יער המגינים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מראה ביער וקטע מדרך האספלט

יער המגינים הוא יער של הקרן הקיימת לישראל המשתרע על שטח של כ-3,500 דונם, בין היישובים כרמי יוסף וכפר בן-נון מצפון ובקוע ונחשון מדרום.

היער

היער משתרע על פני מספר גבעות בגבהים הנעים בין 170 ל-260 מטרים מעל פני הים. במקום עצי אורן, חרוב, ברוש וזית ואתרים ארכאולוגיים דוגמת בורות מים, בארות, מערות, קברים וגתות. במקום התגלה סלע שעליו רשום הכיתוב "תחום גזר" בעברית והמילה "אלקיוס" (יוחנן) ביוונית. הכיתוב, ככל הנראה מהמאה ה-2 לפנה"ס, מנציח את שמו של בעל הקרקעות בסביבה. דרך אספלט מעגלית באורך של 4.6 ק"מ נסללה ביער בשיתוף איגוד האופניים בישראל, משרד התחבורה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, והיא משמשת, בין היתר, כאתר אימונים מקובל בקרב רוכבי אופני כביש. מהדרך יוצאים שבילים ודרכי עפר, וכן "סינגלים" רבים, ואלה פופולריים בקרב רוכבי אופני הרים ואופנועי שטח. ביער שוכן בית הקברות של כרמי יוסף.

בתוך היער אפשר למצוא את כתובות תחום גזר מס' 5, 7, 8 ו-12.

אתרי ההנצחה

ברחבי היער פזורים עשרות אתרי הנצחה לחיילים שנהרגו במערכות ישראל, וכן אתרי הנצחה יחידתיים. חלק מהאתרים הם ממלכתיים וחלקם פרטיים. בין אתרי ההנצחה יש לציין את האנדרטה "משבר לתקווה", המנציחה את זכרם של 634 ניצולי שואה, אנשי הגח"ל, שהגיעו ארצה ללא משפחה ונהרגו בקרבות מלחמת העצמאות (נצר אחרון). היא מורכבת משלושה סלעים שעליהם חקוקים שמות הנופלים לפי ארץ מוצאם, ובין הסלעים צומח עץ זית. המקום משקיף על עמק איילון וממנו אפשר לראות את מנזר השתקנים, מוזיאון יד לשריון ואת מיני ישראל. ליד האנדרטה נמצאים חניון, אמפיתיאטרון ואתר הנצחה בצורת שער לזכרו של רס"ן אסף אסולין אשר נהרג במבצע חומת מגן. אתרי הנצחה ראויים לציון אחרים הם מטוס נורד שהובא בשלמותו ליער לזכר חללי חטיבת הצנחנים 317 (הקרויה כיום חטיבה 226), שלד זחל"ם לזכרם של חייל גדוד חי"ר וזחל של טנק לזכרם של חיילים מחיל השריון.

על גבעה בגובה של 260 מטרים מעל פני הים במרכזו של היער נמצא מצפור "מצפה בקוע", ולידו אתר זיכרון למשה שרת - ראש ממשלת ישראל השני. במקום מגדל תצפית אש ששוב אינו בשימוש וחניון לפיקניקים. במרכז החניון רחבה ובה נטוע עץ דקל, ומסביב לו מונחים תשעה סלעים שעליהם חקוקות נקודות ציון בחייו של שרת.

גלריה

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו יער המגינים בוויקישיתוף.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0