יצחק בן-שהם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יצחק בן-שהם
Itzhak ben shoam.jpg
לידה 9 בספטמבר 1936
איזמיר טורקיהטורקיה טורקיה
נהרג 7 באוקטובר 1973 (בגיל 37)
תאריך עלייה 1950
השתייכות Badge of the Israeli Defense Forces 2022 version.svg צבא הגנה לישראל
תקופת הפעילות 19541973 (כ־19 שנים)
דרגה אלוף משנהאלוף משנה
תפקידים בשירות
פעולות ומבצעים
מבצע קדשמבצע קדש
מלחמת ששת הימיםמלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשהמלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפוריםמלחמת יום הכיפורים
עיטורים
עיטור העוזעיטור העוז
הנצחה
ישנה אנדרטה לזכרו סמוך למקום נפילתו, מספר קילומטרים דרומית למחנה נפח על ציר הנפט.
גלעד לזכרם של אל"ם יצחק בן-שהם וקצין האג"ם של חטיבת ברק רס"ן בני קצין במקום מותם על ציר הנפט.

אל"ם יצחק בן-שהם (9 בספטמבר 1936 - 7 באוקטובר 1973) היה מפקד חטיבה 188 "ברק" במלחמת יום הכיפורים, בה נהרג. על פיקודו ולחימתו במהלך קרבות הבלימה ברמת הגולן קיבל את עיטור העוז.

ביוגרפיה

בן-שהם נולד וגדל באיזמיר שבטורקיה, שם למד בבית הספר אליאנס. בילדותו, הונחלו לו ערכים יהודיים וציוניים. בשנת 1950 עלה לישראל במסגרת עליית הנוער והתיישב בקיבוץ טירת צבי שבעמק בית שאן, שם עבד במשק הקיבוץ. כאשר הוריו עלו לישראל, עזב את הקיבוץ ועבר להתגורר עמם בירושלים.

שירותו הצבאי

ב-1954 התגייס בן-שהם לצה"ל, לחטיבת גבעתי. הוא עבר את מסלול הטירונות בחטיבה והמשיך לקורס מפקדי כיתות ומשם לקורס קצינים. כשסיים את קורס הקצינים, הועבר לחיל השריון ובמסגרת שירותו בחיל, עבר השתלמות מפקדי פלוגות בצרפת. בן-שהם התקדם בתפקידי פיקוד שונים ועבר קורס הכשרת שריון. במלחמת ששת הימים היה בן-שהם סגן מפקד גדוד 63 (שלאחר המלחמה שונה שמו ל 53) מביסל"ש, שלחם במסגרת חטיבה 14. ביום השני ללחימה, כשנפצע מפקדו, קודם לתפקיד מפקד הגדוד.

מלחמת יום הכיפורים

כשלושה חודשים לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים, נתמנה אלוף משנה יצחק בן-שהם למפקד חטיבה 188 (ברק). החטיבה בפיקודו הייתה פרוסה לאורך הגבול הסורי ברמת הגולן, וחטיבה 7 שימשה עתודה פיקודית. בצוהרי 6 באוקטובר 1973 התחילה אש ארטילריה, ובאותו זמן בן-שהם קיבל את הפיקוד על הגזרה.

בן-שהם החליט לעלות צפונה ולהמשיך לבלום על ציר הנפט מחשש לכיתורו, הוא קיבל אישור ממפקד האוגדה רפאל איתן לנסוע מערבה דרך בקעת הבטיחה לכיוון הירדן ואז צפונה עד בית המכס ולבסוף להגיע לנפח מכיוון מערב. כשהגיע התברר לו המצב בגזרה, עת חטיבתו כמעט והושמדה לגמרי, מלבד כוח קטן של צביקה גרינגולד על ציר הנפט שהמשיך להילחם והכוח שחילץ את חיילי חיל הרגלים בפארס, בפיקוד עודד ארז, שאף הוא כמעט וכותר. בן-שהם החליט לאסוף כל טנק שהצליח להביא והצטרף לקרבות על ציר הנפט יחד עם הסמח"ט. בשלב זה נע לעבר נפח כוח של גדוד 82 בפיקוד הסמג"ד ונתקל בכוח סורי גדול תוך כדי ניהול המגע, הגיח הכוח של בן-שהם והצליח להשמיד את הכוח הסורי ולהמשיך דרומה להמשך הבלימה. בשעות הצהריים הותקף אזור המחנה על ידי כוחות סורים מהדיוויזיה ה-1, הכוח של סמג"ד 82 לא הצליח לעמוד נוכח עשרות הטנקים הסורים שהציפו את הציר ולכן עלה בן-שהם צפונה לנפח יחד עם הכוח שלו כאשר הוא השאיר כוח קטן בפיקוד הסמח"ט לבלום על ציר הנפט לכיוון דרום.

בן-שהם הצליח להגיע לנפח ולהשמיד טנקים סורים שעמדו על גדרות המחנה והציל בכך את המחנה ואת צומת נפח החיונית. בקרב הזה נהרג בן-שהם מאש הסורים כאשר הטנק שלו התהפך. על הקרבות שפיקד אל"ם יצחק בן-שהם על בלימת החטיבות הסוריות בדרום הרמה ועל הקרבות שניהל בעצמו על ציר הנפט ועל מחנה נפח, הוענק לו עיטור העוז (נוסח העיטור).

קישורים חיצוניים

צילום פנורמה של אזור הקרבות על ציר הנפט, מקום נפילתו של בן-שהם. עץ האורן הבודד ברקע צומח מעל האנדרטה לזכרו והברוש במרכז הצילום, צומח מעל האנדרטה לזכר סמח"ט דוד ישראלי וקצין האג"מ בני קצין.


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0