חסידות תולדות אברהם יצחק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האדמו"ר מתולדות אברהם יצחק רבי שמואל יעקב קאהן
האדמו"ר מתולדות אהרן רבי אברהם יצחק קאהן
האדמו"ר רבי אהרן ראטה בעל שומר אמונים
בית כנסת תולדות אהרן על חורבותיו נבנה בית כנסת תולדות אברהם יצחק
בית כנסת תולדות אברהם יצחק
מעמד "חינוך הטהור" של החסידות

חסידות תולדות אברהם יצחק היא חצר חסידית ירושלמית-הונגרית, המשתייכת לחסידויות היישוב הישן, מחוברת אידאולוגית לדרכה של העדה החרדית ולהתנגדותה לציונות. נוסדה בשנת ה'תשנ"ז כפלג פורש של חסידות תולדות אהרן בראשותו של האדמו"ר רבי שמואל יעקב קאהן, ונקראה על שמו של אביו - רבי אברהם יצחק. החצר מונה כ1,000 משפחות.

היסטוריה

רבי אהרן ראטה שנודע בכינוי רבי אהרל'ה, הקים בשנת ה'תרפ"א את קהילת "יראי ה'" בעיר סאטמאר שברומניה, מתוך מטרה לבנות בית יוצר לאברכי עילית עובדי ה'. בשנת תרפ"ח עלה הרב אהרן לארץ ישראל, בה פתח חבורה דומה בשם "שומר אמונים". לאחר פטירתו בשנת תש"ז מרבית חסידיו בחרו את חתנו רבי אברהם יצחק קאהן למנהיגם. הקהילה אימצה את השם "תולדות אהרן". בתקופתו התפתחה החסידות לממדים רחבים, מקהילה של עשרות חסידים בודדים הפכה לחסידות עם כ-800 חסידים בסוף ימיו, בשנת תשנ"ז.

לאחר פטירתו מרבית החסידים צידדו בבן השני, רבי דוד קאהן, והוא ירש את מוסדות החסידות. קבוצה אחרת של חסידים ביכרה בבן הבכור רבי שמואל יעקב קאהן, שקיבל את מבנה הישיבה של החסידות ובו פתח את בית מדרשו.

בין החסידים שהצטרפו לרבי שמואל יעקב היו רבי מאיר ברנדסדורפר, רבי דניאל פריש, הרב מנחם דוידוביץ'.

קהילות ומוסדות החסידות

לחסידות תלמודי תורה בירושלים ובית שמש, וכן ישיבה קטנה וישיבה גדולה בירושלים, בראשות הישיבות עומד הרב אהרן קאהן בנו הגדול של האדמו"ר, ורב הקהילה בבית שמש הוא הרב דוד צבי קאהן. בנות החסידות לומדות במוסדות "חינוך ירושלים".

בשנת תשס"ט הוקמה קהילה קטנה של החסידות בביתר עילית בראשות הרב חיים מאיר קאהן. רבי שמואל יעקב קאהן מרבה לנסוע לקהילות החסידיות בעולם, יש לו אהדה רבה וחסידים רבים קיבלו את מרותו. תחת השפעה זו הוקמו קהילות של תולדות אברהם יצחק מקרב החסידים החדשים בחוץ לארץ, בבורו פארק, פלטבוש, ויליאמסבורג ומונסי. למשך תקופה פעלו גם בתי כנסת באנטוורפן ובבני ברק, בעיקר ממתקרבים חדשים לחסידות אך הם נסגרו.

בשנת תש"פ הוקמה קהילה קטנה של החסידות בשכונת הר יונה שבנוף הגליל, בעידודו האישי של האדמו"ר, שאף שלח לשם את מרבית מקבוצת העילית של הקהילה (המכונים "די רבינ'ס יונגערלייט" - האברכים של הרבי).

בשנת תשפ"א נוסד בית המדרש בבורו פארק, והאדמו"ר נסע לשם לחג השבועות לחנוכת הבית, ומינה את בנו הרב ישראל קאהן לרב הקהילה.

מאפייני החסידות

על פי האדמו"ר, לחסידות שלושה מאפיינים, צניעות, תפילה ושבת. תקנות הצניעות והתפילה הם כמו בחסידות תולדות אהרן והן מיוסדות על "ספר התקנות" של רבי אהרן ראטה בו הוא מורה על כללי הלבוש הגברי והנשי, וסגנון ותקנות התפילה. שני נושאים אלו עומדים המרכז תקנון הקהילה, אם כי אין אכיפה על קיום התקנות כמו בחסידות תולדות אהרן.
הלבוש הגברי של החסידות כולל:

  • "קאפטן" הירושלמי - קאפטן מפוספס בצבעי כחול לבן בימות החול (לנשואים בלבד), קאפטן מפוספס בצבעי צהוב כחול לשבתות וקאפטן מפוספס בלבן לימים הנוראים (אף הוא לנשואים בלבד) ומעליה חוגרים אבנט לבן (בשונה משאר החוגים לובשי הקאפטן החוגרים אבנט ירושלמי). הקאפטען כולל גם אפודה (וועסט) המכונה "סידריא", בצבעים תואמים לקאפטן.
  • יארמולקע לבנה - כיפת בד קלועה לבנה.
  • מכנסיים קצרים, הנקשרים לגרביים ארוכים, שחורים בימי החול ולבנים לנשואים בשבתות וחגים.
  • כובע סופר - כובע קטיפה נמוך לימות החול.
  • חאלאט ירושלמי - חליפה בגיזרה מיוחדת.

הלבוש הנשי של החסידות כולל מטפחת ראש הדוקה - בימות החול בצבע שחור ובשבתות וחגים בצבע לבן, וכן גרביונים עבים בצבע שחור.

את נושא השבת אימץ רבי שמואל יעקב מחסידות ויז'ניץ, והוא כולל שימת דגש על קדושת השבת ועריכת טיש ליל שבת ארוך.

חסידות תולדות אברהם יצחק מתאפיינת ביתר פתיחות, הן בנושאים אקטואליים, הן ביחס לחוגי אגודת ישראל והן בנוגע לקבלת חברים חדשים לחוגיה, מה שהפך את הקהילה להטרוגנית יותר ביחס לחסידות האם.

בז' באדר תשס"א יזם האדמו"ר סדר לימוד של "דף הקהילה", לימוד של חמישה דפי גמרא מדי שבוע. בחסידות יש מספר התארגנויות של לימוד משותף של דף הקהילה. בחסידות קבוצת עילית של אברכים (המכונים "די רבינ'ס יונגערלייט" - האברכים של הרבי), להם תקנות מיוחדות בעבודת ה', כמו סדרי לימוד ארוכים, הקפדה על תפילה בבתי הכנסת של הקהילה, התנזרות ממותרות ועוד.

כאמור לחסידות הצטרפו חסידים רבים שרואים באדמו"ר את מנהיגם הרוחני, אך אלו ברובם לא הצטרפו לקהילה באופן מלא, ואינם לובשים את מלבושי הקהילה ואינם שולחים את ילדיהם למוסדות החסידות.


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0