחמן צבי גווירץ.

ספריו

 • אוסף אמרים, כרכים על פסח, שבועות, ימים נוראים וסוכות, חנוכה, פורים, אמונה ותפילה, מידות
 • דרך כוכב - ביאורים על ליקוטי מוהר"ן, על פי שיעורים שהעביר, ירושלים תשע"ה
 • לקט אמרים, ב' כרכים, ירושלים תשמ"ט-תשנ"א
 • ונכתב בספר, ב' כרכים על עבודת השם ותיקון המידות, ירושלים תשנ"ד-תשנ"ט
 • המברך יתברך - על חשיבות הכוונה בברכות
 • כדת נפש משיבת
 • אוסף מכתבים, ב' כרכים, ניו יורק תשע"ו
 • קונטרס "פסוקי ביטחון" - לקט פסוקים העוסקים בחיזוק הביטחון בה', עם לקט תפילות.
 • ישועות אשא - ביאורים על ספר התהילים.
 • מגיד דבריו - שיחות קודש מאמרים ביאורים ופירושים על הגדה של פסח, - נדפס יחד עם דברי שיר - ביאורים ופירושים על שיר השירים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרב יעקב מאיר שכטר בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ באתר "אומן שלום"
 2. ^ אוסף מכתבים להגרי"מ שכטר, מכתב צ"א
 3. ^ מערכת אומן שלום, תיעוד היסטורי: הרה"צ ר' יעקב מאיר שכטר שליט"א הגיע במסוק לאומן ונחת במנחת הסמוך לציון רבי נחמן מברסלב, באתר אומן שלום, ‏כ"ג אלול תשע"ז
 4. ^ בחישוב שנתי, על פי רישומים חלקיים בפנקס המוהל שלו.
 5. ^ אלי שלזינגר, אבל בברסלב: הרבנית שרה שכטר ע"ה, באתר בחדרי חרדים, 29 בדצמבר 2010
 6. ^ שאול כהנא, מאבטחים והחלפת מנעולים | מה קורה בבית הגאון רבי יעקב מאיר שכטר?, באתר כיכר השבת, ‏כ"ג בחשון תשפ"ג
 7. ^ שאול כהנא, ‏דרמה בברסלב: הגאון רבי יעקב מאיר שכטר הוברח מביתו למקום מסתור, באתר כיכר השבת, 1 בינואר 2023
 8. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg חטיפת הרב שכטר בן ה -92, סרטון בערוץ אריאלה שטרנבך באתר יוטיוב (אורך: 03:00)
 9. ^ תיעוד בלעדי: כך חגגו בני המשפחה בצל הרה"צ רבי יעקב מאיר שכטר • צפו


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0