מולה כהן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות ביטחונית

פרמטרים [ תקופת שירות, עלה לישראל ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

שמואל כהן
לידה 23 ביוני 1923
קובנה, ליטא ליטאליטא
פטירה 17 בינואר 2002 (בגיל 78)
כינוי מולה
השתייכות Hahaganah.png  ההגנה
Palmach.jpg  פלמ"ח
Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
Emblem of Israel Police Blue.svg  משטרת ישראל
דרגה סגן אלוף (צה"ל)
ניצב (משטרת ישראל)
תפקידים בשירות
מדריך קורס מפקדי כיתות בפלמ"ח, סגן מפקד הגדוד השלישי, מפקד הגדוד השלישי, מפקד חטיבת יפתח, מפקד המשמר האזרחי
תפקידים אזרחיים
ראש מועצה אזורית עמק יזרעאל

שמואל (מולה) כהן (23 ביוני 1923 - 17 בינואר 2002) היה מפקד חטיבת יפתח של הפלמ"ח, מייסד המשמר האזרחי וראש מועצה אזורית עמק יזרעאל.

ביוגרפיה

שנותיו המוקדמות

כהן נולד בשנת 1923 בקובנה שבליטא לדוד כהן. משפחתו עלתה ארצה כשנה לאחר לידתו והתיישבה בתל אביב. אביו דוד כהן היה האחראי על הנוער העובד מטעם ההסתדרות. את לימודיו עשה בבית חינוך לילדי עובדים, תיכון חדש וכפר הנוער בן שמן, בו חלק חדר עם שמעון פרס. בנעוריו היה חבר תנועת הנוער העובד, שאביו היה ממייסדיה, ופעיל בארגון ההגנה.

בפלמ"ח

עם הקמת הפלמ"ח נמנה בין חבריו הראשונים. לאחר תקופת הכשרה יצא לקורס מפקדי כיתות ומפקדי מחלקות, בהם גם הדריך, והוכשר גם בייצור נשק וקורס ימאות. לאחר מכן מונה כהן למדריך קורס מפקדי כיתות בגדוד הרביעי והיה סגן מפקד הפעולה בשרונה בליל המשטרות.

כהן צורף לגדוד השלישי של חטיבת יפתח כסגן מפקד הגדוד והשתתף בלחימה בצפון הארץ ובפרט בקרב על צפת. עם מעבר החטיבה לחזית המרכז החל קידומו המהיר, תחילה כמפקד הגדוד ואחר כך כמפקד החטיבה, הצעיר ביותר בצה"ל בתפקיד זה. שימש ראש מטה פיקוד הצפון. בעקבות השתתפותו בכנס הפלמ"ח באוקטובר 1949 בניגוד לפקודות, קיבל התראה ונזיפה והודח מתפקידו[1][2].

לאחר שחרורו מצה"ל

בשנת 1951 השתחרר מצה"ל בדרגת סגן אלוף. באותה תקופה עבר, בעקבות הפילוג בתנועת הקיבוץ המאוחד, להתגורר בקיבוץ אלונים. במהלך השנים נבחר לשמש מזכיר המשק, סדרן עבודה, מרכז המשק ובתנועה הארצית נבחר למרכז ועדת הגיוס. ב-23 בספטמבר 1956, נפצע מולה כהן ברגלו בעת שחייל ירדני ירה על כנס ארכאולוגי ברמת רחל (מן הירי נהרגו ארבעה מיד, ועוד אחד נפטר אחר כך מפצעיו. צה"ל הגיב במבצע לולב).

במהלך מלחמת יום הכיפורים סייע בידי אלוף פיקוד צפון יצחק חופי בטיפול ביישובי רמת הגולן. לאחר המלחמה (1974) נוכח התערערות תחושת הביטחון הציבורי, מולה כהן פעל להקמת המשמר האזרחי במשטרת ישראל, בראשו עמד במשך חמש שנים, בדרגת ניצב. בשנה הראשונה לקיומו של המשמר האזרחי התבססו כ-550 נקודות הפעלה ברחבי הארץ.

לאחר מותו של יגאל אלון יזם את הקמת "בית יגאל אלון" בקיבוץ גינוסר. כמו כן היה מיוזמי "פרס יגאל אלון" וריכז את פעילות "פרס יצחק שדה".

בינואר 1986 נבחר לכהן בראשות מועצה אזורית עמק יזרעאל[3], בראשה עמד עד 1999. בתקופת כהונתו פעל לעידוד הרחבתם והקמתם של יישובים קהילתיים.

כהן נפטר ב-17 בינואר 2002.

לקריאה נוספת

הערות שוליים