עבר (אישיות מהתנ"ך)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עֵבֶר היה בנו של שלח ואביהם של פלג ויקטן. אביהם הקדמון של עמים רבים, בהם עם ישראל. עבר שימש כראש ישיבה, ויעקב אבינו למד תורה בישיבתו.

הוא נולד בשנת א'תשכ"ג לבריאת העולם (2038 לפנה"ס) בנו פלג נולד לו בהיותו בגיל 34 והוא חי לאחר מכן עוד 430 שנה ספר בראשית, פרק י"א ט"ז-יז, כך שמת בשנת ב'קפ"ז (1574 לפנה"ס), בהיותו בגיל 464 שנה. לפי תרגום השבעים של בראשית עבר (הנקרא חבר) חי 404 שנה. לעבר היו בנים ובנות נוספים, מלבד פלג ויקטן.

ייחודו של עבר במקרא

סדר הדורות ושנות החיים של בני שם - ממנו עד עבר, ומעבר עד אברהם ובניו

שושלתו של עבר מוזכרת הן ברשימת הדורות משֵׁם ועד אליו המופיעה בבראשית י כא ואילך, והן ברשימת הדורות משם ועד אברהם המופיעה שם בפרק יא י ואילך. ברשימות אלו יוחד עבר במספר היבטים ביחס לשאר הדמויות המוזכרות בהן:

 • עצם החזרה על שושלתו בשתי הרשימות, נראית כמדגישה את מקומו המיוחד של עבר בשושלות אלו.
 • אבי-סבו, שֵׁם, נקרא על שמו: "וּלְשֵׁם יֻלַּד גַּם הוּא, אֲבִי כָּל בְּנֵי עֵבֶר".[1] – וזאת בניגוד לפירוש כי הכוונה לבני עבר הנהר,[2] טענה המקבלת חיזוק מכך שביטוי זה טרם הוזכר במקרא עד כה.
 • ברשימה הראשונה ישנו פירוט לא שגרתי של צאצאיו: "וּלְעֵבֶר יֻלַּד שְׁנֵי בָנִים שֵׁם הָאֶחָד פֶּלֶג כִּי בְיָמָיו נִפְלְגָה הָאָרֶץ וְשֵׁם אָחִיו יָקְטָן. וְיָקְטָן יָלַד אֶת אַלְמוֹדָד... כָּל אֵלֶּה בְּנֵי יָקְטָן" (שם פסוקים כ"ה-כ"ט).[3]
 • עבר חי 464 שנים, כאשר כל צאצאיו חיו בממוצע פחות ממחצית ממספר זה. בכך היה עבר האחרון בשלשלת הדורות מאדם הראשון שחי מעל 400 שנה. בתמונה משמאל ניתן לראות את ה"צל" שמטיל עבר על הדורות שאחריו.

ייחודו של עבר במסורת חז"ל

 • בבראשית רבה[4] נאמר כי עבר היה נביא, שקרא לבנו פלג על שם פילוג האנושות, שאירע שנים רבות אחרי הולדתו.[5]
 • מדרשים רבים[6] מזכירים את בית המדרש של עבר, בה לימד את דרך ה'. ב"ישיבה" זו "נטמן" יעקב במשך 14 שנה בדרכו לחרן.
 • מדרש אחר (בתי מדרשות, צוואת נפתלי) גורס כי עבר סירב לקחת חלק בבניית מגדל בבל, ועל כן הוא וצאצאיו לא נענשו על בניית המגדל, ושפתם לא נתבלבלה. עבר שימר את שפתו המקורית - העברית.

על-פי היבטים ייחודיים אלו הסיקו פרשנים שונים, כי עבר לא היה עוד חוליה "רגילה" בשושלת הדורות, אלא אביה של קבוצה אתנית בפני עצמה ("בני עבר"), הלא הם העברים.

יוניקו

רבי יצחק אברבנאל משער כי עבר הוא יוניקו המוזכר באגדות אומות העולם שהיה חכם גדול ותוכן ויעץ לנמרוד במלחמותיו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ שם פסוק כ"א, כפירוש ר' אברהם אבן עזרא, רד"ק וספורנו שם.
 2. ^ כדעת רש"י והרמב"ן שם
 3. ^ בשלוש רשימות הדורות בספר בראשית (בפרקים ה', י', י"א) אין הסבר לשמות האנשים, חוץ מנח, ובאף אחת מהן אין פירוט כזה לבניה ונכדיה של דמות כלשהי, חוץ מתרח.
 4. ^ לז ז
 5. ^ כך עולה מפשט הפסוקים בפרקים י-יא, המתארים את הולדת פלג, לאחר מכן את הולדת יקטן אחיו הצעיר, לאחר מכן את הולדת בני יקטן והתיישבותם באזור "הר הקדם", ורק לאחר מכן את נסיעתם מ (הר ה)קדם וסיפור מגדל בבל.
 6. ^ בראשית רבה סג, תלמוד בבלי מסכת מגילה יז. ועוד


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0