כובע

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
כובעים רחבי-שוליים
כובע עתיק מזהב במוזיאון החדש בברלין

כּוֹבַע[1] הוא כיסוי ראש, המשמש פריט לבוש קיצי או חורפי לצורך מטרות שונות כגון:

הגנה מפני השמש או הקור, אמירה אופנתית, חלק ממדים, תחפושת, סמל לאומי[2] תרבותי, דתי ועוד.

חבישת כובעים בעלי צורות שונות העשויים מחומרים שונים המתאימים לסביבתם, התקיימה לאורך ההיסטוריה. כובעים נמצאו בחפירות ארכאולוגיות[3], ציורי קיר ואיורים בספרים עתיקים. בתרבויות מסוימות כובע בעל שוליים מסמל סמל גברי כגון בציבור החרדי ובקרב קהילת האמיש בארצות הברית.[חסר מקור] יש אף נוהגים לחבוש את הכובע בשעת תפילה או טקסים דתיים אחרים כסמל לכניעה ולכפיפות כלפי האל.[חסר מקור]

ייצור

כובעים נעשים ממגוון רחב של חומרים: צמר, קנבס, פרווה, לבד, אריג, עור, קש, בדי כותנה, פשתן, בדים סינתטיים ועוד.

כובעים נוקשים נוצרים באמצעות שימוש בתבנית ובעבודת יד: ראשית, האריג מרוכך על ידי על ידי אדים ולאחר התייבשותו מעצבים אותו לצורה הרצויה. אם האריג עדיין קשה מעצבים אותו על כמה תבניות.[חסר מקור]

לכובעי לבד דרגות שונות של קושי, התלויות בכמות הלקה אשר נמרחת על הבד. ישנם כובעי צמר הניתנים לקיפול ועל ידי הכנסתם לקופסתם הם חוזרים לצורתם המקורית.

כיוון שחישוק[דרושה הבהרה] הכובע צריך להיות קשה, קיימים כובעים עם קופסאות מיוחדות ששומרות על צורת החישוק כשהם לא בשימוש – הן בדרך כלל בצורת גליל ועשויות מקרטון.

כובעי בד רכים תפורים לרוב משכבת בד אחת או יותר, בהנחת גזרה על הבד וחתיכת החלקים ותפירתם ביד או במכונה. לעיתים מחזקים את התפירה בריבוי תפרים, שמקשים את התיתורה[4].

יש כובעים שצורתם מעין קערית הפוכה, בראשם עיגול בד ומסביבו מעין טבעת, הם נפוצים בתרבויות רבות כשהם תפורים[5], רקומים וארוגים.[חסר מקור]

כובעים סרוגים ביד או במכונה, מאוד נפוצים. לתינוקות נוהגים לחבוש כובע סרוג[6], כדי להגן על ראשם ואוזניהם מקור. לחיילים סורגים כובעי גרב, בצבע ירוק-זית או כחול כהה. גם נשים וגם גברים חובשים כובעי צמר סרוגים לחימום הראש. הכובעים עשויים בשלל צורות ודוגמאות ומשמשים גם קישוט אופנתי.

היסטוריה

במשך הדורות שינו את צורות הכובעים, ואת המשמעות הסמלית שלהם. לעיתים לשם הסתרת שיער [בעיקר בקרב נשים] ולעיתים נוצרו בצורה שתאפשר להבליט מקטעי שיער. ברוב הדורות שלפני המאה ה-20 היו צורות שונות[7][8] לכובעי הגברים ולכובעי הנשים. במאה ה-20 יש גם הרבה כובעים שמשמשים את כל המגדרים.

כבר בעת העתיקה שימש הכובע להגנת ראש הלוחם. הכובע היה לרוב עשוי מתכת ובצורת חרוט המסתיים בחוד. לפעמים הוא עוטר בנוצה או שיער. מלבד הבדלים בין קובעי החילות השונים, היו גם הבדלים בין קובעי היחידות השונות, כך שאפשר לזהותן בקלות בשעת קרב. לפעמים הוסיפו אוזניות להגנה על על הרקות והאוזניים[9].

כובעי הבאולר (מגבעת גברים), יוצרו לראשונה במנצ'סטר על יד שני אחים ב-1849, ונחשבו לשיא באופנת הגברים בלונדון[10]. האחים חשבו למכור אותם לעובדי חברת הרכבות הבריטית, שבאותה תקופה עבדו בבוליביה[11]. כשהסחורה הגיעה לבוליביה הסתבר שייצרו אותם במידות קטנות מדי לראשים הבריטיים. ניסו תחילה למכור אותם לגברים הבוליביים, וכשזה לא צלח הפיצו שמועות בין נשות המדינה שזהו הכובע הכי אופנתי באירופה וככה נמכרו הכובעים לנשות בוליביה ומאז זה הפך לכובע הלאומי של המדינה.

חלקי הכובע

לרוב, לכובעים שני חלקים עיקריים:

 • תיתורה - שולי הכובע או הקטע הבולט מהכובע, המצל על הפנים. יש כובעים בהם התיתורה מתקפלת כלפי מעלה.
 • כיפת הכובע - החלק הקעור בכובע, המכסה את הראש.

לכובעים שונים יש חלקים נוספים, כגון סרטים סביב כיפת הכובע, מצחייה במקום תיתורה, חוט הנקשר מתחת לסנטר ומחזיק את הכובע, או יריעת בד מאחור להגנת העור מהשמש, במקום מריחת קרם הגנה.

סוגי כובעים

שם הכובע תמונה המגזר/מקצוע/אדם/דמות המזוהה איתו/מטרה צורה
כובע גרב Beanie line drawing.png לוחמי מלחמת העצמאות ואנשי-הפלמ"ח, זמרי ראפ והיפ הופ כובע צמר
כובע היטלמאכר

WILLY 14.jpeg

חיילי צה"ל בראשית הקמתו כובע מצחיה בצבע חאקי בעל יריעת בד בעורף
כובע חרוט Cartoon of a clown hat.jpg ליצנים וגמדי גינה ויער חרוט חסר בסיס. לעיתים קרובות מקושט באופנים שונים.
טורבן Man jaisalmer turban.jpg ערבים, פרסים, הודים וסיקים רצועת בד ארוכה הנכרכת סביב הראש
כובע טמבל Flickr - Government Press Office (GPO) - A VIETNAMESE YOUNGSTER WITH MAGEN DAVID ADOM "TEMBEL" HAT AT BEN GURION AIRPORT.jpg ישראלים עד סוף שנות ה-70 וה-80, חיילים במדי עבודה כובע בד קמור.
כומתה/ ברט USAF Pararescue Beret.jpg חיילים ופועלים צרפתים כובע חסר תיתורה, המונח על הראש ונוטה לאחד הצדדים
קסקט Gatsbycapsmall.jpg אנשי מעמד הפועלים, חסידים מסוימים עגול ורך, ללא שולים ועם תיתוֹרָה קטנה ונוקשה מלפנים. מיוצרים מטוויד, צמר, כותנה או עור
כתר Imperial State Crown2.JPG מלכים רצועה בצורת מעגל העשויה ממתכת (בדרך כלל זהב)
מקושטת (בדרך כלל באבני חן)
מצחייה Baseball cap.jpg ילדים, תיירים, ספורטאים כובע עם הגנה נגד השמש בצורת גג מעל המצח
מצנפת שינה Pied Piper with Children.jpg גמדים כובע חרוט מבד השמוט אל העורף. בעבר נועד לשינה.
סומבררו Harry S Truman sombrero.jpg מקסיקנים ותושבי אמריקה הלטינית כובע גבוה בעל שוליים רחבים מאוד להגנה מהשמש
כובע שלוש פינות Kröningshatt - Livrustkammaren - 68683.tif כובע אזרחי וצבאי שהיה בשימוש נרחב במאה ה-18 באירופה ובאמריקה. שוליו הרחבים קופלו והודקו בסיכה כך שקיבל צורת משולש.
תרבוש (fes/فاس) טורקים, ערביי צפון אפריקה דומה בצורתו לגליל הולך וצר (חרוט קטום). בעיקר בצבע אדום
כובע ים Oussama Mellouli 1.jpg שחיינים יריעת גומי צמודה.

מגבעות

[דרושה הבהרה]

שם הכובע תמונה המגזר/מקצוע/אדם/דמות המזוהה איתו צורה
בורסלינו
פדורה
הומבורג
Hatt.jpg פופולרי כיום כפריט אופנתי וכן בציבורים החרדי ליטאי, החרדי ספרדי וחב"ד שם הוא מכונה קנייטש מגבעת לבד ובה כפל (בחלקה העליון) עם שיקועים משני צדדיו
כובע באולר Meloun.jpg אנשי מעמד הביניים בבריטניה ואנשי הסיטי של לונדון, עירוניים ופורעי-חוק במערב הישן של אמריקה, נשים בבוליביה מגבעת שחורה קשיחה, כיפתה כחצי-כדור
מגבעת צילינדר Collapsible top hat IMGP9647.jpg ג'נטלמנים מהמעמד הגבוה, דיפלומטים, קוסמים גליל בעל שוליים
שטריימל
ספודיק
קולפיק
Bostonerrebbe.jpg
Yissachar Dov Rokeach.jpg
יהודים חרדים חסידיים יוצאי מזרח אירופה ותושבי אזורי הקיפאון[דרושה הבהרה] עשוי מזנבות שועלים או צובל (דָלָק), ובמרכזו קטיפה
גאלרו Gentile da Fabriano 056.jpg אנשי כמורה בעל כיפה נמוכה ותיתורה רחבה
כובע פנמה Monticristi Straw Hat Optimo.jpg מטיילים ונופשים באזורים חמים לפעילות ימית וחופית, חקלאים ואספנים עשוי קש ובעל תיתורת

כובען

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – כובען

כובען הוא אדם היוצר כובעים או פרטי לבוש אחרים המשמשים לכיסוי הראש.

כובעים מחומרים ממוחזרים

עם המודעות הגוברת למיחזור בדים, אנשים יוצרים כובעים מכל מיני בגדים ישנים, מכלי מיטה, מפות ישנות[12]. חלק מהכובעים גם מקבלים צורות מקוריות[13].

ביטויים עם כובע

 • אכלה את הכובע[14]
 • הוריד את הכובע בפני[14]
 • על ראש הגנב בוער הכובע[14]
 • שלף שפן מהכובע[14]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ המילה נהגית מלעיל
 2. ^ James Snowden, The Folk Dress of Europe, 1979, מסת"ב 0-8317-3422-1. (באנגלית)
 3. ^ מרטין ביילי, כובעי זהב, דיסקים שמימיים ועיגולים מעץ ואבן - המוזיאון הבריטי חושף אוצרות במופע סטונהנג', Israel edition The Art Newspaper, ‏7/12/2021
 4. ^ אברהם אבן-שושן, המלון החדש, כרך שביעי ש-ת ומוספים, ירושלים: קרית ספר, 1980, עמ' 2920, מסת"ב 965-17-0113-7. (בעברית)
 5. ^ Juliet Bawden, The Art and Craft of APPLIQUE, New York: Grove Weidenfeld, 1991, 1991, פרק Accessories, עמ' 114, מסת"ב 0-8021-1455-5. (באנגלית)
 6. ^ ידי זהב, כרך 5, תרגום: שולמית מנשה, גבעתיים-רמת גן: מסדה, 1976, 1967, ידי זהב אנציקלופדיה למלאכת - יד, פרק מערכת לבוש לתינוק, עמ' 1056. (בעברית)
 7. ^ Marian Corads en Gerda Klinkhamer, Elseviers Kostuum Gids, 1984, 1984, פרק Haar en hoed vrouw, Haar en hoed man, עמ' 174-179, מסת"ב 9789010035066
 8. ^ Albert Racinet, The Historical Encyclopedia of COSTUME, London: STUDIO Editions, 1995, 1988, פרק France, A separate tradion,Italy,A meeting at Fontainebleau, The early 18th Century, france - Germany-England, A promenadein the Bois de Boulonge, Tradional costumes 0fthe 1880s-Scandinavia,Germany, Switzerland, Slaves and Siberians, Poland, עמ' 188,196,200,206,212,228,238,246,260,264,272,274, מסת"ב 978-0816019762. (באנגלית)
 9. ^ לכסיקון מקראי, תל אביב: דביר, תשל"ו, פרק מלחמה, עמ' 526. (בעברית)
 10. ^ תרגום לעברית עבור: bowler hat, באתר מורפיקס (בעברית, אנגלית)
 11. ^ Alex Jaskolowska, Bolivian Cholitas and the very weird story of their bowler hats, Travel and keep Fit, ‏29/6/2018 (באנגלית)
 12. ^ Samantha Procter, UPCYCLED HATS, UPCYLE THAT, ‏31/7/2014 (באנגלית)
 13. ^ Courtney Constable, 15 Awesome Hats Made from Upcycled Materials, DIY&Crafts (באנגלית)
 14. ^ 14.0 14.1 14.2 14.3 נרי סבניה-גבריאל, ספר הביטויים המקיף תזאורוס עברי-אנגלי-עברי, תל אביב: יבנה, 2004, פרק 96-חרטה וכפרה,74-שבח ומתן כבוד בפומבי, 50-הפתעות, עמ' 366,318,266,, מסת"ב 9789657305003
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0