עשייתו של גדול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עשייתו של גדול
Making of a Godol: A Study of Episodes in the Lives of Great Torah Personalities
מאת רבי נתן קמנצקי
שפת המקור אנגלית
סוגה ביוגרפיה
הוצאה
תאריך הוצאה 2002
הוצאה בעברית
תרגום לא תורגם לעברית

עשייתו של גדול: עיון באירועים בחייהם של גדולי תורהאנגלית: Making of a Godol) הוא ספר ביוגרפי העוסק בתולדות חייהם של כמה מ"גדולי-הדור" מהמאה ה-20. את הספר כתב רבי נתן קמינצקי, בנו של אחד מגדולי הרבנים החרדיים באמריקה, רבי יעקב קמינצקי. הספר הוא פרי מחקר והיכרות אישית וכולל סיפורים רבים. המהדורה הראשונה של הספר יצאה ב-2002.

החרמת הספר

על אף שהספר מוקדש לסיפור חייהם של גדולי תורה מפורסמים בדור האחרון, הוא נתקל בחרמות של כמה מגדולי הרבנים החרדים הליטאים בני זמננו. הסיבה לחרם היא כי שלא כהרגלם של חיבורים חרדיים הגיוגרפיים העוסקים ב"גדולי התורה", לא נמנע הספר מלהזכיר אפיזודות פחות מחמיאות בחייהם, מנקודת המבט החרדית המקובלת.

בין הדמויות הזוכות בספר לאזכורים 'בעייתיים' (לדעת השוללים) הוא הרב אהרן קוטלר, מייסד וראש ישיבת לייקווד בארצות הברית וממקימי עולם התורה שם. נטען כי בני משפחתו של הרב קוטלר הם שהחלו לפעול באופן אקטיבי להחרמת הספר, בטענה שהספר פוגע בכבודו. על אביו של המחבר, הרב יעקב קמנצקי, מסופר בין השאר על קריאתו בספרות הרוסית.

בראש הרבנים המחרימים את הספר בישראל היו הרב יוסף שלום אלישיב, הרב אהרן לייב שטיינמן, הרב מיכל יהודה ליפקוביץ, הרב שמואל אוירבך ועוד.

בצעד קיצוני נשרפו עותקים של הספר בישיבת לייקווד, בידי צאצאיו של הרב אהרון קוטלר.

תגובת המחבר לחרם הרבנים

בשלב הראשון, המחבר בתגובה ציית לחרם והפסיק את הפצת הספר. ב-2003 כתב ספר בשם "אנטומיה של איסור" (The Anatomy of a Ban), שאינו מופץ ברבים, המתעד את פרשת החרמת הספר ואת מכתבי התגובה שלו אל גדולי הרבנים. בין השאר טוען המחבר שהליך החרמת הספר לא היה הוגן, משום שלא היה ניסיון לשמוע את דבריו ואף דרכו לרבנים המחרימים נחסמה, כך שהם שמעו רק צד אחד. כמו כן נטען, שהמחליטים העיקריים היו בני ביתם של הרבנים ורבנים בדרגה נמוכה שהרבנים סמכו עליהם. החותמים העיקריים אינם קוראים אנגלית, כך שאין ספק שלא קראו את הספר בעצמם, וכי נראה שההחרמה נעשתה על סמך ציטוטים חלקיים מהספר.

בשנת ה'תשס"ה הוציא המחבר "מהדורה מתוקנת" (מצונזרת ומרוככת) של המקור, והביע תקוה שמהדורה זו תזכה ליחס שונה. למרות זאת פרסמו הרבנים במרץ 2006 מכתב חדש בחתימת חותמי כתב האיסור המקורי, ולפיו מהדורתו החדשה של הספר נסקרה בידי הרבנים דן סגל ויוסף רוזנבלום והם מצאו כי לא חל שינוי בנסיבות האיסור. לדברי המחבר הדבר נעשה בניגוד להבטחה מפורשת שנתן לו הרב אלישיב שלא יחרים את המהדורה החדשה בלי לדון איתו לפני כן.

בגין ההחרמות הספר אינו ניתן להשגה, והעותקים שכבר הופצו ונרכשו הם סחורה נדירה בשוק הספרים החרדי. הספר לא תורגם לעברית, ובשל כך עיקר המהומה סביבו מתנהלת בארצות הברית ולא בישראל.

מהדורות הספר

  • Making of a Godol: A Study of Episodes in the Lives of Great Torah Personalities (illustrated) by Noson (Nathan) Kamenetsky. 1398 Pages (2002) ISBN 965-90379-0-2
  • Making of a Godol–Improved Edition, 2 Volume set, by Noson (Nathan) Kamenetsky (2005) ISBN 965-90379-2-9

לקריאה נוספת


קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0