רבי עמנואל חי ריקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף עמנואל חי ריקי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי רפאל עמנואל חי ריקי (Ricchi; ט"ו בתמוז ה'תמ"ח, פרארה - א' באדר ה'תק"ג) היה רב מקובל ופייטן איטלקי. נודע בעיקר על שם חיבורו משנת חסידים.

חייו

נולד[1] לאברהם ומרים, ובעודו תינוק עברה משפחתו לרוויגו, עיר מולדת אמו. בגיל שש התייתם מאביו, ודודו אחי אמו הרב ידידיה רבינו פרנס את המשפחה וגידל את הילדים. כשהיה בן 19 נפטר דודו, ומאז, כדי להתפרנס, החל לנדוד על מנת להתפרנס כמלמד.

בנדודיו עבר בגוריציה ופירנצה ושם נשא את אשתו מרים. הסיבה שהוכרח לעזוב את גוריציה היא כי הקהילה הספרדית לא יכלה לסבול את דעתו שאשכנזים לא צריכים להניח תפילין בימי חול המועד גם אם הם נמצאים בקהילה ספרדית. משם עבר לונציה, גם שם התפרנס כמלמד עד שחלה ותלמידיו התפזרו. אחר כך נקרא לטריאסט לשמש שם כמלמד. בתור מורה, כדי להמחיש לתלמידים בלימוד המקרא את מלאכת המשכן וכליו הוא יצר דגם מקרטון של המשכן וכליו. בעקבות זאת הוא כתב את ספרו "מעשה חשב" לבאר את מלאכת המשכן בסגנון של משניות עם פירוש.

בספריו הוא מחזיק את עצמו לתלמידו של ר' נתן פינקארלי בן ר' יואל שהיה מורה הוראה באלכסנדריאה דיל"ה פאלי"ה וקורא לו "מורו ורבו"[2].

כשהיה בן שלושים עלה לארץ ישראל והתיישב בצפת, בה למד את חכמת הקבלה ועסק בכתבי האר"י. בצפת ערך מחדש את חיבורו הקצר שהיה באמתחתו בשם "דקדוקי עניות" וקרא לו "הון עשיר". לאחר כשנתיים עזב את צפת עקב מגפה שפרצה בגליל העליון ויצא לחוץ לארץ. על הספינה בה נסע התנפלו שודדים ושבו אותו עם משפחתו. לאחר ארבעים יום נפדה ובא לאיטליה, לעיר ליוורנו. בתקופה זו חיבר את חיבורו העיקרי "משנת חסידים". משם נתבקש לכהן כרב בפירנצה. לאחר ארבע שנים חזר לליוורנו כדי לעסוק בהדפסת ספריו. לאחר מכן יצא למכור את ספריו בערים המרכזיות באותה תקופה: איזמיר, סלוניקי, קושטא, אמסטרדם ולונדון.

באחרית ימיו החליט לחזור לארץ ישראל, בדרך התעכב כשנתיים בארם צובא, שם סחר בסחורות ששלחו לו מליוורנו. לאחר שצבר די בשביל פרנסתו, עלה לארץ ישראל והשתכן בירושלים.

קשרי ידידות והערכה הדדיים היו לו עם בן דודו רבי יוסף אירגס שנתן הסכמה לספרו "הון עשיר", והוא נתן הסכמה לספרו של הרב אירגס "שומר אמונים".

תלמידי הבעש"ט בספריהם מרבים לצטט את דבריו בפרט מספרו "משנת חסידים"[3].

סוף ימיו

הרב עמנואל רצה לייסד ישיבה בירושלים, ולצורך זה יצא לחוץ לארץ כדי לגייס תרומות וגם כדי להדפיס את שאר ספריו שלא נדפסו. לאחר כשנתיים של נדודים חזר לארץ ישראל ובדרך פגעו בו שודדים ורצחוהו נפש בראש חודש אדר ה'תק"ג. שבוע אחר כך הובא לקבורה בצ'נטו שבבולוניה. בחצרו בירושלים הוקמה ישיבת כנסת ישראל בראשותו של רבי חיים אבן עטר הידוע בכינויו ה"אור החיים". ישיבה זו התקיימה לפחות עד לשנת ה'תרמ"ו ולמדו בה מחשובי הרבנים בירושלים באותם הימים.

בשנת ה'תשע"א הוקמה מצבה על קברו על סמך מפות הקבורה העירוניות, וביום הפטירה עלה מניין על קברו.

חיבוריו

 • אדרת אליהו - על הש"ס, וכמה עניינים. בסופו שירים וחידות.
 • אלקים מושיב יחידים ביתה - כתב חידה.
 • הון עשיר (דקדוקי עניות) - פירוש על המשנה.
 • הן היא כמת דולק בתוך המים - כתב חידה.
 • חושב מחשבות - חידושים על תנ"ך וש"ס בדרך אגדה
 • חזה ציון - פירוש על תהלים, דפוס ראשון - ליוורנו תק"ב.
 • יושר לבב - קבלה.
 • מעשה חושב - על מלאכת המשכן.
 • מקוה טהרה - חישוב נפח המים למקוה טהרה והדינים הקשורים בו.
 • משנת חסידים - סידור וביאור כל ענייני הקבלה שבכתבי האר"י. המחבר הדפיס שתי מהדורות בחייו אחת בליוורנו, ושנייה, עם הוספות, באחרית ימיו בירושלים.
 • קריית ארבע
 • תפילין דמארי עלמא - על הנחת תפילין בחול המועד
 • תולדות חייו - רבי עמנואל חי ריקי מספר על חייו, ובנו מתאר את פטירתו איך נהרג על קידוש השם.

מפרשים על חיבוריו

קישורים חיצוניים

חיבוריו

הערות שוליים

 1. ^ את תולדות חייו כתב בהקדמה לספרו חזה ציון, והמשכם כתב בנו לאחר הקדמת אביו.
 2. ^ אדרת אליהו, חלק השו"ת סי' כד
 3. ^ ספרי המגיד ממזריץ', ספרי מאמרי אדמו"ר הזקן, ספרי מאמרי אדמו"ר האמצעי


תקופת חייו של רבי עמנואל חי ריקי על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן