מושל יוטה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מושל יוטה
Seal of the Governor of Utah (2011).svg
2013-05-23 Gary R Herbert.JPG
איוש נוכחי גארי הרברט
תאריך כניסה לתפקיד 11 באוגוסט 2009
תחום שיפוט יוטהיוטה יוטה
מעון אחוזת מושל יוטה
מושב המשרה סולט לייק סיטי
משך כהונה קצוב ארבע שנים
ייסוד המשרה 6 בינואר 1896
איוש ראשון בריגהם יאנג (מושל טריטוריאלי)
https://www.utah.gov/governor/

מושל יוטהאנגלית: Governor of Utah) הוא ראש הרשות המבצעת של ממשלת מדינת יוטה והמפקד העליון של כוחות הצבא שלה. על המושל מוטלת החובה לאכוף את חוקי המדינה וכן הסמכות לאשר או להטיל וטו על הצעות חוק המועברות על ידי בית המחוקקים של המדינה. המושל רשאי גם לכנס את בית המחוקקים ב"אירועים יוצאי דופן".

ל"מדינת דזרט" שהצהירה על עצמה ושקדמה לטריטוריית יוטה, היה רק מושל אחד, בריגהם יאנג. לטריטוריה של יוטה היו 15 מושלים טריטוריאליים מיום ייסודה ב-1850 ועד להקמתה של מדינת יוטה ב-1896, אז הוכרה בידי נשיא ארצות הברית. ג'ון וו. דוסון (John W. Dawson) היה המושל הטריטוריאלי שכיהן הכי פחות זמן - שלושה שבועות בלבד, בריגהם יאנג, המושל טריטוריאלי הראשון, כיהן את תקופת הכהונה הארוכה ביותר - בשבע שנים.

ליוטה בסך הכל 17 מושלים. קלווין ל. רפטון כיהן במשך שלוש תקופות כהונה מ-1965 עד 1977. אולן ווקר כיהנה הכי פחות זמן - תקופת כהונתה כללה את 14 החודשים הנותרים של מייק לוויט עם מינויו לראש הסוכנות להגנת הסביבה. בגיל 36, הבר מאנינג וולס היה הצעיר ביותר שכיהן כמושל. בגיל 70, סיימון במברגר הפך לאדם המבוגר ביותר להיבחר לתפקיד בעוד אולן ווקר, בגיל 72, הייתה האדם המבוגר ביותר שירשה את התפקיד.

המושל הנוכחי הוא גארי הרברט, שנכנס לתפקידו ב-11 באוגוסט 2009, עם התפטרותו של ג'ון האנטסמן, שמונה לשגריר ארצות הברית ברפובליקה העממית של סין. המושל הרברט נבחר למלא את שארית כהונתו של האנטסמן בנובמבר 2010, ולאחר מכן נבחר מחדש לכהונה נוספת בינואר 2017.

ישנו חותם רשמי למושל יוטה. בהשאלת רוב הסימבולים מסמל המדינה, חותם המושל כולל ספרות רומיות בתחתית, המייצגות את מספר המושל, שמשתנות עם כל כניסתו של מושל חדש לתפקיד. לכן לכל מושל יש חותם ייחודי לעצמו ולממשלו. הספרות הרומיות הן כיום "XVII", המייצגות את מספרו של גארי הרברט, הוא המושל ה-17 של יוטה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.