אביב ברזילי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות ביטחונית

פרמטרים [ תקופת שירות, תפקידים צבאיים, מלחמות וקרבות ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים ריקים [ עלה לישראל ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

אביב ברזילי
אביב ברזילי.jpg
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה 1926
עכו, ארץ ישראל
פטירה 6 בספטמבר 1970 (בגיל 44 בערך)
השתייכות Hahaganah.png  ההגנה
משטרת היישובים העבריים
Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
דרגה אלוף משנה  אלוף משנה
תפקידים אזרחיים
מנהל הרשות למען פיתוח ירושלים של ההסתדרות, ראש מטה מלווה הבטחון וסמנכ"ל מכון וולקני.

אביב ברזילי (1926 - 6 בספטמבר 1970) היה קצין בדרגת אלוף משנה בצה"ל, שכיהן כמפקד בית הספר לקצינים וכמושל רצועת עזה וצפון סיני.

קורות חייו

אביב ברזילי נולד בעכו בשנת 1926. בילדותו עבר עם משפחתו למושב גבתון. הוא היה ראש גדוד בתנועת השומר הצעיר, התנדב לארגון ההגנה ובשנת 1944 עבר קורס מ"כים. לאחר הקורס התגייס למשטרת היישובים העבריים, ולאחר מספר חודשים עבר קורס מפקדי מחלקות בג'וערה. בגיל 19 מונה למפקד פלוגת חי"ש באזור רחובות. בשנת 1946 ניצל מהתנקשות של חיילים בריטיים שזרקו לעברו מטיל ברזל בעת שרכב על אופניים[1]. במלחמת העצמאות היה מפקד פלוגה בגדוד 52 של חטיבת גבעתי, לחם בקרבות בחזית הדרום, פיקד על כיבוש "משלטי השיניים" במתחם משלטי חוליקאת, פיקד על שיירות לירושלים הנצורה ובמהלך המלחמה קודם לסגן מפקד הגדוד ולמפקדו. לאחר המלחמה, נשלח לקורס מג"דים ושימש בתפקידי הדרכה. במלחמת סיני היה סגן מפקד חטיבה 11 שכבשה את רצועת עזה. ברזילי גם שירת כמפקד החטיבות יפתח, קרייתי וחטיבה 8.

הוא סיים תואר ראשון בלשון עברית ולימודי המזרח בשנים 1960-1962. בשנים 1962 עד 1964 כיהן כמפקד בית הספר לקצינים, וביולי 1964 מונה למפקד מחוז ירושלים ושירת בתפקיד עד 1967. במלחמת ששת הימים שימש מפקד מרחב אילת. לאחר המלחמה, בתחילת יולי 1967, מונה למושל רצועת עזה וצפון סיני[2][3].

לאחר שחרורו ב-1968, היה מנהל הרשות למען פיתוח ירושלים של ההסתדרות[4], הוצע כמועמד לראשות עיריית רחובות[5][6], קיבל תפקיד במשרד הקליטה[7], עסק בארגון ועידות בינלאומיות של מנהיגים יהודים, היה ראש מטה מלווה הבטחון וסמנכ"ל מכון וולקני[8]. הוא נפטר בגיל 44, והותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. בנו, אריאל ברזילי נהרג כמפקד פלוגת סיור בשריון במלחמת יום הכיפורים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0