רבי מאיר סולובייצ'יק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מאיר סולובייצ'יק)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי מאיר סולובייצ'יק
רבי מאיר סלובייצ'יק.jpg

הרב מאיר סולובייצ'יק (י"ט בטבת תרפ"ט, 1 בינואר 1929 - כ"ד באדר ב' תשע"ו, 3 באפריל 2016) היה ראש ישיבת בריסק בשכונת אחווה, בנו של הרב יצחק זאב סולובייצ'יק "הרב מבריסק".

ביוגרפיה

נולד בבריסק, לרב יצחק זאב ואלטע הענדל. נקרא על שם סבה של אמו, הרב מאיר אוירבך ה"אמרי בינה". בקיץ ת"ש, (1940) נדד לווילנה עם כמה מאחיותיו. אביו ששהה מחוץ לבריסק בפרוץ מלחמת העולם השנייה, התאחד עמם בהמשך בווילנה. הם עלו לארץ ישראל בשנת תש"א (1941) והתיישבו בירושלים. למד בתלמוד תורה וישיבת עץ חיים, אצל הרב הלל ויספיש ובהמשך אצל הרב איסר זלמן מלצר, יחד עם הרב שמואל אויערבאך והאדמו"ר מרחמסטריווקא - ארצות הברית, וכן למד אצל אביו.

בי"ד אדר א' תשי"ט[1], כחצי שנה לפני פטירת אביו, נשא את אלישבע בתו של יחיאל בנדיקט. חתונתו נערכה בתל אביב, ושבת שבע ברכות נערכה באולמי ווגשל בבני ברק. שהותו של הרב מבריסק בבני ברק הייתה מאורע נדיר ורבים מתושבי בני ברק השתתפו בשמחה כדי לפגוש אותו.

במהלך השנים הוא פתח ישיבה בשכונת אחוה, בעידודו וסיועו של הרב אלעזר מנחם מן שך. בשנותיו האחרונות התפתחה הישיבה ומנתה כ-200 בחורים ואברכים. כאביו, נהג למסור את השיעורים בביתו. מדי ערב הוא מסר שיעור במסכת הנלמדת בישיבה, ולפני תפילת מעריב של מוצאי שבת מסר "שיעור חומש", במסגרת "סעודה שלישית" המונית, שכללה גם זמירות ושירי נשמה. לשיעוריו יצאו מוניטין והגיעו גם רבים שלא למדו בישיבתו. את דעתו על ענייני השעה היה משמיע במסגרת השיעור בשבת, במעמד המונים. לאחר פטירתו התפצלה הישיבה, האחת, בראשות בנו הרב יחיאל שנשארה ב"אחווה", והאחת בראשות בנו בכורו הרב יצחק זאב, שעברה לרחוב תחכמוני בירושלים.

התגורר ברחוב חזנוביץ בירושלים, בבניין שהיה מכונה "שיכון אגודת ישראל".

ילדיו: הרב יצחק זאב ממלא מקומו בראשות הישיבה, הרב חיים ר"מ בישיבה, הרב יחיאל ראש הישיבה, הרב אברהם - ראש הכולל, והרב יוסף דוב, חתנו הוא הרב צבי גרוסברד.

נפטר בכ"ד אדר ב' תשע"ו ונקבר למרגלות אביו בהר המנוחות בירושלים. לאחר פטירתו יצאו לאור ספרים מתורתו.

תורתו

  • שיעורי מרן ר"מ הלוי על מסכתות ערכין וזבחים.
  • שיעורי רבנו מאיר הלוי על התורה - בראשית, שמות, ויקרא.
  • מאורות רבנו מאיר הלוי, מועדים - אלול, ראש השנה, יום הכפורים, סוכות ושמיני העצרת, ירושלים תשפ"ב.
  • אמרי מרן ר"מ הלוי ירח האיתנים, ענייני השעה.

לקריאה נוספת

  • שמעון יוסף מלר, דחזיתיה לרבי מאיר (שני כרכים), תולדותיו, דברי תורתו ועובדות בשמו, ירושלים תשע"ח
  • הרב יששכר דוב אייכארן, קונטרס פי כהן : חזיתיה לרבי מאיר, ירושלים תשע"ז.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0