מפיק מוזיקלי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפיק מוזיקלי באולפן הקלטות.

מפיק מוזיקלי הוא המנהל הראשי של הפקה מוזיקלית, בדרך-כלל אלבום מוזיקה.

תפקידו של מפיק מוזיקלי ניהולי פחות מזה של מפיק קולנוע שמעורבותו בתחום היצירתי פחותה. למפיק מוזיקלי תפקיד טכני מאוד, שתורם ישירות לעיצוב המוזיקה והתוצאה הסופית. מפיק מוזיקלי הוא לרוב מוזיקאי עתיר ניסיון וידע בתחום.

בהפקת שיר המפיק המוזיקלי מקבל מיוצרי השיר את המילים והלחן כשהם "עירומים", כשהם עדיין מהווים רעיון בסיסי במוחו של היוצר. תפקידו של המפיק הוא להקנות לשיר צורה סופית. המפיק מחליט על המקצב, כלי הנגינה, קולות השירה ואורך השיר; אכן, למפיק המוזיקלי השפעה מכרעת על הגוון הסופי של השיר. לאחר שהחליט המפיק על הפרטים הטכניים של השיר, מתפקידו ליישם את החלטותיו: עליו לארגן ולגייס נגנים (גם כשמדובר בלהקה, לרוב משתתפים נגנים נוספים בהקלטת האלבום; לעיתים אף משתתפת תזמורת שלמה), לארגן כלי נגינה במקרה הצורך, לגייס זמרי ליווי, להדריך את הנגנים והזמרים, לתאם הקלטות וחזרות, לגייס טכנאי מוזיקה (בעיקר: איש מיקס ואיש מאסטר) ולהדריכם. לעיתים מבצע המפיק בעצמו את התפקידים הטכניים (את ההקלטה והמיקס, אך כמעט אף פעם לא את המאסטר). יש מפיקים מוזיקליים המקפידים להיות גם בהופעות של האומנים לשם עיצוב הצליל של המופע (לדוגמה יעקב גלעד).

בניגוד למפיק קולנוע, למפיק מוזיקלי נגיעה מועטה בתחום העסקי והשיווקי של האלבום; למרות זאת, נושא זה שונה ממפיק למפיק.

מוזיקאים רבים, במיוחד בתחום הרוק האלטרנטיבי והכבד, מפיקים בעצמם את שיריהם ואלבומיהם. לעומתם, מפיקים רבים, לאחר שנים של עבודה "מאחורי הקלעים", הוציאו בעצמם אלבומים, שאותם הם כתבו ואותם הם מבצעים.

מפיקים פיתחו לאורך השנים "חתימה מוזיקלית" ייחודית - סגנון, אווירה וגוון המייחדים את הפקותיהם. לעניין זה חשיבות רבה בעולם המוזיקה, ובכל דיון על אלבום או שיר מסוים נידונה ההפקה המוזיקלית. אמירות כגון "הפקתו של בריאן אינו ניכרת בצליל החללי ובאפקטים המקוריים" (נאמר על האלבום Achtung Baby של U2) אינן נדירות, ומשקפות את השפעת המפיק על היצירה המוזיקלית.

בעשור הראשון של המאה ה-21 חלה עלייה בחשיפתם של המפיקים המוזיקליים (לדוגמה, מרק רונסון בפופ ודייוויד גטה, אביצ'י וקלווין האריס במוזיקה אלקטרונית), ועניין זה התבטא בהוצאת אלבומים שבהם המפיק הוא הדמות המרכזית. בנוסף, מפיקים החלו להופיע בעצמם בין אם כחלק מהרכב או בתור די ג'יי.

מפיקים מוזיקליים מחו"ל

מפיקים מוזיקליים ישראליים

קובי נעים - התחיל את דרכו כעוזר טכנאי בגלי צה"ל, שם מילא את שירותו הצבאי. ניגן בהופעותיה של הזמרת ריטה, ניגן על קלידים, ואף עיבד חלק משיריה. מיסטר את אלבומיהם של איפה הילד, אלון אולארצ'יק, שרון ליפשיץ, ורבים אחרים. שימש כפרוגרמר באלבום הבכורה של החברים של נטאשה.

לואי להב - הקים את אולפן המאסטרינג SDL יחד עם טלי כץ. הפיק את אלבומי הבכורה של להקת תמוז (סוף עונת התפוזים), חמסין (קרוי על שם הלהקה), דורי בן זאב (הכוון מערב), דרך ארץ של גידי גוב, חתונה לבנה של שלום חנוך, אהבה על תנאי של יהודה פוליקר, ועוד רבים.

אלון אולארצ'יק - הפיק את שני אלבומיה הראשונים של אתי אנקרי, את אין עוד יום של גידי גוב, ואת שני אלבומיה הראשונים של להקת טיפקס.

יעקב למאי - הפיק את אלבום הבכורה של להקת עדן, מאלבומיו הראשונים של עופר לוי, צליל מיתר של אייל גולן, אלבום הבכורה של מאיה בוסקילה, מרוץ החיים של שרית חדד, ואלבום הבכורה של פאר טסי, אשר נושא את שמו של הזמר.

יזהר אשדות - החל דרכו בגלי צה"ל ולאחר מכן בלהקת תיסלם. הפיק את אלבומי הבכורה של קורין אלאל, דני בסן, אדם (סוד) והחברים של נטאשה.

יועד נבו - הפיק את אלבומי הבכורה של להקת מנגו (מנגו), אתניקס (אתניקס), עברי לידר (מלטף ומשקר), ואת אלבומו של אביב גפן סדקים.

עידו ריבלין - הפיק מוסיקה מקורית למספר סדרות טלוויזיה ואף לסרט קולנוע, הפיק כתב והלחין כמה שירים לאמנים (עוזיה צדוק, ואף השתתף כנגן אורח בכל מיני שירים.

דולב רם ופן חזות - כתבו ב2014 את שירה של עדן בן זקן מלכת השושנים, ומאז כתבו, הלחינו והפיקו אמנים רבים, בהם שרית חדד, דודו אהרון, פאר טסי, אייל גולן, ואיתי לוי

ליאור טבת - הפיק את אלבומי הבכורה של קרן הכט וסיילם, ואת אלבומו השלישי של אביב גפן, ואף התארח באחד משירי האלבום, "קבעתי עם האושר", ותרם קולות רקע לכמה שירים נוספים. הוציא אלבום ראשון ואחרון ב2007, ושמו כלב אולפנים.

זאב נחמה ותמיר קליסקי - שיתפו פעולה יחד והפיקו כמה אלבומים, בעיקר את אלבומיו של אייל גולן: בלעדייך, חייל של אהבה והסתכלי אלי, אך גם את אלבומיהם של יהודה קיסר (הקיסר האחרון), שרון חזיז (בת הקוסם), ועוד מספר אלבומים.

עופר מאירי - הפיק את האלבומים של פרויקט מטרופולין, את אלבום הבכורה של אפרת גוש, הסינגל "יד ענוגה" של דוד ד'אור, אלבומה השני של דנה ברגר (עד הקצה), הכחול של השמים של קורין אלאל, אלבומה הרביעי של מוניקה סקס (מנגינה), ואלבומו של ערן צור, המסלול המואר.

קישורים חיצונייםP music.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.