הרב יעקב מאיר שכטר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יעקב מאיר שכטר
הרב שכטר עם רבי יצחק טוביה וייס, תשפ"ב
הרב שכטר עם רבי יצחק טוביה וייס, תשפ"ב
לידה 29 באוקטובר 1930 (גיל: 93)
ז' בחשוון תרצ"א
ירושלים, פלשתינה (א"י)
מקום פעילות ירושלים
השתייכות חסידות ברסלב
תחומי עיסוק קבלה, חסידות ברסלב, מוהל
תפקידים נוספים מראשי ישיבת שער השמים, נשיא קהילת "קרן אור" של חסידי ברסלב
רבותיו רבי אברהם שטרנהרץ רבי אפרים קרקובסקי, רבי שלמה ווקסלר, רבי מרדכי חיים סלאנים, רבי שלום נח ברזובסקי מסלונים, רבי ישעיה אשר זעליג מרגליות, רבי יהודה הורביץ מדז'יקוב
חיבוריו ראה להלן
הרב שכטר
הרב שכטר מוהל בברית
הרב שכטר משמש כמוהל בברית

הרב יעקב מאיר שכטר (נולד בז' בחשוון תרצ"א, 29 באוקטובר 1930), הוא משפיע חסידי ומקובל מפורסם, מגדולי מנהיגי חסידות ברסלב, מראשי ישיבת המקובלים שער השמים ונשיא מוסדות "קרן אור"[1].

ביוגרפיה

נולד לרב דוד ולחיה דינה (לבית אברומוביץ). סבו היה המקובל הרב יעקב גדליה שכטר[2], בילדותו למד בתלמוד תורה תורה ויראה במאה שערים, בהמשך נכנס ללמוד בישיבת בית אברהם של חסידות סלונים בירושלים, שם היה לתלמידו של רבי שלום נח ברזובסקי. בשהותו בישיבת בית אברהם היה מקורב לרבי מרדכי חיים סלאנים שאף קבע אתו מידי פעם סדרי לימוד בצוותא והוא מחשיבו כרבו המובהק. בשנות לימודיו בישיבה הוא גם למד תקופה מסוימת בחברותא עם האדמו"ר רבי נפתלי צבי הלברשטאם מבאבוב שהיה מידידיו הקרובים.

היה נשוי לשרה בת אברהם ברוך בלוי[3] וטויבא בריינדל, נכדתו של רבה של ירושלים רבי יוסף חיים זוננפלד[4], עד לפטירתה ב-29 בדצמבר 2010[5]. שיכל שתיים מבנותיו ואחד מבניו.

לאחר נישואיו הקים חבורת צעירים של חסידי ברסלב בירושלים. לאחר פטירתו של רבי לוי יצחק בנדר בשנת תשמ"ט, ירש את תפקידיו בהנהגת קהילת ברסלב בירושלים.

השתתף בשיעורי זוהר וקבלה של רבי ישעיה אשר זעליג מרגליות. למד מספר שנים בכולל להוראה "תרביצ"א"[6] של חסידות דושינסקיא שעמד אז בראשותו של רבי יהודה הורוביץ מדז'יקוב שאותו הוא מחשיב כרבו[7], הוא למד אז בחברותא עם רבי משה הלברשטאם[8].

הרב שכטר הוא מראשי ישיבת המקובלים שער השמים בירושלים. ידוע בעיסוקו בתורת הנפש, ורבים פונים אליו כדי להיוועץ עמו ולקבל ברכה. בניגוד לרוב רבני ברסלב הוא מרבה לצטט בשיעוריו ובספריו גם ממקורות של רבנים ואדמו"רים מחוץ לחסידות ברסלב, בפרט מתורתו של הבעל שם טוב.

הרב משתייך לחוגי העדה החרדית והיישוב הישן האנטי ציוניים, ועמד בקשרי ידידות ושיתוף פעולה עם העומדים בראשה בעיקר מזמנו של הגאב"ד רבי משה אריה פריינד, הגאב"ד רבי ישראל משה דושינסקי, ועד לגאב"ד האחרון רבי יצחק טוביה וייס שאיתו היה מיודד.

עד לשנות ה'תש"נ היה מתפלל בקביעות בשול של ברסלב. לאחר מכן הקימו תלמידיו קהילה בראשותו בשם 'קרן אור', כשבהמשך שכרו מבנה ברחוב חבשוש בשכונת בית ישראל, ובמקביל בונים בית כנסת בבתי ויטנברג בירושלים.

בעבר בלטה אי השתתפותו בעלייה לקברו של רבי נחמן מברסלב באומן בראש השנה, ויש המנמקים זאת בהוראה שקיבל מהרב לוי יצחק בנדר, אם כי עודד את בני קהילתו לנסוע. החל מראש השנה תשע"ח השתתף לראשונה ב"קיבוץ באומן" בראש השנה, ומנהג זה המשיך גם בשנתיים שלאחר מכן[9].

בגיל 60 החל לשמש כמוהל. ברבות השנים מל למעלה מ-10,000 תינוקות, ולעיתים עורך אף 5 ו-6 בריתות ביום[10]. בשנים האחרונות נלווה אליו נכדו ותלמידו המוהל הרב נתן שכטר.

תלמידיו

פרשת הסכסוך בין מקורביו

בתחילת ה'תשפ"ג דווח על סכסוך בין נכדי הרב לבין משמשיו ראשי קהילת קרן אור, כשבעיצומו העמידו המשמשים מאבטחים שמנעו מהנכדים את הכניסה לבית הסבא[11]. מאוחר יותר העבירו המשמשים את הרב לדירה בבית שמש שם שהה כחודשיים.

בחודש טבת דווח כי נעלם מן הבית בו שהה בבית שמש. בדבר נסיבות האירוע נמסרו דיווחים סותרים[12]. לאחר מכן דווח כי נכדיו הוציאוהו מן הבית, לטענתם בשל העובדה שהוחזק שם בניגוד לרצונו בידי משמשיו. לאחר מכן, בעזרת היתר הלכתי לפנות לערכאות, שוחח עמו נציג משטרת ישראל, ובעקבות זאת פסק בית המשפט להותירו במעונו החדש עם נכדיו[13][14].

ביום חמישי י"ט טבת, ביקש הרב שכטר במכתב בכתב ידו, שיסכימו בבי"ד של העדה החרדית לדון בסיכסוך כשהבוררים מטעמו יהיו הרב נחמן זאב פראנק, הרב יום טוב חשין, והרב נחמן צבי גווירץ. בחודש ניסן תשפ"ג הגיעו הצדדים להסכם זמני ונערך מעמד לחיים בין שני הצדדים בבית הרב שכטר. כפי שסוכם בין הצדדים, אחרי פסח הרב שכטר הגיע להשתתף ונשא דברים בקעמפ של בחורי הקהילה במושב 'יסודות', אך מאז הוא הפסיק להגיע לארועים של מוסדות 'קרן אור'[דרוש מקור]. בעקבות הנתק חזר שוב הסכסוך בין הנכדים למקורבים, כשלעיתים זה בא אף לידי אלימות[15].

ספריו

 • אוסף אמרים, כרכים על פסח, שבועות, ימים נוראים וסוכות, חנוכה, פורים, אמונה ותפילה, מידות
 • דרך כוכב - ביאורים על ליקוטי מוהר"ן, על פי שיעורים שהעביר, ירושלים תשע"ה
 • לקט אמרים, ב' כרכים, ירושלים תשמ"ט-תשנ"א
 • ונכתב בספר, ב' כרכים על עבודת השם ותיקון המידות, ירושלים תשנ"ד-תשנ"ט
 • המברך יתברך - על חשיבות הכוונה בברכות
 • כדת נפש משיבת
 • אוסף מכתבים, ב' כרכים, ניו יורק תשע"ו
 • קונטרס "פסוקי ביטחון" - לקט פסוקים העוסקים בחיזוק הביטחון בה', עם לקט תפילות.
 • ישועות אשא - ביאורים על ספר התהילים.
 • מגיד דבריו - שיחות קודש מאמרים ביאורים ופירושים על הגדה של פסח, - נדפס יחד עם דברי שיר - ביאורים ופירושים על שיר השירים.
 • אגרת הקדושה - שחיבר נכדו הרב יוסף דוד שכטר עפ"י משנת זקנו, ביסודות חינוך הבנים בתחום הצניעות ובכלל.
 • יום מחמדים - על ענייני שבת קודש, ירושלים תשפ"ב

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרב יעקב מאיר שכטר בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ באתר "אומן שלום"
 2. ^ ספר 'משפחת שכטר' של נתן אנשין
 3. ^ אחיהם של הרב משה בלוי ורבי עמרם בלוי
 4. ^ בת בנו רבי אברהם אהרן זוננפלד
 5. ^ אלי שלזינגר, אבל בברסלב: הרבנית שרה שכטר ע"ה, באתר בחדרי חרדים, 29 בדצמבר 2010
 6. ^ יענקי בלוך, לרגל 80 שנה לכולל, באתר בחזית, ‏18/05/23
 7. ^ אוסף מכתבים להגרי"מ שכטר, מכתב צ"א
 8. ^ הגרי"מ שכטר ערך 'לחיים' לכבוד הילולת הגר"מ הלברשטאם זצ"ל באתר כל רגע.
 9. ^ מערכת אומן שלום, תיעוד היסטורי: הרה"צ ר' יעקב מאיר שכטר שליט"א הגיע במסוק לאומן ונחת במנחת הסמוך לציון רבי נחמן מברסלב, באתר אומן שלום, ‏כ"ג אלול תשע"ז
 10. ^ בחישוב שנתי, על פי רישומים חלקיים בפנקס המוהל שלו.
 11. ^ שאול כהנא, מאבטחים והחלפת מנעולים | מה קורה בבית הגאון רבי יעקב מאיר שכטר?, באתר כיכר השבת, ‏כ"ג בחשון תשפ"ג
 12. ^ שאול כהנא, ‏דרמה בברסלב: הגאון רבי יעקב מאיר שכטר הוברח מביתו למקום מסתור, באתר כיכר השבת, 1 בינואר 2023
 13. ^ YouTube full-color icon (2017).svg חטיפת הרב שכטר בן ה -92, סרטון בערוץ "אריאלה שטרנבך", באתר יוטיוב (אורך: 03:00)
 14. ^ תיעוד בלעדי: כך חגגו בני המשפחה בצל הרה"צ רבי יעקב מאיר שכטר • צפו
 15. ^ חיים גפן, תיעוד מזעזע: נכדי הגרי"מ שכטר הוכו ע"י בריונים מול עיניו, באתר המחדש, ‏03.10.2023


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0