רבי משה קליערס

מתוך המכלול
(הופנה מהדף משה קלירס)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי משה קליערס

רבי משה קליערס (ז' באדר ה'תרל"ו-כ"ג בשבט תרצ"ד) היה הרב הראשי האשכנזי של טבריה[1].

חייו

ר' משה נולד למאיר קליערס שהיה חוצב קברים בצפת ובעל משפחה ענייה. הוא נישא לבתו של רבי יהודה לייב קסטלניץ, מחשובי חסידות סלונים בטבריה ובעקבות זאת עבר לגור בעיר ולימים אף הפך בעצמו לחסיד סלונים. על פי הזמנת האדמו"ר, הרב שמואל וינברג מסלונים, שביקש שיהיה מלמד לבנו, נסע לשנים אחדות ללמוד תורה בסלונים. בשנת תר"ס הקים את ישיבת אור תורה על ציון רבי מאיר בעל הנס ועמד בראשה עד פטירתו. הוא נהג ללכת לישיבה ביום ראשון ולשהות בה עד יום חמישי ואז שב לביתו בין חומות העיר טבריה.

לאחר שנפטר הרב יחיאל מיכל היילפרין, בשנת ה'תרס"ט, נבחר לרב של הקהילה האשכנזית בטבריה. הוא לא הסכים לקבל מעמד רשמי מטעם שלטונות המנדט ואף דרש ברבים בעד הפרישה מהועד הלאומי[2].

בראשית שנת תרע"ד הצטרף למסע הרבנים[3] יחד עם הרב קוק ורבי יוסף חיים זוננפלד. וכך כתב בדברי היענותו להצטרף למסע זה, שנערך במושבות החקלאיות:[4] "זה מזמן העליתי במחשבתי כי אין אנו יוצאים ידי חובתנו כלפי אחים אלה, כי יותר מאשר יש בהם מזידים, הם בעיקר שוגגים ויש להעלותם על דרך המלך – מלכו של עולם".

במאורעות תרפ"ט נרצח אחד מבניו, חיים אלישע. בסוף ימיו חלה ובפקודת הרופאים עבר לגור בשכונת קריית שמואל.

בשנת תרצ"ג, חלה ושלח מכתב לרב אשר זאב ורנר ששהה בארצות הברית וביקשו כי יבוא לטבריה ויקח את תפקידו כרב העיר.[5].

אשתו הראשונה נפטרה להם היה בן אחד אברהם מרדכי. הוא נישא בשנית ונולדו לו שלושה בנים חיים אלישע, מאיר (לימים מראשי חסידות סלאנים) וניסן.

ספריו

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. לפי "לוח ארץ ישראל-שימושי וספרותי" שנערך על ידי אברהם משה לונץ שנה 19 , לא היה באותן שנים רב ספרדי לעיר טבריה. בשלב כנראה מאוחר יותר היה רב ספרדי בטבריה בשם רבי יעקב חי זריהן שפעל במקביל לרב משה קליערס, ואילו לפי הספר "אלה מסעי" המובא במקור 3 מצוין שב-תרע"ד היו בטבריה כמה רבנים ואחד מהם הרב אליהו ילוז היה רבה של העדה הספרדית
  2. אתר ח"כ מאיר פרוש - השבוע לפני 80 שנה תצוה ס"ט
  3. ר' משה קליערס הצטרף אל המסע בכ"ה בחשוון כשהיו במושבה מרחביה - ראו בספר "אלה מסעי" הוצאת קול מבשר ה'תשס"א
  4. מצוטט במספר מקורות. ראו: שמואל אבידור, האיש נגד הזרם, ירושלים תשכ"ב, עמ' יז. אהרן סורסקי, מרביצי תורה מעולם החסידות, ד, עמ' כו.
  5. אשר זאב וורנר, טעם זקנים, ירושלים, תשט"ו, עמודים 8-10
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0