מוזיאון חברון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוזיאון חברון
פרטים
שנת ההקמה 1996
כתובת חברון, בית הדסה.
בעלות ועד היישוב היהודי בחברון

מוזיאון חברון ממוקם בבית הדסה שביישוב היהודי בחברון, ומטרתו להנציח את תולדות ההתיישבות העברית בעיר חברון. המוזיאון סוקר חלק נרחב מההיסטוריה של עם ישראל בחברון, החל מהתקופה המקראית דרך ימי בית שני, התקופה התלמודית וימי הביניים ועד לאחר מלחמת ששת הימים.

מבנה המוזיאון

המוזיאון כולל אולם הרצאות, אולמות תצוגה וארכיון.

אולם ההרצאות

Hebron Museum - memorial to the victims of 1929 massacre in Hebron.JPG

אולם ההרצאות משמש את המדריכים כהרצאת מבוא קודם הביקור באולמות התצוגה. במקום מוקרן חזיון אור קולי.

אולמות התצוגה

במוזיאון יש חמישה אולמות תצוגה, אשר מעטורים בציורי קיר של שמואל מושניק. הציורים יוצרים אווירה היסטורית תואמת לכל אחד מהאולמות. המבקר עובר מתקופה לתקופה על פי סדר כרונולוגי.

  • האולם הראשון - מוקדש לתקופה התנ"כית, לחברון בתקופת בית שני ועד לסוף ימי הביניים.
  • האולם השני - מוקדש לתקופה שבין שנת 1540 (הקמת הרובע היהודי בחברון בידי רבי מלכיאל אשכנזי) ועד לפרעות תרפ"ט. מוצגים בו הקהילות המקומיות - הספרדית, החסידית והליטאית, הקהילה היהודית בכללותה ומערת המכפלה, ספרות רבני חברון ועוד.
  • Memorial to the victims of 1929 massacre in Hebron Museum.JPG
    האולם השלישי - מוקדש לטבח ביהודי חברון שאירע בי"ח אב תרפ"ט, 24 באוגוסט 1929. מוצגות בו תמונות של הפצועים וההרס, מצבת זיכרון להרוגים וכלי רצח של הפורעים הערבים שנלקחו בידי הנוטר היהודי חנוך ברוז'צקי.
  • האולם הרביעי - סוקר את ההיסטוריה שבין פרעות תרפ"ט למלחמת ששת הימים והוא כולל מתאר את הניסיון לחידוש היישוב היהודי בשנות ה-30, את ההרס שנעשה בבתי היהודים בימי הכיבוש הירדני, את מלחמת ששת הימים ופעילות צה"ל אחריה וכן את שיבת היהודים אל מערת המכפלה.
  • האולם החמישי – עוסק בחידוש היישוב היהודי בחברון: החל מליל הסדר בפסח ה'תשכ"ח ב"מלון פארק", דרך ההתיישבות בממשל הצבאי ועד למאבק לשיקום בית הכנסת אברהם אבינו וחידוש היישוב בבית הדסה.

ארכיון חברון

הארכיון עוסק בתיעוד, שימור ואיסוף של מרב החומרים הקשורים לפן היהודי בחברון. כן הוא עוסק בהוצאה לאור של ספרים הקשורים בתולדותיה של חברון העברית. את הארכיון מפעיל מנחם אריאלי.

קישורים חיצוניים