רבי מנחם דוידוביץ'

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מנחם דוידוביץ)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב מנחם דוידוביץ'
תמונה זו מוצגת בהמכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הרב מנחם הכהן דוידוביץ' (א' באדר ה'תרפ"ח, 25 בפברואר 1928 - כ"ג בסיוון ה'תשע"ז, 17 ביוני 2017) היה סופר סת"ם ידוע[1]. נחשב בעדה החרדית לסמכות הלכתית ומקצועית בתחום. ספר "תיקון קוראים" שהוציא לאור הפך לאב-טיפוס של מרבית ספרי התורה בימינו.

ביוגרפיה

נולד במינכן שבגרמניה לדוד ולהענדיל. בהיותו בן עשר עלה עם הוריו לארץ ישראל ומשפחתו התגוררה בפרדס חנה. לאחר מכן עברה לירושלים, שם למד אצל הרב יוסף צבי דושינסקיא. התקרב גם לאדמו"ר הרב אהרון ראטה בעל ה'שומרי אמונים', שהיה לרבו המובהק. לאחר פטירתו הפך לחסיד של חתנו הרב אברהם יצחק קאהן, בעל 'דברי אמונה', שייסד את חסידות תולדות אהרן. ולאחר פטירתו עבר לחסידות תולדות אברהם יצחק והיה ממקימיה.

נשא את שרה (תרצ"ד - ט"ו באדר א' תשפ"ב) בת רבי יעקב ליימדיזער מו"צ בגרוסוורדיין. לאחר נישואיו החל לעסוק במלאכת הסת"ם. במשך כחמישים שנה שימש כסופר של 'בד"ץ העדה החרדית'. הרב יצחק יעקב וייס - גאב"ד העדה החרדית מזכיר את דעתו בענייני סתם בספריו 'מנחת יצחק'. הוא כתב כ-26 ספרי תורה, ובכללם ספר התורה של האדמו"ר מתולדות אהרן. שימש גם כבעל קורא של האדמו"ר.

מסר שיעורים בהלכות סת"ם, ופרסם מאמרים בנושא. הוציא קונטרס על ספר "משנת סופרים" של החפץ חיים. בשנת ה'תשע"ה הוציא את הספר "מנחת הסופר" - חידושי דינים ופלפולים בדיני סת"ם.

היה קנאי בהשקפתו. השתתף במשמרת הצניעות בשכונת מאה שערים ובמאבקי דת שונים, ואף נעצר עקב כך[2].

נפטר בן 89, בשבת שלח לך, כ"ג בסיוון ה'תשע"ז. הלווייתו נערכה במוצאי שבת, והוא נקבר בהר הזיתים[3].

קישורים חיצוניים

ספרו מנחת הסופר

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0